Jan Šumbera

Ranní analytická poznámka (18. ledna): Britská premiérka mírní rétoriku, korekce dolaru pokračuje i kvůli Trumpovi
Na akciových trzích bylo v úterý celkem živo. Hlavní pozornost na sebe strhla britská premiérka Theresa Mayová.
Ranní analytická poznámka (17. ledna): Potvrdí Theresa Mayová, že Spojené království zvolí tvrdý brexit? Měnový trh má jasno
Hlavní úterní událostí bude vystoupení britské premiérky Theresy Mayové, na němž by měly zaznít podrobnosti k plánovanému vystoupení její země z Evropské unie. Předpokládá se, že Mayová zaujme neústupnou pozici, v jejímž rámci odmítne strategii polovičatých řešení.
Desatero pro všechny (nedokonalé) investory Desatero pro všechny (nedokonalé) investory

Skromný příspěvek do nekonečné debaty o tržních prognózách a investičních radách.

Ranní analytická poznámka (13. ledna): Dieselgate vol. 2
Nejzajímavější čtvrteční zpráva se týkala automobilového průmyslu. Italsko-americký koncern Fiat Chrysler totiž čelí obvinění americké Agentury pro životní prostředí (EPA). Důvodem je možné falšování emisních systémů u celkem 104 tisíc dieselových vozidel.
Ranní analytická poznámka (12. ledna): Trump po automobilkách poškádlil i farmaceutické podniky
Donald Trump se ve středu důrazně připomenul zdravotnickému sektoru. Na první tiskové konferenci od svého zvolení do prezidentského úřadu totiž nenechal nit suchou na farmaceutických koncernech kvůli jejich cenové politice. Prohlásil, že se bude snažit zajistit pokles cen léků.
Ranní analytická poznámka (11. ledna): Obamovo loučení a štědré americké automobilky
Úřadující americký prezident Barack Obama v úterý přednesl svou poslední řeč v pozici nejmocnějšího muže světa.
Nejpodrobnější výhled pro americký akciový trh na rok 2017, který vám letos ukážeme Nejpodrobnější výhled pro americký akciový trh na rok 2017, který vám letos ukážeme

Americká ekonomika je v solidní kondici. Zrychlení inflace a silný trh práce podporují scénář minimálně dvojího zvýšení sazeb v letošním roce. Podpůrnou roli by měla sehrát politika nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Optimismus investorů je nicméně poněkud přehnaný. Ocenění akcií je nadstandardní a mělo by klesat. Pozitivem je na druhou stranu očekávaný růst zisků firem.

Ranní analytická poznámka (10. ledna): Trhy s blížícím se nástupem Trumpa do Bílého domu tlumí svá očekávání od nové administrativy
Oslabování dolaru pokračuje. Posilování americké měny v minulých týdnech odráželo víru investorů v administrativu Donalda Trumpa, aktuálně se projevuje tlumení těchto očekávání.
Ranní analytická poznámka (9. ledna): Libra oslabuje v reakci na náznaky, že Spojené království opustí jednotný evropský trh
Uplynulý týden skončil na amerických burzách příznivě, akciové indexy se dostaly na nová maxima. Investoři vyhodnocovali statistiku z trhu práce - mimo zemědělství v prosinci v USA vzniklo zhruba 175 tisíc míst po 204 tisících v listopadu. V úvodu nového týdne se investoři zaměřili zejména na slova britské premiérky Theresy Mayové, která naznačila, že Spojené království hodlá opustit jednotný trh Evropské unie.
Ranní analytická poznámka (30. prosince): Investoři před sebou mají poslední seanci roku 2016, drama se nečeká
Do čtvrtečního obchodování nepromluvily žádné významnější zprávy. Za oceánem se nedařilo finančním titulům, které odevzdávaly část zisků z období po zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Taktéž závěr týdne by měl být klidný.