Geopolitická rizika

Referendum o brexitu vyvolalo nejistotu na realitním trhu i na trhu s reklamou, říká majitel Daily Mail
Výsledek referenda o členství Británie v Evropské unii, ve kterém se voliči vyslovili pro odchod své země z evropské osmadvacítky, vyvolal nejistotu na realitním trhu i na trhu s reklamou. Uvedl to majitel britského deníku Daily Mail, který před referendem vybízel Brity, aby hlasovali pro brexit, tedy vystoupení z EU.

Zdroj: ČTK

Turecké ministerstvo financí odvolalo z funkce 1 500 zaměstnanců
Turecké ministerstvo financí odvolalo z funkce zhruba 1 500 zaměstnanců kvůli jejich údajnému napojení na duchovního Fethullaha Gülena. Ten žije dlouhodobě v USA a turečtí představitelé jej podezírají ze zosnování zmařeného pokusu o převrat. S odvoláním na zástupce ministerstva to v pondělí uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Turecká centrální banka slíbila chránit finanční stabilitu
Turecká centrální banka v neděli oznámila, že podnikne veškerá nutná opatření, aby po pátečním nezdařeném pokusu o puč v zemi chránila finanční stabilitu. Zprávy o pokusu části armády o státní převrat podle agentury Reuters zřejmě ještě více podkopají oslabenou důvěru investorů v tureckou ekonomiku.

Zdroj: ČTK

Analytik: Pokus o puč v Turecku je pro trhy špatnou zprávou
Pokus o vojenský převrat v Turecku je pro finanční trhy špatnou zprávou. Z krátkodobého hlediska vnáší akt do tureckého politického dění značnou nejistotu. Dlouhodobě pak bude mít nepříznivý dopad, ať už se pučistické síly podaří neutralizovat, či nikoli. Nepříznivý dopad na ekonomiku by měl být omezený, říká analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Zdroj: ČTK

V Turecku proběhl pokus o převrat, kontrolu nad zemí se snažila převzít část armády. Složky věrné prezidentu Erdoğanovi puč potlačily
(AKTUALIZOVÁNO) Turecká armáda v pátek večer zahájila pokus o převrat. Vyhlášen byl zákaz vycházení, prezident Erdoğan, který byl v tu dobu na dovolené na jihozápadě země, ale lidi vyzval, aby vyšli do ulic a vyjádřili svůj názor. Poté, co davy lidí zaplavily města, se situace, která do té doby nahrávala spíše pučistům, začala rychle obracet. V sobotu ráno již světová média shodně informovala, že pokus o převrat byl potlačen.

Zdroj: Reuters

George Soros: Toto jsou 4 kroky nutné k záchraně Evropské unie George Soros: Toto jsou 4 kroky nutné k záchraně Evropské unie

V Evropské unii to pořádně skřípe a jednota starého kontinentu je v ohrožení. Miliardář a uznávaný americký investor maďarského původu George Soros ale ví, jak situaci zachránit. Ke spáse společenství podle něj vedou čtyři jednoduché kroky.

Tomáš Prouza: Evropský federální sen se rozplývá, Česko musí být v EU po brexitu hlasitější Tomáš Prouza: Evropský federální sen se rozplývá, Česko musí být v EU po brexitu hlasitější

Vize "Spojených států evropských" se uprchlickou krizí a nyní i v důsledku britského referenda výrazně zamlžuje. Má Evropská unie i přes trhliny stále smysl? A jakou roli má v unii hrát Česko? Krátce po britském referendu jsme o tom mluvili s Tomášem Prouzou, státním tajemníkem pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR. Podle očekávání se zařadil k těm, kdo nyní kladou ještě větší důraz na jednotu unie.

Jak obchodovat geopolitické turbulence Jak obchodovat geopolitické turbulence

Světové akciové trhy den po britském referendu zaznamenaly největší absolutní jednodenní ztrátu v historii, celkově odepsaly kolem 2,08 bilionu dolarů. Pro někoho katastrofa, pro jiného ideální šance na úspěšný obchod. Zatím se zdá, že na koni jsou ti druzí.

Washington Post: Jedny uprchlíky Maďarsko odhání, jiné by naopak rádo přilákalo
Přestože je postoj Maďarska vůči přistěhovalcům negativní - uprchlíky posílá do vězení, a navíc postavilo na hranicích více než 160 kilometrů dlouhý plot -, rozhodla se nyní vláda migranty do země naopak přilákat. Píše o tom americký list The Washington Post (WP). Země totiž bojuje s rostoucím nedostatkem pracovní síly. Deník ale zároveň připomíná, že v pracovní verzi vládního návrhu se uvádí, že země potřebuje "kvalifikované pracovníky ze zahraničí schopné kulturní integrace", což podle WP nepřímo naznačuje, že nejsou vítáni muslimové.

Zdroj: ČTK

Sporné ostrovy v Jihočínském moři přiřkl haagský arbitrážní soud Filipínám
Mezinárodní arbitrážní soud v Haagu ve sporu Číny s Filipínami ohledně vlastnictví sporných ostrovů v Jihočínském moři rozhodl ve prospěch Filipín. Peking předem upozornil, že verdikt ve prospěch Manily neuzná.

Zdroj: The Guardian