Geopolitická rizika

Dohoda o konci bojů v Sýrii zatím není na obzoru, řekl Obama
Americkým a ruským vyjednavačům se zatím nedaří nalézt dohodu o konci bojů v Sýrii a zlepšení humanitární pomoci této zemi, řekl americký prezident Barack Obama během summitu skupiny největších světových ekonomik G20 v čínském městě Chang-čou. Jednání jsou podle něj velmi obtížná a Washington a Moskva mají odlišné názory, pokud jde o podporu jednotlivých stran konfliktu a mírový proces.

Zdroj: ČTK

Od frexitu po östexit, nebo snad orbánizace či szydłover? Nejblíže odchodu z EU jsou Francouzi Od frexitu po östexit, nebo snad orbánizace či szydłover? Nejblíže odchodu z EU jsou Francouzi

Francie, Nizozemsko, Dánsko, Itálie a Rakousko. Země západní Evropy, v nichž hlodá euroskeptický červ s největší vervou. Proto se o nich mluví jako o možných dalších kandidátech na odchod z Evropské unie. Jak už to však v podobných případech bývá, aktuální nálada voličstva není to nejdůležitější, oč při takovém rozhodování jde. Daleko více záleží na souhře okolností, které takový krok mohou umožnit.

Konec globalizace? Možná, ale ne kvůli Trumpovi nebo brexitu Konec globalizace? Možná, ale ne kvůli Trumpovi nebo brexitu

Technologie, nikoli populismus rozloží integraci světových ekonomik a mezinárodního obchodu. Proces přesunu majetku od chudých k bohatým, jenž populistický odpor vůči globalizaci živí, mezitím může vesele pokračovat.

Fitch varovala Turecko před zhoršením úvěrového ratingu
Mezinárodní ratingová agentura Fitch ponechala úvěrové hodnocení Turecka na stupni BBB-, tedy na nejnižší příčce investiční kategorie. Zhoršením ratingového výhledu ze stabilního na negativní ale agentura v páteční zprávě varovala před možností snížení tureckého ratingu do investičně "podřadné" kategorie. Svůj krok vysvětlila zvýšenými politickými riziky po pokusu o puč z poloviny července.

Zdroj: ČTK

Němečtí europoslanci chtějí nesolidárním zemím omezit dotace
Němečtí poslanci Evropského parlamentu chtějí omezit dotace zemím, které podle nich nejsou v migrační krizi dostatečně solidární se zbytkem Evropské unie. Místopředseda europarlamentu Alexander Lambsdorff uvedl, že by se to mohlo týkat například Polska či Maďarska. K větší solidaritě při řešení migrační krize už v minulosti řada evropských politiků vyzvala pod pohrůžkou krácení dotací ale i Česko či Slovensko. Podle agentury DPA však jde o prázdnou hrozbu, neboť by s trestem musely vyslovit souhlas i země, kterých by se týkal.

Zdroj: ČTK

Pavel Kohout: Evropskou ekonomiku čekají roky stagnace, v USA nelze po volbách čekat radikální změny Pavel Kohout: Evropskou ekonomiku čekají roky stagnace, v USA nelze po volbách čekat radikální změny

Prezidentské volby v USA a stav evropského bankovnictví patří mezi nejčastěji zmiňovaná rizika, která v současnosti působí na vyspělé ekonomiky. O svůj názor na ně se s námi podělil uznávaný ekonom a portfoliomanažer Pavel Kohout.

Jak osvěžit portfolio na startu druhého pololetí? Nejzajímavější jsou mladé trhy, říká expert Jak osvěžit portfolio na startu druhého pololetí? Nejzajímavější jsou mladé trhy, říká expert

Rok 2016 se před pár týdny přehoupl do druhé poloviny a je načase se přizpůsobit novému normálu. Jak připravit portfolio na druhou polovinu roku a jak se na něm podepíší poslední politické a ekonomické události? Téma pro stratéga Miroslava Plojhara z České spořitelny.

Referendum o brexitu vyvolalo nejistotu na realitním trhu i na trhu s reklamou, říká majitel Daily Mail
Výsledek referenda o členství Británie v Evropské unii, ve kterém se voliči vyslovili pro odchod své země z evropské osmadvacítky, vyvolal nejistotu na realitním trhu i na trhu s reklamou. Uvedl to majitel britského deníku Daily Mail, který před referendem vybízel Brity, aby hlasovali pro brexit, tedy vystoupení z EU.

Zdroj: ČTK