Geopolitická rizika

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: EU jednala o Británii SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: EU jednala o Británii

V úterý se poprvé po konání britského referenda, ve kterém převážily hlasy odpůrců Evropské unie, sešla k jednání kompletní unijní osmadvacítka. Ve středu pak jednali vrcholní představitelé sedmadvaceti členských zemí unie, tedy bez Spojeného království. Jaký oficiální postoj k brexitu EU zaujme a jaké další závěry jednání evropských politických špiček přinese? Dění kolem summitu Evropské unie jsme na Investičním webu sledovali živě.

Může brexit vyvolat válku? Potenciální aktéři možná překvapí Může brexit vyvolat válku? Potenciální aktéři možná překvapí

Britské sbohem Evropě může (a dost možná bude) mít vbrzku za následek skotské, severoirské a gibraltarské sbohem Británii. A okolnosti rozpadu Spojeného království mohou být dramatické.

Tomáš Prouza: EU musí být rychlejší a efektivnější. Lidé nemají čas ani nervy na to, aby se krize táhly roky Tomáš Prouza: EU musí být rychlejší a efektivnější. Lidé nemají čas ani nervy na to, aby se krize táhly roky

Evropská unie se musí po britském políčku změnit, místo regulací bez přidané hodnoty musí pružněji reagovat na aktuální témata.

Barclays se zeptala, investoři odpověděli: Pryč z amerických akcií, sázíme na mladé trhy a komodity Barclays se zeptala, investoři odpověděli: Pryč z amerických akcií, sázíme na mladé trhy a komodity

V posledních letech preferovaná investice - americké akcie - v posledním průzkumu Barclays mezi investory přenechala první místo rozvíjejícím se trhům a komoditám a dopadla srovnatelně jako kvalitní dluhopisy. Investoři měli vybrat investici, která podle nich v dalších třech měsících nabídne nejvyšší zhodnocení.

Morgan Stanley: Přebytek ropy je tu co nevidět. Tedy možná Morgan Stanley: Přebytek ropy je tu co nevidět. Tedy možná

Ceny ropy WTI i Brent od poloviny ledna vzrostly asi o 20 dolarů na barel, k čemuž jim pomohlo jak omezení těžby v zemích mimo sdružení OPEC, tak výpadky produkce v Kanadě nebo Nigérii. Analytici z Morgan Stanley však vidí možnost opětovného růstu nabídky, což se může negativně projevit v cenách černého zlata.

Rusko se s kolapsem EU stává globální mocností, řekl Soros Rusům
Americký miliardář George Soros považuje Rusko za rodící se globální velmoc v situaci, kdy je patrný kolaps Evropské unie; současný vývoj přirovnal k někdejšímu vzestupu EU v době, kdy se začal hroutit Sovětský svaz. Proslulý investor Soros varoval rovněž před důsledky možného vystoupení Británie z Evropské unie.

Zdroj: ČTK

Putinův muž v čele Rosněfti: Americké volby ohrožují světovou ekonomiku
Vývoj v americkém ropném průmyslu je kvůli nadcházejícím prezidentským volbám v USA na křižovatce, což vytváří rizika pro světovou ekonomiku. Na petrohradském ekonomickém fóru to ve čtvrtek podle agentury Reuters prohlásil šéf ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin.

Zdroj: ČTK

Nové hranice, ploty a zdi: Kolik nás budou stát? Nové hranice, ploty a zdi: Kolik nás budou stát?

Stačil jeden špatný rok, aby se více než půlstoletí postupného rozmělňování státních hranic (především) na evropském kontinentu ocitlo ve finanční, bezpečnostní a myšlenkové slepé uličce.

Čeho se bojí velké evropské firmy? Čeho se bojí velké evropské firmy?

Podle šéfů firem z Evropy jsou největšími riziky byznysu na starém kontinentu geopolitická situace a pokračující migrační krize. Ve Spojeném království je největší hrozbou brexit. Tvrdí to společnost Deloitte na základě průzkumu mezi finančními řediteli evropských firem.

Morgan Stanley: Koktejl politických rizik hrozí otrávit světovou ekonomiku Morgan Stanley: Koktejl politických rizik hrozí otrávit světovou ekonomiku

Politické a geopolitické problémy v různých oblastech světa mohou podkopat důvěru spotřebitelů a s ní poptávku a ekonomický růst jako takový. Globální recese se povážlivě přibližuje, varují analytici z Morgan Stanley.