Komodity

Tyto komodity se vyplatí do konce roku sledovat Tyto komodity se vyplatí do konce roku sledovat

Komodity stále směřují k celoročnímu zisku, což nepamatujeme od roku 2010. Určité obavy ale zůstávají. Zejména surová ropa a zlato čelí rizikovým událostem, které by mohly před začátkem roku 2017 poslat jejich ceny níže.

Schůzka OPEC a dalších těžařů má výsledky, tvrdí katarský ministr
Neformální schůzka ministrů energetiky Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), Ruska a Mexika kvůli omezení těžby ropy má pozitivní výsledky. Na konci tohoto měsíce se uskuteční jednání na vysoké úrovni ve Vídni, na které bude přizváno více producentů. V Istanbulu to ve středu řekl katarský ministr energetiky Muhammad Sálih Sadá. Omezení těžby má pomoci zajistit růst cen suroviny.

Zdroj: ČTK

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza? EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Technická analýza měnového páru EUR/USD a cen ropy Brent a zlata.

Barel za více než 50 USD: Je velký ropný flirt u konce? Barel za více než 50 USD: Je velký ropný flirt u konce?

Laškování Saúdské Arábie s volným trhem s ropou vydrželo necelé dva roky. Jistě si vzpomenete, jak o Vánocích 2014 ministr jejího ropného průmyslu Alí al-Naímí říkal, že není v zájmu organizace OPEC snižovat produkci, ať je cena barelu jakákoli, že je irelevantní, zda klesne na 20, 40, 50 nebo 60 dolarů za barel, a že svět možná již nikdy nezažije ropu za 100 dolarů za barel. Motivace byla jasná - dostat z kola ven americké těžaře, jejichž produkce vzrostla díky těžbě z břidlic z 5 milionů barelů denně v roce 2009 nad 9 milionů barelů koncem roku 2014.

Putin: Rusko je ochotné přistoupit na zmrazení či snížení produkce ropy. Ceny suroviny reagují dalším růstem
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že je Moskva ochotná přistoupit na dohodu s ropným kartelem OPEC na zmrazení, či dokonce snížení produkce ropy. Cílem takového kroku má být podpora cen suroviny. Ropa na trzích vzápětí skokově posílila o dvě procenta.

Zdroj: Reuters

OPEC podle Ruska navrhne nečlenům, aby omezili ropnou těžbu
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) navrhne, aby se k jejímu rozhodnutí omezit těžbu přidaly i ostatní velké těžařské země. Řekl to v neděli ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Ropný kartel OPEC se minulý měsíc nečekaně dohodl přijmout nový těžební limit 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně, tedy dvě až tři procenta pod nynější produkcí. Šlo by o první snížení těžby za osm let.

Zdroj: ČTK

Goldman Sachs: Klesající cena zlata nabízí zajímavou investiční příležitost
Analytici americké banky Goldman Sachs vidí jako zajímavou investiční příležitost klesající cenu zlata. Pokles kovu pod 1 250 dolarů za trojskou unci by podle analytiků mohl být signálem k nákupu zlatých cihel. Ty totiž nabízejí ochranu před riziky zpomalování globálního růstu a více či méně efektivními kroky centrálních bank.

Zdroj: Bloomberg

Armáda rezavějících tankerů jako němý svědek krize na trhu s ropou Armáda rezavějících tankerů jako němý svědek krize na trhu s ropou

Flotily zakonzervovaných lodí a tankerů ve vodách kolem jihovýchodní Asie nebo odstavené plošiny v Karibiku jsou nehezkou připomínkou špatného plánování v období rozmachu a bezmoci v době dlouhodobého propadu cen ropy.