Kapitalismus

Denní glosa: Naomi Klein pro kapitalismus Denní glosa: Naomi Klein pro kapitalismus

Ať už nikdo neříká, že prezidentské působení Donalda Trumpa ve Washingtonu nepřináší nic dobrého.

5 největších lží globálního kapitalismu 5 největších lží globálního kapitalismu

Svět žije v éře globálního kapitalismu. Nemusí se nám to zrovna líbit, ale je to fakt, se kterým těžko něco zmůžeme. Zajímavé nicméně je, že ne vše, co se nám velké korporace nebo politici snaží o globálním kapitalismu namluvit, je pravda. Zde je pět největších lží.

Jak zhoubná je ideologická zaťatost? (Ne)obhajoba socialismu z pera přesvědčeného thatcheristy Jak zhoubná je ideologická zaťatost? (Ne)obhajoba socialismu z pera přesvědčeného thatcheristy

Co se to u všech všudy stalo, že by třetina mladých Američanů volila Bernieho Sanderse a uvítala by zavedení socialismu? Potřebují ti lidé osvěžit paměť? Autoři z Institutu Ludwiga von Misese se toho úkolu ujali a roztrhali vyčpělou ideologii na cucky. Naneštěstí přitom ztratili ze zřetele fakta i vlastní soudnost.

Když už ani dluhopisový král nemá rád dluhopisy, něco je špatně Když už ani dluhopisový král nemá rád dluhopisy, něco je špatně

Když Bill Gross řekne, že nemá rád většinu akcií nebo private eguity fondů, možná to až tak nepřekvapí. Ale když řekne, že nemá rád dluhopisy, a namísto toho velké množství svých peněz investuje do zlata, nemovitostí a půdy, vzbudí to pozornost.

Odmítání kapitalismu: Móda západní mládeže, nebo světonázor zítřka? Odmítání kapitalismu: Móda západní mládeže, nebo světonázor zítřka?

Pode průzkumu Harvardovy univerzity odmítá většina mladých lidí v USA principy americké ekonomiky a kapitalismus jako takový. Tento výsledek sice není až tak překvapivý, trochu nečekaně ale působí fakt, že až třetina respondentů podporuje socialismus.

Buffett: Mladým lidem, kteří se odvracejí od kapitalismu, rozumím
Podle průzkumu Harvardu se 51 % mladých lidí ve věku od 18 do 29 let odvrací od kapitalismu, přičemž až třetina podporuje socialismus. Podle Buffetta je to v dnešní době, kdy lidé ztrácejí ideály a vidí mnoho problémů a nerovnosti ve společnosti, normální.

Zdroj: CNBC

Globální kolaps chudoby Globální kolaps chudoby

Cullen Roche, zakladatel Orcam Financial Group, zveřejnil příspěvek s kritikou knižního trháku Thomase Pikettyho na téma příjmové nerovnosti. Knize "Kapitál v 21. století" vytýká, že globální efekt příjmové nerovnosti zachycuje zavádějícím způsobem. Například nikde nezmiňuje, že za posledních 75 let v absolutním vyjádření podstatně ustoupila chudoba.

Byrokracie a kapitalismus: Větší přátelé, než jsme doufali Byrokracie a kapitalismus: Větší přátelé, než jsme doufali

David Graeber se v sršaté knize posmívá novým formulářům, které přináší boj proti byrokracii.

Rozevírání nůžek mezi chudými a bohatými nás může zničit, varuje známý miliardář
Zvyšující se rozdíly mezi bohatými a chudými mohou zničit celý svět. Na konferenci TED Talk v Kanadě to v březnu prohlásil známý miliardář a jeden z největších obchodníků všech dob Paul Tudor Jones. Podle Jonese dosud peníze nejbohatších lidí přispívaly k rozvoji ve všech odvětvích, nyní se ale kapitalismus dostal do bodu, kdy budou rozdíly mezi bohatými a chudými jen na škodu.

Zdroj: CNBC

Podle každého třetího Němce může za chudobu kapitalismus
Podle téměř každého třetího Němce je příčinou chudoby a hladu kapitalismus. Většina Němců se pak domnívá, že skutečná demokracie není v tomto ekonomickém systému možná. Vyplývá to z průzkumu společnosti Emnid pro berlínskou Svobodnou univerzitu.

Zdroj: ČTK