Komodity

Franklin Templeton Investments: Odhodlání Trumpa investovat do infrastruktury může být pozitivním impulzem pro komodity
Začne-li Donald Trump po svém nástupu do prezidentského úřadu naplňovat své předvolební sliby o masivních investicích do infrastruktury, lze čekat růst cen na komoditních trzích. V pátek to na webináři věnujícím se dopadům zvolení Trumpa americkým prezidentem na ekonomiku a finanční trhy řekli investiční experti ze společnosti Franklin Templeton Investments. Naznačili taktéž, že zajímavé příležitosti mohou vznikat ve finančním odvětví nebo v sektoru zdravotní péče. Otázkou podle nich naopak zůstává, jak se Trump coby prezident postaví k obchodním vztahům USA s Čínou a jaký dopad jeho kroky budou mít na čínské exportně orientované hospodářství.
Lucembursko jako první v Evropě předložilo zákon na těžbu v kosmu
Lucemburská vláda jako první v Evropě předložila zákon vytvářející právní podmínky pro těžbu nerostů na planetkách a jiných nebeských tělesech. Norma má začít platit od příštího roku, řekl v pátek lucemburský ministr hospodářství Etienne Schneider. Lucembursko se chce stát evropským centrem výzkumu a vývoje v dobývání surovin ve vesmíru, napsala agentura DPA.

Zdroj: ČTK

Země OPEC v říjnu zvýšily těžbu ropy na nový rekord
Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v říjnu navzdory plánům na omezování dodávek zvýšili těžbu na nový rekord. Kartel OPEC v pátek v pravidelné měsíční zprávě uvedl, že celková produkce jeho členských zemí se v říjnu zvýšila o 240 000 barelů denně na 33,64 milionu barelů denně.

Zdroj: ČTK

Poptávka po zlatých špercích byla ve třetím čtvrtletí nejnižší za pět let, táhly ale zlaté fondy
Celosvětová poptávka po zlatě se v letošním třetím čtvrtletí snížila o deset procent na 992,8 tuny. Poptávka ve šperkařském průmyslu se propadla na nejnižší úroveň za pět let. Zájem investoři neprojevovali ani o zlaté slitky a mince, dařilo se naopak zlatým ETF. Vyplývá to ze čtvrtletní zprávy Světové rady pro zlato (WGC).
Prezident Donald Trump: Co čeká trhy, americkou politiku a ekonomiku? Prezident Donald Trump: Co čeká trhy, americkou politiku a ekonomiku?

Prezidentem USA se v lednu 2017 stane republikánský kandidát Donald Trump. Jaké dopady má tato informace na trhy a co bude znamenat pro ekonomiku?

Vývoz ropy z USA stoupl na nový rekord 692 000 barelů denně
Americký vývoz ropy vzrostl v září na nový rekord 692 000 barelů denně. Proti srpnu se zvýšil o pět procent. Proti úrovni před zrušením zákazu z konce roku 2016 je vývoz ropy z USA vyšší o zhruba polovinu.

Zdroj: ČTK

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza? EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Technická analýza měnového páru EUR/USD a cen ropy Brent a zlata.

Peter Voštinár (PEVONI): Záporné sazby nemají logiku, akcie mají potenciál. Líbí se mi například firmy navázané na komodity Peter Voštinár (PEVONI): Záporné sazby nemají logiku, akcie mají potenciál. Líbí se mi například firmy navázané na komodity

Na podzimním veletrhu Trading Expo & Alternativní investice vystoupil se svými investičními tipy vedle jiných také Peter Voštinár, zakladatel PEVONI – Investments & Trading. Své vystoupení založil na záporných úrokových sazbách a výnosech dluhopisů. Ty podle něj nemají logiku, což v dlouhodobějším horizontu bude nahrávat investicím do akcií. Které konkrétně a proč aktuálně preferuje?

Cena uhlí na termínovém trhu vystoupila na dvouleté maximum
Cena uhlí na termínovém trhu se v úterý vyšplhala na nejvyšší úroveň za více než dva roky. Vliv na růst ceny suroviny mají hlavně silná poptávka, výpadky v dodávkách a slabší kurz dolaru. Cena termínového kontraktu na termální uhlí s dodáním do přístavů v severozápadní Evropě v příštím roce vzrostla o 6 % na 75 USD za tunu. To je nejvyšší cena od září 2014.

Zdroj: ČTK