Jaderná energetika

Rada ČEZ projedná návrh na snížení počtu členů vedení firmy
Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ projedná ve čtvrtek návrh na snížení počtu členů představenstva firmy ze sedmi na šest. ČTK to ve středu řekl předseda rady Václav Pačes. Návrh předkládá samo představenstvo, uvedl. ČEZ v úterý potvrdil, že od března sloučí divizi vnějších vztahů a regulace s divizí nové energetiky do jedné s názvem nová energetika a distribuce.

Zdroj: ČTK

Temelín investuje 70 milionů korun do stavebních úprav
Asi 70 milionů korun investuje do roku 2020 jaderná elektrárna Temelín, aby zlepšila zázemí dodavatelských firem. Vzniknou nová parkovací místa a energetici stavebně upraví i tři haly pro údržbu. Temelín zároveň zpřísnil kontroly dodavatelů. ČTK to ve středu řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. V Temelíně působí desítka dodavatelských firem, které zaměstnávají 600 lidí. Roční zakázky těchto firem se pohybují ve stovkách miliónů korun.

Zdroj: ČTK

ČEZ: Vláda podporuje stavbu jaderných bloků, záruky ale nedá
Podle premiéra Bohuslava Sobotky vláda podporuje výstavbu jaderných bloků. Řekl také, že v současných tržních podmínkách je riziko investice do výstavby vysoké. Vláda se podle premiéra snaží o úpravu stavebního zákona tak, aby bylo možné provést územní řízení pro nové jaderné bloky před výběrem jejich dodavatelů.
Sobotka: Investice do jaderných bloků by vytvořily příjmy po desítky let, jsou ale rizikové
Investice do nových jaderných zdrojů v Česku by vytvořily příjmy státu po desítky let. Na Žofínském fóru to v úterý uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda podle něj stavbu jaderných bloků podporuje, při aktuálním nastavení trhu jsou ale rizika těchto investic vysoká. Za problém označil i délku schvalovacích procesů v Česku.

Zdroj: ČTK

ČEZ od března sloučí divizi regulace s divizí nové energetiky
Energetická společnost ČEZ sloučí od začátku března divizi vnějších vztahů a regulace s divizí nové energetiky do jedné s názvem nová energetika a distribuce. Informaci ČTK v úterý potvrdil mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Nově zřízenou divizi povede Tomáš Pleskač, který dosud v ČEZ řídil divizi nové energetiky. Útvar Public affairs z divize vnější vztahy a regulace pak firma převede přímo do divize generálního ředitele Daniela Beneše.

Zdroj: ČTK

ČEZ: Česko chce u Evropské komise vyjednat výjimku pro tendr na stavbu v Dukovanech, dodavatel se má vybírat v roce 2018
Polostátní energetická společnost ČEZ vybere v příštím roce dodavatele na stavbu jaderného bloku v Dukovanech. Podle ředitele ČEZ Daniela Beneše bude firma hledat dodavatele na klíč, dokumentace na zadání zakázky v hodnotě 120 miliard korun se připravuje. Česko chce kvůli ní u Evropské komise vyjednat takzvanou sektorovou výjimku, tedy aby měl zadavatel volné ruce při stanovování parametrů výběru. Píší o tom středeční Lidové noviny.

Zdroj: ČTK

MPO jednalo o stavbě jaderného bloku se všemi šesti zájemci
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) jednalo o stavbě nového jaderného bloku v ČR se všemi šesti zájemci. Jednání, která se uskutečnila minulý týden, měla konzultační ráz a cílem nebylo někoho z potenciálních dodavatelů vyřazovat. Ministerstvo to v úterý sdělilo ČTK v tiskové zprávě. O stavbu se zajímají ruská státní společnost Rosatom, francouzská EDF, americko-japonská Westinghouse Electric Company, korejská KHNP, čínská China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea. Ministerstvo už dříve uvedlo, že čeká, že vláda rozhodne o modelu dostavby nového jaderného zdroje v první polovině roku 2017.

Zdroj: ČTK

Odbory nesouhlasí s případným rozdělením společnosti ČEZ
Odbory nesouhlasí s případným rozdělením polostátní energetické společnosti ČEZ, o kterém minulý týden jako o jedné možnosti řešení protichůdných postojů akcionářů mluvil generální ředitel firmy Daniel Beneš. ČTK to řekl předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek, který v úterý večer o situaci v ČEZ jednal s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Mezi další témata jejich rozhovoru patřilo zemědělství, zdravotnictví a situace v Českých drahách.

Zdroj: ČTK

Temelín vyrobil v lednu rekordních 1,6 MWh elektřiny
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila v lednu rekordních 1,627 milionu megawatthodiny (MWh) elektřiny. Je to nejvyšší měsíční výroba od začátku provozu elektrárny v prosinci 2000. Pomohlo především mrazivé počasí, kdy se lépe ochlazuje voda v chladicích věžích. ČTK to v pátek řekl mluvčí Temelína Marek Sviták.

Zdroj: ČTK

ČEZ by se mohl podle ředitele Beneše rozdělit. Co na to analytici?
Energetická firma ČEZ by se mohla rozdělit kvůli protichůdným postojům akcionářů, z nichž největším je český stát. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš to uvedl v pátečních Lidových novinách. Blíže rozdělení nepopsal. Jako příklad ale uvedl německé firmy RWE či E.ON, kde má stát v jedné části společnosti menší podíl a druhá část je pouze státní. Vláda tak nemusí při rozhodování přihlížet k minoritním akcionářům.

Zdroj: ČTK