Jaderná energetika

Výroba Dukovan klesne kvůli odstávkám dvou bloků na polovinu
V Jaderné elektrárně Dukovany začali energetici v poledne podle plánu snižovat výkon prvního reaktorového bloku, ještě v pátek přestane dodávat elektřinu do sítě. Výroba Dukovan pak klesne na polovinu, protože od loňského září stojí i blok číslo dvě. Oba bloky bylo potřeba zastavit kvůli modernizaci jejich společné centrální čerpací stanice. Souběh odstávek potrvá asi 50 dní. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Elektrárna má čtyři bloky.

Zdroj: ČTK

Při odstávkách v Dukovanech se letos dvakrát zastaví 2 ze 4 bloků
Jaderná elektrárna Dukovany počítá s delšími odstávkami i pro letošek. Společnost ČEZ potřebuje do konce roku získat nové povolení provozu pro tři ze čtyř dukovanských bloků, proto budou její pracovníci v těchto blocích kromě kontrol svarů dokončovat rozsáhlé investiční akce. Dvakrát v roce kvůli tomu budou odstaveny dva bloky současně, a to vždy na 50 dní, řekl ve čtvrtek novinářům ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. Výroba Dukovan tak v tomto roce poběží z poloviny celkem zhruba 100 dní.

Zdroj: ČTK

Andrej Babiš nehodlá jako ministr financí zaručit ČEZ ceny elektřiny a výstavbu nových jaderných zdrojů
Ministr financí Andrej Babiš odmítá státní záruky na stavbu jaderných elektráren. ČEZ si podle Babiše může na nové jaderné zdroje snadno půjčit.
Temelínská elektrárna vyrobila díky mrazům více elektřiny
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila za víkend díky mrazivému počasí 105 107 megawatthodin elektřiny. Je to řádově o desetitisíce kilowatthodin elektřiny více než v létě. Mráz totiž pomáhá zvyšovat výkon elektrárny, rychleji chladne voda v chladících věžích. Mráz svědčí i Jaderné elektrárně Dukovany. ČTK to v pondělí řekli mluvčí Temelína Marek Sviták a mluvčí Dukovan Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK

V Novém Mexiku odstranili následky havárie v jaderném úložišti
V americkém státě Nové Mexiko se podařilo za tři roky zlikvidovat následky havárie v úložišti jaderného odpadu. Ke slavnostnímu znovuotevření pracoviště přijel ministr energetiky Ernest Moniz, guvernérka Nového Mexika a delegace Kongresu USA. Kvůli havárii se tři roky hromadil odpad v jaderných provozech, které jej produkují.

Zdroj: ČTK

ČEZ: Ministerstvo financí bylo při hlasování proti dalšímu působení předsedy představenstva Daniela Beneše ve funkci. Bude to argument pro vysokou dividendu?
Zástupci ministerstva financí v dozorčí radě energetické společnosti ČEZ hlasovali proti prodloužení mandátu stávajícímu vedení firmy. Novinářům to v úterý sdělil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Dozorčí rada před Vánocemi potvrdila ve funkci předsedy představenstva na další čtyři roky Daniela Beneše. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží 70 procent akcií firmy právě přes ministerstvo financí. Současný mandát měl Benešovi skončit letos na konci roku.

Zdroj: ČTK

Škoda JS ukončila další etapu stavby třetího bloku jaderné elektrárny Mochovce
Plzeňská Škoda JS ukončila další etapu výstavby třetího bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce. Potrubní systémy, které bezprostředně navazují na reaktorovou nádobu, jsou připraveny k tlakovým zkouškám v termínu a splnily příslušné testy. ČTK to v pondělí řekl mluvčí firmy Jan Stolár. Škoda JS patří ke klíčovým dodavatelům dostavby třetího a čtvrtého bloku, investorovi pomáhá koordinovat subdodavatele a řídit největší slovenskou investici.

Zdroj: ČTK

ČEZ loni podle analytiků kvůli nižší výrobě přišel o pět miliard korun
Kvůli nižší loňské výrobě v jaderných elektrárnách, než s jakou počítal plán, přišel ČEZ na provozním zisku zhruba o pět miliard korun. Vyplývá to z odhadů analytiků, které v pondělí oslovila ČTK. Výroba v Temelíně loni meziročně klesla o více než desetinu. V Dukovanech se snížila o 5,1 procenta a byla nejnižší za 28 let. Příčinou byly odstávky. Podle analytiků je takový výsledek alarmující. ČEZ se k těmto údajům vyjadřuje jen při čtvrtletní prezentaci výsledků.

Zdroj: ČTK

ČEZ žádá o povolení provozu pro 2. blok, nynější končí v červenci
Společnost ČEZ v pondělí podala na Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) žádost o povolení dalšího provozu druhého reaktorového bloku Dukovan. ČTK to v pondělí sdělil mluvčí jaderné elektrárny Jiří Bezděk. Desetiletá licence pro druhý blok Dukovan měla původně končit s minulým rokem, ale úřad ji na žádost firmy vloni prodloužil do 10. července 2017. Kvůli prodloužení provozu investuje ČEZ řadu let do modernizace elektrárny.

Zdroj: ČTK

Temelín loni vyrobil 12,1 TWh elektřiny, výroba Dukovan byla nejnižší za 28 let
Jaderná elektrárna Temelín loni vyrobila 12,1 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Je to téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. Na druhém bloku trvaly tři měsíce a první blok nevyráběl elektřinu ještě o měsíc déle.

Zdroj: ČTK