Itálie

Itálie: Spotřebitelské ceny v lednu meziročně vzrostly o 1 %
Index spotřebitelských cen v Itálii se v lednu podle finálních dat meziročně zvýšil o 1 % po +0,5 % v prosinci. Meziměsíčně ceny stouply o 0,3 % po +0,4 % v prosinci. Analytici očekávali růst o 0,9 % v meziročním srovnání a zvýšení o 0,3 % v meziměsíčním srovnání.

Zdroj: FXstreet.com

Italský parlament schválil vytvoření fondu na podporu bank
Italský parlament ve čtvrtek schválil vládní plán na vytvoření fondu v objemu 20 miliard eur (540 miliard Kč) na podporu bankovního sektoru. Předpokládá se, že jako první bude z fondu čerpat banka Monte dei Paschi di Siena, která si loni nedokázala od soukromých investorů zajistit finanční prostředky na nutné zvýšení kapitálu. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Itálie vyčíslila škody po zemětřeseních na 23,5 miliardy eur
Italská civilní obrana vyčíslila škody po loňských a letošních zemětřeseních ve střední Itálii na 23,5 miliardy eur (635 miliard Kč). Ve středu to uvedla agentura ANSA. Civilní obrana zaslala konečnou finanční bilanci škod Fondu solidarity Evropské unie.

Zdroj: ČTK

Tomáš Kozelský (EU Office ČS): Řecko by nemělo s eurozónou hýbat tolik jako Itálie, jednotná evropská měna by měla letos kolísat spíše krátkodobě Tomáš Kozelský (EU Office ČS): Řecko by nemělo s eurozónou hýbat tolik jako Itálie, jednotná evropská měna by měla letos kolísat spíše krátkodobě

Řecká ekonomika na konci loňského roku nečekaně zpomalila, když HDP mezikvartálně klesl o 0,4 % po růstu o 0,9 % v předchozím čtvrtletí. O Řecku, ale také o dalších, možná větších starostech pro eurozónu a celou Evropskou ekonomiku jsme před pár dny hovořili s Tomášem Kozelským z EU Office České spořitelny.

Itálie jedná s EU o pomoci dvěma regionálním bankám
Italská vláda jedná s evropskými institucemi o možnosti státní pomoci pro dvě regionální banky z oblasti Benátska. Mluví se o sumě pět miliard eur, řekly v úterý agentuře Reuters dva informované zdroje. Řím už získal od Evropské komise souhlas se státní záchranou třetí největší italské banky Monte dei Paschi di Siena.

Zdroj: ČTK

UniCredit má kvůli odpisům za loňský rok ztrátu 11,8 miliardy eur
Největší italská bankovní skupina UniCredit vykázala za loňský rok ztrátu 11,8 miliardy eur (318,9 miliardy Kč). Odrážejí se v ní zejména mimořádné odpisy spojené s očištěním bilance od špatných úvěrů, uvedla banka ve čtvrtečním sdělení. Bez odpisů by hospodařila se ziskem 1,3 miliardy eur. Banka před ztrátou varovala už koncem ledna, v roce 2015 vykázala čistý zisk 1,7 miliardy eur.

Zdroj: ČTK

Fiat Chrysler podle italské vlády nemanipuluje s emisemi
Nové testy automobilů italsko-americké společnosti Fiat Chrysler nezjistily žádný ilegální software, který by umožňoval manipulace s měřením emisí. Ve středu to uvedl italský ministr dopravy Graziano Delrio. Reagoval tak na obvinění, že Fiat Chrysler v některých naftových vozech používá podobný systém pro falšování emisních testů jako německý konkurent Volkswagen.

Zdroj: ČTK

UniCredit se dohodla s odbory v Itálii na propouštění
Největší italská banka UniCredit se dohodla s odbory v Itálii na propuštění 3 900 zaměstnanců. Dohoda přichází v době, kdy se banka připravuje na důležitou rekordní emisi nových akcií za 13 miliard eur.

Zdroj: ČTK

Itálie: Spotřebitelské ceny v lednu podle předběžných údajů meziročně vzrostly o 0,9 %
Index spotřebitelských cen v Itálii se v lednu podle předběžných dat meziročně zvýšil o 0,9 % po +0,5 % v prosinci. Meziměsíčně ceny stouply o 0,2 % po prosincovém růstu o 0,4 %.

Zdroj: Bloomberg