Inflace

USA: Inflace v prosinci podle očekávání mírně zrychlila
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v prosinci dosáhly tempa anualizovaného růstu 2,1 procenta. Inflace tak mírně zrychlila po listopadových 1,7 procenta; trh právě takové zrychlení očekával. Stejný vývoj zaznamenala i jádrová inflace: tempo 2,2 procenta trh očekával poté, co v listopadu činilo 2,1 procenta.

Zdroj: Reuters

Růst inflace v EU v prosinci prudce zrychlil
Meziroční inflace v Evropské unii v prosinci výrazně vzrostla a dostala se na 1,2 procenta. Tempo růstu cen se zvýšilo i v zemích eurozóny, kde inflace vystoupila na 1,1 procenta. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj předběžný odhad z počátku měsíce. Proti listopadové hodnotě, která pro EU i pro země eurozóny činila 0,6 procenta, je to v zásadě zrychlení tempa na dvojnásobek.

Zdroj: ČTK

Inflace v Německu v prosinci zrychlila na 1,7 procenta
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu se v prosinci více než zdvojnásobilo a dosáhlo 1,7 procenta. V konečné zprávě to ve středu uvedl německý statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje zveřejněné zhruba před dvěma týdny. Inflace tak dosáhla nejvyšší úrovně od července 2013. V listopadu činila 0,7 procenta.

Zdroj: ČTK

Úterní britská makrodata trhy spíše potěšila
Ve Spojeném království vyšla v úterý dopoledne série důležitých makrodat. Zveřejněny byly index maloobchodních cen, DCLG index cen domů, index výrobních cen a údaje o inflaci. Spotřebitelské ceny ve Spojeném království v prosinci v meziročním srovnání vzrostly o 1,6 %, index maloobchodních cen meziročně stoupl o 2,5 % a prosincový index cen domů meziročně vzrostl o 6,7 %.

Zdroj: Bloomberg

Venezuelané se po měsíci dočkali slíbených nejvyšších bankovek
Po více než měsíci odkladů, zmatků a nepokojů se Venezuelané dočkali nových bankovek v nominálních hodnotách až dvoutisíckrát vyšší než dosavadní nejcennější bankovky. Rozhodnutí socialistické vlády, které v polovině prosince způsobilo nedostatek hotovosti, podle expertů hrozí ještě zvýšit již tak rekordní inflaci v této jihoamerické zemi. Informovala o tom stanice BBC.

Zdroj: ČTK

Itálie: Spotřebitelské ceny v prosinci vzrostly o 0,5 %
Index spotřebitelských cen v Itálii se v prosinci meziročně zvýšil o 0,5 % po +0,1 % v listopadu. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,4 % po listopadovém poklesu o 0,1 %.

Zdroj: Bloomberg

USA: Index výrobních cen v prosinci meziročně vzrostl o 1,6 % (odhad: +1,6 %, listopad: +1,3 %), meziměsíčně se zvýšil o 0,3 % (odhad: +0,3 %, listopad: +0,4 %)
Bez započtení potravin a energií ceny výrobců meziročně stouply o 1,6 % (odhad: +1,5 %, listopad: +1,6 %) a meziměsíčně se zvýšily o 0,2 % (odhad: +0,1 %, listopad: +0,4 %).

Zdroj: Bloomberg

Prosincová inflace v Maďarsku stoupla na maximum za 3,5 roku
Prosincová inflace se v Maďarsku meziročně zvýšila na 1,8 %, a byla tak nejvyšší od července 2013, uvedl maďarský statistický úřad. Růst cen překonal očekávání analytiků oslovených agenturou Reuters, kteří předpokládali jen 1,6 %. V listopadu maďarská inflace činila 1,1 %.

Zdroj: ČTK

Slovensko se po dvou letech vymanilo z deflace
Slovensko se loni v prosinci po dvou letech vymanilo z deflace. Spotřebitelské ceny v zemi poprvé od konce roku 2014 meziročně stouply, a to o 0,2 procenta. V listopadu ještě stejnou měrou klesly. V pátek o tom informoval slovenský statistický úřad.

Zdroj: ČTK

Španělsko: Meziroční míra inflace v prosinci vzrostla na 1,6 % (odhad: +1,5 %, listopad: +0,7 %)
Index spotřebitelských cen ve Španělsku v prosinci meziročně vzrostl o 1,6 % po růstu o 0,7 % v listopadu. Prosincová hodnota je nejvyšší od července 2013. Čekalo se zvýšení indexu o 1,5 %. Meziměsíčně ve Španělsku spotřebitelské ceny vzrostly o 0,6 % po 0,4% růstu v listopadu.

Zdroj: Bloomberg