Globalizace

Mayová: Spojené království bude i nadále bránit volný obchod a globalizaci
Britská premiérka Theresa Mayová ve svém čtvrtečním vystoupení na Světovém obchodním fóru v Davosu uvedla, že volný obchod a globalizace jsou sice v současné době zpochybňovány, je však důležité je zachovat. Británie pak i nadále bude v čele těch, kteří se staví na jejich obranu.
Čína chce svou ekonomiku více otevřít zahraničním investicím
Čínská vláda v úterý představila nová opatření, která mají čínskou ekonomiku více otevřít zahraničním investicím. Patří mezi ně například zmírnění restrikcí pro investice do bank a dalších finančních institucí. Nová opatření by podle vlády měla vytvořit "spravedlivé a konkurenční" prostředí, které postaví domácí a zahraniční firmy na stejnou úroveň. Peking nicméně nezveřejnil časový harmonogram pro jejich zavedení.

Zdroj: ČTK

Si Ťin-pching: V obchodní válce by nikdo nebyl vítězem
Ve švýcarském luxusním letovisku Davos v úterý začalo každoroční setkání elit politického a ekonomického světa v rámci Světového ekonomického fóra (WEF). Pozornost upoutalo zejména dopolední vystoupení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten je první čínskou hlavou státu na těchto setkáních.

Zdroj: World Economic Forum

Čínský prezident se ve Švýcarsku vyslovil proti protekcionismu
Čínský prezident Si Ťin-pching Si se v pondělí důrazně vyslovil proti rostoucím ochranářským tendencím v globální ekonomice. Prezident to uvedl na oficiální návštěvě Švýcarska, den před zahájením schůzek Světového ekonomického fóra v Davosu, jichž se Si zúčastní jako první hlava čínského státu.

Zdroj: ČTK

V Davosu se bude tento týden mluvit o nespokojenosti s elitami a globalizací
Nástup Donalda Trumpa do čela Spojených států a rostoucí nespokojenost veřejnosti s elitami a s výsledky globalizace, která Trumpa do prezidentské funkce vynesla, budou patřit mezi hlavní témata diskusí nadcházejícího výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu. Čtyřdenního setkání naplněného konferencemi, panelovými diskusemi a bilaterálními setkáními se zúčastní kolem 3 000 představitelů světové politiky a ekonomiky, vesměs zástupců právě těch globálních elit, s nimiž velké části voličů dochází trpělivost.

Zdroj: ČTK

Globalizace nově pod čínskou vlajkou? Globalizace nově pod čínskou vlajkou?

Pokud nastupující americký prezident Donald Trump splní své sliby z předvolební kampaně a uvalí vysoké daně na dovážené zboží čínských firem a zboží amerických podniků vyrobené v zahraničí, paradoxně tím oslabí hospodářskou nadvládu USA. Výsledkem protekcionistické politiky by totiž bylo přeskupení vztahů v mezinárodním obchodu, jež by vyústilo v úpadek zájmu o obchod a politické styky se Spojenými státy.

Strach z globalizace nahrává populistům, ukázal průzkum
Strach z negativních dopadů globalizace je jedním z důležitých důvodů příklonu evropských voličů k pravicově populistickým stranám. Ukazují to výsledky ve středu zveřejněného průzkumu Bertelsmannovy nadace, která se dotazovala zhruba 15 000 obyvatel zemí Evropské unie.

Zdroj: ČTK

Éra americké dominance je u konce, připravte se na vládu megapolí a korporátních gigantů Éra americké dominance je u konce, připravte se na vládu megapolí a korporátních gigantů

Zapomeňte na staré rozdělení politické moci. Během příštích let a desetiletí se nejdříve o slovo přihlásí velké světové ekonomiky, které byly až dosud ve stínu Spojených států, později otěže převezmou ještě "menší" hráči.

Bertelsmannova nadace: Občané otevřených ekonomik jsou vítězi globalizace
Vítězi globalizace jsou otevřené ekonomiky včetně malých států. Občané Japonska, Švýcarska a Finska díky mezinárodní hospodářské propojenosti svých zemí získali statisticky nejvíce dodatečného bohatství. Češi jsou v tomto srovnání na 32. místě. Zjistila to aktuální analýza německé Bertelsmannovy nadace, která zkoumá vývoj 42 zemí od roku 1990.

Zdroj: ČTK

Konec globalizace? Možná, ale ne kvůli Trumpovi nebo brexitu Konec globalizace? Možná, ale ne kvůli Trumpovi nebo brexitu

Technologie, nikoli populismus rozloží integraci světových ekonomik a mezinárodního obchodu. Proces přesunu majetku od chudých k bohatým, jenž populistický odpor vůči globalizaci živí, mezitím může vesele pokračovat.