Investiční a ekonomický výhled

Výhled na nový obchodní týden: O slovo se přihlásí Erste, svět bude sledovat makrodata Výhled na nový obchodní týden: O slovo se přihlásí Erste, svět bude sledovat makrodata

Pro investory sledující pražskou burzu bude nejdůležitějším obchodním dnem příštího týdne úterý, kdy své kvartální a celoroční hospodářské výsledky oznámí Erste Group Bank. Nouze ale v týdnu nebude ani o důležité ekonomické údaje.

Výhled na nový obchodní týden: Výsledková sezóna v USA doznívá, reportují například Boeing a Tesla Výhled na nový obchodní týden: Výsledková sezóna v USA doznívá, reportují například Boeing a Tesla

Hospodářské výsledky v týdnu oznámí téměř celá zbývající stovka firem z akciového indexu S&P 500. Investory budou zajímat například údaje od maloobchodního řetězce Wal-Mart Stores a sledovaná ale budou také čísla výrobce elektromobilů Tesla. Pro trhy možná nejdůležitější událostí ale bude zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC.

Evropská komise: Růst české ekonomiky letos zrychlí na 2,6 %
Hospodářský růst České republiky v loňském roce podle odhadů Evropské komise zpomalil na 2,4 % z předloňských 4,5 %. Příznivý vliv spotřeby domácností totiž podkopala slabší investiční aktivita. Letos by měl růst díky oživení investic zrychlit na 2,6 %, v příštím roce by pak měl činit 2,7 %, uvedla v pondělí komise ve své zimní makroekonomické prognóze. Předpověděla také, že průměrná inflace v Česku letos vystoupí na 2 % z loňských 0,6 %.

Zdroj: ČTK

Výhled na nový obchodní týden: V hlavní roli makrodata v čele s HDP Výhled na nový obchodní týden: V hlavní roli makrodata v čele s HDP

V první polovině týdne se dozvíme, jak se ke konci loňského roku vyvíjela ekonomika Japonska, Německa, Itálie a celé eurozóny, navíc vyjdou například údaje o japonském průmyslu, čínské, britské a německé inflaci a také index ekonomické nálady ZEW v Německu. V polovině týdne si dá dvojité dostaveníčko s kongresmeny šéfka Fedu Janet Yellenová a závěr týdne bude o amerických makrodatech.

Výhled na nový obchodní týden: Výsledková sezóna na BCPP pokračuje čísly od Monety, KB a CME, bohatý je i český makroekonomický kalendář Výhled na nový obchodní týden: Výsledková sezóna na BCPP pokračuje čísly od Monety, KB a CME, bohatý je i český makroekonomický kalendář

Výsledková sezóna v USA je v plném proudu, v novém týdnu zveřejní své údaje například General Motors, Coca-Cola, Tesla Motors nebo NVIDIA. Pozadu nezůstane ani pražská burza, kterou čekají reporty od Monety Money Bank, CME a Komerční banky. Makroekonomický kalendář je ve světě relativně skromnější, v Česku ale slibuje mnoho zajímavého.

Výhled na nový obchodní týden: Zasedat budou centrální banky v USA, Spojeném království a Japonsku, do výsledkové sezóny přispějí Apple a Facebook Výhled na nový obchodní týden: Zasedat budou centrální banky v USA, Spojeném království a Japonsku, do výsledkové sezóny přispějí Apple a Facebook

Příštímu týdnu budou dominovat zasedání centrálních bank v Japonsku, Spojených státech a Spojeném království. Změna měnové politiky se od Bank of Japan, Fedu ani Bank of England nečeká. Investoři však čekají, zda se šéf Bank of England Mark Carney na tiskové konferenci nevyjádří k brexitu. Sledovat budou investoři také pokračující výsledkovou sezónu, v USA se čísly pochlubí Apple, Facebook, ExxonMobil nebo Pfizer a Merck. Z makrodat se trhy zaměří hlavně na americkou nezaměstnanost, vývoj HDP eurozóny či finální lednové indexy nákupních manažerů. Na pražské burze se výsledky hospodaření pochlubí operátor O2 Czech Republic.

Výhled na nový obchodní týden: Dění na trzích vévodí výsledková sezóna v USA, německý index Ifo a americký HDP Výhled na nový obchodní týden: Dění na trzích vévodí výsledková sezóna v USA, německý index Ifo a americký HDP

První týden s novou americkou administrativou nabídne i řadu zajímavých ekonomických a firemních dat. Těm vévodí odhady vývoje ekonomiky Spojeného království a USA za poslední kvartál minulého roku, předběžné indexy nákupních manažerů a německý index podnikatelské nálady Ifo. V rámci výsledkové sezóny se o svá čísla za stejné období podělí například McDonald's, Verizon nebo Amazon.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Co letos čekat od světových akcií podle expertů z Franklin Templeton Investments? SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Co letos čekat od světových akcií podle expertů z Franklin Templeton Investments?

Akciová rally, která přišla po listopadových prezidentských volbách v USA, na začátku letošního roku výrazně zbrzdila. Mají se investoři obávat, že po prudkém růstu cen akcií v zámoří přijde stejně strmý propad? A jak se zvýšená politická nejistota ve světě a další faktory promítnou do cen akcií na dalších rozvinutých a rozvíjejících se trzích?

Zaměstnavatelé čekají letos růst ekonomiky ČR o 2,5 až 3,1 %
Zástupci tuzemských podniků očekávají v letošním roce pokračování růstu české ekonomiky o 2,5 až 3,1 %. Přispět by k tomu mělo zejména čerpání strukturálních fondů EU, naopak brzdit bude hospodářský růst nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Vyplývá to z ankety agentury ČTK mezi zaměstnavatelskými svazy. Česká národní banka předpokládá za rok 2017 růst HDP o 2,9 %.

Zdroj: ČTK

Výhled na nový obchodní týden: Vyjdou důležitá data v Evropě, Číně i USA, zasedá ECB a naplno se rozjíždí výsledková sezóna Výhled na nový obchodní týden: Vyjdou důležitá data v Evropě, Číně i USA, zasedá ECB a naplno se rozjíždí výsledková sezóna

V polovině ledna se investoři dočkají série zásadních makrodat v čele americkou i evropskou inflací a HDP Číny. Od Evropské centrální banky se změna politiky nečeká, s trhy by na denní bázi mohly hýbat údaje od firem zveřejňované v rámci výsledkové sezóny.