Itálie

Itálie: Spotřebitelské ceny v prosinci vzrostly o 0,5 %
Index spotřebitelských cen v Itálii se v prosinci meziročně zvýšil o 0,5 % po +0,1 % v listopadu. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,4 % po listopadovém poklesu o 0,1 %.

Zdroj: Bloomberg

Luxottica se spojí s Essilorem, vznikne obr v odvětví oční optiky
Italský výrobce brýlí Luxottica se dohodl na spojení s francouzskou společností Essilor. Fúze v hodnotě 46 miliard eur (1,2 bilionu Kč) vytvoří globální mocnost v odvětví oční optiky. Luxottica je největším světovým výrobcem brýlí, zatímco Essilor má vedoucí postavení v produkci brýlových čoček.

Zdroj: ČTK

Akcie Fiat Chrysler po čtvrtečním pádu výrazně ožívají
Akcie italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zahájily páteční obchodování výrazným vzestupem. Ožívají tak ze čtvrtečního propadu, který vyvolalo obvinění Washingtonu z toho, že některé naftové vozy skupiny obcházejí emisní testy. Fiat Chrysler ale obvinění odmítl a to podle trhu naznačuje, že půjde zřejmě o jiný případ, než byl emisní skandál německé skupiny Volkswagen, který měl pro firmu mnohamiliardové náklady.

Zdroj: ČTK

USA obvinily automobilku Fiat Chrysler, že manipuluje s testy emisí
Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) obvinila italsko-americkou automobilovou skupinu Fiat Chrysler Automobiles z používání softwaru, který umožňuje obcházet normy pro emise oxidů dusíku. FCA měla softwarem vybavit asi 104 000 automobilů s naftovým motorem. EPA to uvedla ve čtvrtečním sdělení. FCA s jejími závěry nesouhlasí.

Zdroj: ČTK

UniCredit spouští program navýšení kapitálu o 13 miliard eur
Největší italská banka UniCredit se ve čtvrtek obrátila na akcionáře s pomocí o navýšení základního jmění o 13 miliard eur (351,3 miliardy Kč), což je v italském bankovním sektoru dosud nejvyšší suma. Peníze by měly být využity na vyčištění bilance, z které se odepíšou nedobytné úvěry. Analytici neočekávají, že by snaha UniCreditu dopadla stejně jako u problémové italské banky Monte Dei Paschi di Siena, která se po neúspěchu v hledání soukromých investorů musela spolehnout na pomoc státu.

Zdroj: Bloomberg

Tržby v italském průmyslu v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,7 %, meziročně se zvýšily o 3,2 %
Italský průmysl v listopadu podle sezónně očištěných údajů meziměsíčně utržil o 0,7 % více než v předcházejícím měsíci. Říjen byl revidován na +0,1 % z původní nuly. Meziročně se tržby v průmyslu zvýšily o 3,2 % po růstu o 1,3 % v říjnu.

Zdroj: Bloomberg

Italští hackeři sledovali e-maily Renziho a šéfa ECB Draghiho
Italská policie v úterý zatkla muže a ženu, kteří v minulých letech sledovali desetitisíce e-mailových účtů politiků, státních institucí a podnikatelů. Dostali se mimo jiné i do internetové pošty bývalého italského premiéra Mattea Renziho a prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho, informovala agentura ANSA.

Zdroj: ČTK

Fiat Chrysler investuje v USA miliardu dolarů, vytvoří 2 000 míst
Skupina Fiat Chrysler Automobiles (FCA) investuje miliardu dolarů (25,6 miliardy Kč) do modernizace dvou továren na Středozápadě USA a vytvoří tam 2 000 nových pracovních míst. Podnik to oznámil v neděli před zahájením mezinárodního autosalonu v Detroitu. Automobilky na americkém trhu se snaží vyjít vstříc nastupujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi, který kritizuje dovoz aut z mexických továren amerických a dalších automobilek a chce je přimět, aby zvýšily produkci v USA.

Zdroj: ČTK