Geopolitická rizika

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Teroristé opět udeřili, výbuchy na bruselském letišti a exploze v metru si vyžádaly 34 obětí
Dvě exploze na bruselském letišti Zaventem a výbuch v metru si v belgické metropoli vyžádaly více než tři desítky lidských životů. Útoky mají podle všeho na svědomí sebevražední atentátníci, k odpovědnosti se přihlásil Islámský stát. V belgické metropoli platí mimořádná bezpečností opatření. Evropské akciové trhy na události reagovaly v úvodu poklesem, ztráty ale během dne smazaly.

Zdroj: Bloomberg

Summit evropské osmadvacítky skončil diskusi o hospodářství, u večeře probere migraci
Šéfové států a vlád zemí evropské osmadvacítky v Bruselu krátce po 20.00 SEČ ukončili první blok diskuse věnovaný ekonomice. Na Twitteru to uvedl Preben Aamann, mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska. U večeře teď premiéry a prezidenty čeká hlavní téma nynější vrcholné schůzky, a to doladění detailů nové dohody s Tureckem, která by měla napomoci zastavení migrační vlny mířící do Evropy.

Zdroj: ČTK

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Co čeká Evropu v době velkých změn? SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Co čeká Evropu v době velkých změn?

Free Market Road Show Praha s podtitulem Evropa v době změn. Uznávaní světoví experti v moderovaných debatách o budoucnosti Evropy.

KONTEXT: Dron nad (čínské) zlato. Jakou roli mohou v geopolitickém souboji západu a Číny sehrát moderní technologie? KONTEXT: Dron nad (čínské) zlato. Jakou roli mohou v geopolitickém souboji západu a Číny sehrát moderní technologie?

Čína musí "důrazně" bránit svá práva a zájmy na moři, vyzval čínský parlament tamní vrchní soudce. Chystá proto mezinárodní soudní těleso, které má napříště rozhodovat v případě sporů o námořní cesty a uzly. Peking tím jen potvrzuje historické pravidlo, že hlavní dopravní komunikace a koridory reflektují zájmy dominantních mocenských struktur. V celosvětovém měřítku dnes většina dálnic všeho druhu koresponduje se záměry USA, jejich pozice ale eroduje. Společně s tím se objevují snahy vystavět či vynutit si alternativní trasy, které budou udávat, co, kam a jak se bude dopravovat. O s tím souvisejícím střetu tvrdých i měkkých sil jsme diskutovali s politickým geografem vyučujícím na Univerzitě Karlově Michaelem Romancovem.

OECD: Migrační krize loni snížila výkon řecké ekonomiky
Příliv běženců snížil v uplynulém roce hrubý domácí produkt Řecka o 0,35 procenta. Vyplývá to z prvních odhadů, které ve čtvrtek zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Silně zadluženému Řecku, jehož ekonomice se obtížně daří vymanit z recese, by migrační krize mohla způsobit "výrazné problémy", stojí ve zveřejněné výroční zprávě.

Zdroj: ČTK

Gruzínci protestují proti nákupu plynu od ruského Gazpromu
Tisíce Gruzínců v neděli vytvořily v hlavním městě lidský řetěz dlouhý sedm kilometrů na protest proti jednání mezi vládou a ruským plynárenským monopolem Gazprom o nákupu ruského plynu. Demonstranti, příznivci hlavní opoziční strany, se obávají, že nákup plynu od státem kontrolovaného Gazpromu učiní zemi, která bývala součástí Sovětského svazu, závislou na Moskvě.

Zdroj: ČTK

Írán a Turecko se shodly na společné snaze o stabilitu v regionu
Tradiční rivalové Írán a Turecko, kteří stojí i na opačných stranách syrského konfliktu, se vyslovili pro společnou snahu o stabilitu v regionu. Informovala o tom agentura Reuters. Obě země se při sobotní návštěvě tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua v Teheránu též shodly na tom, že díky odstranění mezinárodních sankcí vůči Íránu mohou do dvou let zvýšit vzájemnou obchodní výměnu na 30 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK

Oettinger: EU by měla Turecku slíbit další peníze na běžence
Evropská unie by měla začít vyčleňovat další finanční pomoc pro Turecko za to, že na svém území udrží miliony syrských běženců. V rozhovoru s německým magazínem Der Spiegel to prohlásil eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger. EU přislíbila Turecku poskytnout v letech 2016 a 2017 na pomoc se zvládáním uprchlické krize tři miliardy eur.

Zdroj: ČTK

Studie: Uprchlíci nedostatek pracovních sil v Německu nevyřeší, nemají kvalifikaci
Uprchlíci, kteří v současnosti přicházejí do Německa, nevyřeší tamní problém se stále větším nedostatkem pracovních sil. Vyplývá to ze studie Institutu německého hospodářství (IW), o kterém informoval deník Die Welt. Vzdělání i pracovní kvalifikace většiny běženců prý totiž neodpovídá požadavkům německého trhu.

Zdroj: ČTK