Komodity

Barel ropy za 10 USD? Důvody by byly Barel ropy za 10 USD? Důvody by byly

Cena ropy loni poprvé za více než desetiletí sestoupila pod 30 USD za barel. Aktuálně se již sice barel obchoduje za více než 50 USD, podle některých expertů ale stále nemá vyhráno.

Objem nově nalezené ropy a plynu loni klesl na minimum od 40. let
Objem ropy a zemního plynu v nově objevených nalezištích loni klesl na nejnižší úroveň od 40. let minulého století. Propad cen surovin přiměl ropné firmy k prudkému omezení investic do průzkumu, uvedla ve středu norská poradenská společnost Rystad Energy.

Zdroj: ČTK

Jak jsou na tom trhy od začátku roku? Jak jsou na tom trhy od začátku roku?

Akciové trhy udržují od začátku roku 2017 mírné zisky, více se přitom daří některým velkým emerging markets. Velice slušně si vedou také zlato nebo stříbro.

Evropské akcie, libra a měď: Tři investice na technické křižovatce Evropské akcie, libra a měď: Tři investice na technické křižovatce

Akcie největších firem v zemích eurozóny nedávno prošly důležitým testem, nyní na ně čeká o něco vyšší laťka. Britská libra v úterý prudce posílila, potvrdí ale svůj únik ze sestupného trendu? A cena mědi unikla z krátkodobějšího sestupného trendu, naruší ale pořádky platné od roku 2011? Fundamenty stranou, jde se na techniku!

ExxonMobil koupí za 6,6 miliardy USD těžaře v texaské Permské pánvi
Americká ropná jednička ExxonMobil koupí za 6,6 miliardy dolarů těžařské společnosti, které vlastní rodina Bassů a které působí v Permské pánvi v západním Texasu. ExxonMobil to uvedl v úterním sdělení. Permská pánev je jedním z nejrentabilnějších amerických nalezišť ropy a podle nedávných průzkumů jde zřejmě o zdaleka největší naleziště břidlicové ropy v USA.

Zdroj: ČTK

Gazprom loni zvýšil vývoz plynu do Německa na nový rekord
Ruská plynárenská společnost Gazprom zvýšila loni vývoz zemního plynu do Německa o deset procent na nový rekord 49,8 miliardy krychlových metrů a překonala dosavadní maximum více než 45 miliard kubíků z roku 2015. Gazprom v pondělí také uvedl, že jeho vývoz do Evropy včetně Německa od počátku roku silně roste.

Zdroj: ČTK

Šéf IEA čeká výraznější výkyvy cen ropy, má obavy o investice
Ačkoliv by se na trhu s ropou mohla v prvním pololetí obnovit rovnováha mezi nabídkou a poptávkou, budou ceny ropy v letošním roce procházet mnohem výraznějšími výkyvy. V rozhovoru s Reuters Television to v neděli řekl generální ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Upozornil také, že ho znepokojuje především nedostatek investic do těžby.

Zdroj: ČTK

6 důvodů, proč letos investovat do zlata 6 důvodů, proč letos investovat do zlata

Uplynulý rok byl zlatu navzdory korekci v druhém pololetí zaslíbený. Investoři se ke žlutému kovu ve velkém vraceli a jeho cena stoupla o více než deset procent. Důvodů bylo hned několik, dominantní byla geopolitická rizika a očekávání rychlejšího růstu inflace. Podle Světové rady pro zlato (WGC) bude žlutému kovu přát i rok 2017. Důvodů je několik.

Americký těžař WPX Energy koupí za 775 milionů USD aktiva v texaské pánvi Permian
Americký těžař ropy a zemního plynu WPX Energy koupí od společností Panther Energy a Carrier Energy Partners aktiva v texaské pánvi Permian. Zaplatí za ně 775 milionů dolarů. WPX Energy v rámci dohody získá 23 aktivních vrtů.

Zdroj: Reuters