Jan Šumbera

Ranní analytická poznámka (16. února): Americké akcie se vezou na vlně pozitivních dat
Do středečního obchodování příznivě promlouvaly statistiky ze zámořské ekonomiky. Maloobchodní tržby rostly rychleji, než se předpokládalo, a údaj o dynamičtější inflaci ujistil investory o síle americké ekonomiky.
Ranní analytická poznámka (15. února): Yellenová posílila jestřábí tón, šance na brzký růst sazeb se zvyšují
Janet Yellenová se v úterý nechala slyšet, že si americká centrální banka musí dát pozor, aby příliš neotálela s dalším zvyšování úrokových sazeb. Přirozeně se tak zvýšila šance na dřívější utažení monetárních kohoutků. První příležitost dostane výbor Fedu v březnu. Na druhou stranu nadále zůstává v rozhodovacím procesu významná nejistota v podobě Donalda Trumpa.
Ranní analytická poznámka (14. února): Trump přišel o prvního věrného, investoři čekají na "grilování" Yellenové
Napětí do obchodování v příštích dnech může vnést rozhodnutí Trumpova poradce pro bezpečnost Michaela Flynna odstoupit. Může jít totiž o signál rozbrojů, které by zkomplikovaly realizaci plánovaných reforem.
Ranní analytická poznámka (13. února): Výsledková sezóna v týdnu slibuje zajímavé firmy
Minulý týden nenabídl až na pár výjimek zajímavá makrodata. Euro se ocitlo pod tlakem v návaznosti na tahanice věřitelů okolo Řecka a stupňující se předvolební kampaň Marine Le Penové, kandidátky na francouzskou prezidentku. Také pokračující opatrnost ve vyjádřeních Maria Draghiho hrála proti evropské měně.
Ranní analytická poznámka (10. února): Výsledková sezóna v USA vstupuje do závěrečné fáze
Výsledková sezóna v USA vstupuje do závěrečné fáze. Ve čtvrtek výsledky hospodaření zveřejnily společnosti jako Coca-Cola či Twitter.
Ranní analytická poznámka (9. února): Trump ubral na protičínské rétorice a Británie se zase o krok přiblížila odchodu z EU
Ve Spojených státech byl ve středu klid. Zmínit můžeme snad jen vstřícný postoj Donalda Trumpa směrem ke svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi. Americká hlava státu v dopise asijskému státníkovi napsala, že se těší na konstruktivní vztahy, z nichž budou těžit jak Spojené státy, tak Čína.
Ranní analytická poznámka (8. února): Obavy investorů z Trumpových výroků pomalu opadají
Na trhy se v úterý vrátila relativně dobrá nálada. Investoři se tak, zdá se, oklepali z obav z možného dopadu slovní přestřelky mezi americkým prezidentem a evropskými centrálními bankéři ohledně úmyslného podhodnocování kurzu eura.
Ranní analytická poznámka (7. února): Cena zlata stoupla na tříměsíční maximum, výsledky francouzské BNP Paribas nenaplnily očekávání
Zlato týden zahájilo růstem na tříměsíční maximum, když těžilo ze zvýšené nervozity na trzích v souvislosti s Donaldem Trumpem a rozjíždějícím se bojem o prezidentské křeslo ve Francii. Investoři dál sledují výsledkovou sezónu. V úterý ráno na trh hospodářská čísla poslala francouzská banka BNP Paribas.
Ranní analytická poznámka (6. února): Těžiště výsledkové sezóny se pozvolna přesouvá do Evropy
Americká výsledková sezóna za sebou má bohatý týden. Hlavní pozornost přitáhl technologický sektor. V něm potěšila zejména čísla Applu. Nyní se těžiště výsledkové sezóny pozvolna přesouvá na starý kontinent.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu: Co zaujalo analytika Výsledková sezóna v uplynulém týdnu: Co zaujalo analytika

Další týden, další akciové příběhy. Tentokrát pódium výsledkové sezóny ovládla technologická dvojice Apple a Facebook. Ohlédnutí za posledním výsledkovým týdnem tedy začněme jejich čísly.