Inflace

Ceny jídel a pití v českých restauracích v prosinci stouply o tři procenta
Ceny jídel, nealkoholických nápojů a točeného piva v restauracích vzrostly z listopadu na prosinec loňského roku zhruba o tři procenta. Při cenách jídel jde o několikakorunové rozdíly, u půllitru piva o 80 haléřů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Restaurace musely od 1. prosince začít evidovat tržby elektronicky, současně se snížila sazba daně z přidané hodnoty pro stravovací služby z 21 na 15 %.

Zdroj: ČTK

Kanadská inflace v lednu stoupla na dvouleté maximum 2,1 %
V Kanadě vystoupila v lednu meziroční inflace na 2,1 procenta, a je tak nejvyšší za více než dva roky. Nejvíce k tomu přispěl růst cen benzinu, uvedl v pátek kanadský statistický úřad. Zvyšování cen v Kanadě odráží trend silného ožívání inflace ve většině vyspělého světa.

Zdroj: ČTK

Itálie: Spotřebitelské ceny v lednu meziročně vzrostly o 1 %
Index spotřebitelských cen v Itálii se v lednu podle finálních dat meziročně zvýšil o 1 % po +0,5 % v prosinci. Meziměsíčně ceny stouply o 0,3 % po +0,4 % v prosinci. Analytici očekávali růst o 0,9 % v meziročním srovnání a zvýšení o 0,3 % v meziměsíčním srovnání.

Zdroj: FXstreet.com

Eurozóna: Index spotřebitelských cen v lednu meziročně vzrostl o 1,8 %
Index spotřebitelských cen v lednu v eurozóně podle očekávání meziročně vzrostl o 1,8 % po růstu o 1,1 % v prosinci. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky. Meziměsíčně se ceny podle očekávání snížily o 0,8 %. Jádrový index v lednu meziročně vzrostl o 0,9 %, což představuje stejný růst jako v prosinci. Vyplývá to z inflační zprávy, kterou ve středu zveřejnil statistický úřad Eurostat.
Německo: Index výrobních cen v lednu meziročně vzrostl o 2,4 %
Německý index výrobních cen se v lednu v meziročním srovnání zvýšil o 2,4 % po růstu o 1 % v prosinci (odhad:+2,3 %). Meziměsíčně index vzrostl o 0,7 % po +0,4 % v prosinci (odhad:+0,3 %).

Zdroj: Bloomberg

Česká inflace a ČNB: Ukončení kurzového závazku ovlivňují dva protichůdné faktory, centrální banka ale využije příležitost k rychlému exitu Česká inflace a ČNB: Ukončení kurzového závazku ovlivňují dva protichůdné faktory, centrální banka ale využije příležitost k rychlému exitu

Spotřebitelská inflace v lednu překonala tržní očekávání, když v Česku vzrostla dále nad cíl ČNB a dosáhla 2,2 %. Překonala i očekávání ČNB. Do popředí se tedy naplno dostává otázka, jak daleko je termín ukončení intervencí proti posilování koruny.

Meziroční míra inflace v USA v lednu stoupla na 2,5 %
Index spotřebitelských cen v USA v lednu meziměsíčně vzrostl o 0,6 % po +0,3 % v prosinci, a zaznamenal tak nejprudší nárůst za téměř čtyři roky. Analytici očekávali stejný růst jako v předchozím měsíci. Meziroční míra inflace vzrostla na 2,5 % z prosincových +2,1 %. Informovalo o tom americké ministerstvo práce.

Zdroj: Bloomberg

Inflace v Řecku dosáhla v lednu téměř pětiletého maxima 1,5 %
Meziroční míra inflace v Řecku v lednu překvapivě vystoupila na téměř pětileté maximum 1,5 %, zatímco ještě v prosinci činila 0,3 %. Oznámil to ve středu řecký statistický úřad. Země se několik let potýkala s deflací. Lednová hodnota překonala odhady analytiků, kteří míru inflace v anketě agentury Reuters odhadovali na 0,4 %.

Zdroj: ČTK

Inflace na Slovensku je na 0,7 %, nejvýše od podzimu 2013
Meziroční míra inflace na Slovensku v lednu dosáhla 0,7 procenta a zvýšila se z 0,2 procenta, kde byla v prosinci. Spotřebitelské ceny v zemi tak rostly nejrychleji od září 2013. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil slovenský statistický úřad.

Zdroj: ČTK

Komerční nemovitosti jako alternativní způsob zajištění proti inflaci Komerční nemovitosti jako alternativní způsob zajištění proti inflaci

Stabilita je základní výhoda komerčních realit a investice do nich je díky fondům přístupná i drobným investorům. Martin Skalický z fondu EDULIOS na Investičním fóru připomněl, proč právě realitní investice s pravidelným příjmem z pronájmu má smysl zahrnout do portfolia.