Globalizace

Z mesiáše zpět postrachem: Trumpova politika vyvolává nervozitu na trzích
Ještě před pár týdny měli analytici z Wall Street plné ruce práce kvůli opakovanému vylepšování svých ekonomických výhledů. Tyto aktualizace přitom měly většinou společného jmenovatele - Donalda Trumpa. Představa snižování korporátních daní, omezení regulací a nových fiskálních stimulů byla lákavá a analytici se jí nechali strhnout. A teď obrázek ze současnosti: Dva týdny po inauguraci stihl nový americký prezident pozurážet dobrou polovinu spojenců USA a jeho kroky se zatím smrskly hlavně na otázky imigrace a mezinárodního obchodu.

Zdroj: Goldman Sachs

Die Zeit: Trump pracujícím zastírá snahu o obohacení starých elit v USA
Americký prezident Donald Trump dělá z Američanů oběti globalizace, kterou přitom Spojené státy samy prosadily. Na úkor pracujících v USA se obohacují především americké elity, nikoli Číňané či Mexičané. Trump činí z domácího konfliktu o rozdělování konflikt celosvětový a od skutečných problémů odvádí pozornost, neboť i jeho hospodářská politika směřuje k obohacení starých elit. V komentáři pro německý týdeník Die Zeit to napsal ekonomický redaktor Mark Schieritz.

Zdroj: ČTK

Globalizace: Hrozba, nebo příležitost?
Slovo globalizace je v poslední době skloňovanější než kdy dříve. Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách je vnímáno jako "ne" globalizaci ze strany amerických voličů. V tomto směru Trump své voliče potěšil svým inauguračním projevem, který se nesl na vlně zdůrazňování amerických zájmů, i odstoupením od dohody o Transpacifickém partnerství. Čínský prezident Si Ťin-pching naopak na Světovém obchodním fóru v Davosu kritizoval ekonomický protekcionismus a prezentoval se jako zastánce obchodní liberalizace. Jak se na globalizaci dívají občané EU, kteří citlivě vnímají dopady migrační krize?

Zdroj: World Economic Forum

Velvyslanec EU vyzval Čínu k otevření trhů zahraničním investorům
Velvyslanec Evropské unie v Číně ve středu vyzval Peking, aby učinil konkrétní pokrok a otevřel své trhy zahraničním investorům. Velvyslanec Hans Dietmar Schweisgut se tak vyjádřil krátce poté, co čínský prezident Si Ťin-pching odsoudil protekcionismus ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Zdroj: ČTK

Mayová: Spojené království bude i nadále bránit volný obchod a globalizaci
Britská premiérka Theresa Mayová ve svém čtvrtečním vystoupení na Světovém obchodním fóru v Davosu uvedla, že volný obchod a globalizace jsou sice v současné době zpochybňovány, je však důležité je zachovat. Británie pak i nadále bude v čele těch, kteří se staví na jejich obranu.
Čína chce svou ekonomiku více otevřít zahraničním investicím
Čínská vláda v úterý představila nová opatření, která mají čínskou ekonomiku více otevřít zahraničním investicím. Patří mezi ně například zmírnění restrikcí pro investice do bank a dalších finančních institucí. Nová opatření by podle vlády měla vytvořit "spravedlivé a konkurenční" prostředí, které postaví domácí a zahraniční firmy na stejnou úroveň. Peking nicméně nezveřejnil časový harmonogram pro jejich zavedení.

Zdroj: ČTK

Si Ťin-pching: V obchodní válce by nikdo nebyl vítězem
Ve švýcarském luxusním letovisku Davos v úterý začalo každoroční setkání elit politického a ekonomického světa v rámci Světového ekonomického fóra (WEF). Pozornost upoutalo zejména dopolední vystoupení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten je první čínskou hlavou státu na těchto setkáních.

Zdroj: World Economic Forum

Čínský prezident se ve Švýcarsku vyslovil proti protekcionismu
Čínský prezident Si Ťin-pching Si se v pondělí důrazně vyslovil proti rostoucím ochranářským tendencím v globální ekonomice. Prezident to uvedl na oficiální návštěvě Švýcarska, den před zahájením schůzek Světového ekonomického fóra v Davosu, jichž se Si zúčastní jako první hlava čínského státu.

Zdroj: ČTK

V Davosu se bude tento týden mluvit o nespokojenosti s elitami a globalizací
Nástup Donalda Trumpa do čela Spojených států a rostoucí nespokojenost veřejnosti s elitami a s výsledky globalizace, která Trumpa do prezidentské funkce vynesla, budou patřit mezi hlavní témata diskusí nadcházejícího výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu. Čtyřdenního setkání naplněného konferencemi, panelovými diskusemi a bilaterálními setkáními se zúčastní kolem 3 000 představitelů světové politiky a ekonomiky, vesměs zástupců právě těch globálních elit, s nimiž velké části voličů dochází trpělivost.

Zdroj: ČTK