Komodity

KONTEXT: Čeho se dnes Češi (ne)musejí bát aneb Jak vydělat na strašácích současnosti KONTEXT: Čeho se dnes Češi (ne)musejí bát aneb Jak vydělat na strašácích současnosti

Poradce amerického prezidenta Steve Bannon mluví o nevyhnutelnosti války s Čínou a oficiální webové stránky čínské armády mu nepřímo přitakávají. Toto virtuální přetahování nejvýznamnějších mocností se (snad) ukáže být jen bouří ve sklenici vody z Jihočínského moře, pro období narůstající nejistoty je ale symptomatické. Bagatelizování podobných věcí je nebezpečné. I proto se dnešní KONTEXT věnuje třem rizikům, kterým čelí Česko. Recepty, jak na ně, nabízí majitel nakladatelství Aligier Roman Lesný, který čerpá inspiraci z globálně oceňovaných knih, které v Česku vydal.

Poptávku po zlatě loni táhly fondy, prudce se propadl zájem o zlaté šperky
Světová poptávka po zlatě se v loňském roce po čtyřech letech poklesu zvýšila, stoupla o 92,9 tuny na 4 309 tun. Vyplývá to ze zprávy Světové rady pro zlato. Byla ale značně nevyrovnaná. Prudce vzrostl zájem o burzovně obchodované fondy investující do žlutého kovu, dramaticky se ale propadla poptávka po zlatých špercích a výrazně méně žlutého kovu do svých sejfů přidaly také centrální banky. Mírně se snížila také poptávka v technologickém odvětví a klesl rovněž zájem o zlaté mince a slitky.

Zdroj: World Gold Council

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza? EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Technická analýza měnového páru EUR/USD a cen ropy Brent a zlata.

Švédský přístav poslouží pro stavbu plynovodu Nord Stream II
Vedení jihošvédského města Karlshamn v úterý odsouhlasilo dohodu s ruským energetickým gigantem Gazprom. Ruská státní firma tak bude moci využít městský přístav pro budování plynovodu Nord Stream II. Švédská vláda upustila od námitek proti spolupráci města Karlshamn se společností s vazbami na Kreml, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Quant: Z komodit loni investorům nejvíce vynesly plyn a ropa
Z komodit loni nejvíce vzrostly ceny plynu (o 53 %), ropy (o 45 %) a elektřiny (o 24 %). Z drahých kovů přinesly nejvyšší výnosy lithium (25 %), stříbro (16 %) a zlato s diamanty (po devíti procentech). Naopak cena platiny vzrostla jen o procento. Vyplývá to z analýzy investičního fondu Quant.

Zdroj: ČTK

10 důležitých investorských otázek pro rok 2017 10 důležitých investorských otázek pro rok 2017

Začátek roku je tradičně věnován různým předpovědím a očekáváním toho, co se v nadcházejících čtyřech kvartálech může stát. Všichni hledají správné odpovědi, ale většina je nakonec stejně nedostane. Málokdo se ovšem pokouší klást správné otázky, které jsou přitom z podstaty věci daleko důležitější.

Ranní analytická poznámka (25. ledna): Trump staví zeď a vrací do hry ropovody
Úterní obchodování v USA se až na výjimky neslo na pozitivní vlně. Index S&P 500 posílil o 0,66 %, čímž se posunul na nové historické zavírací maximum 2 280,07 bodů.
Nevěříte Trumpovi? Kupujte zlato! Nevěříte Trumpovi? Kupujte zlato!

Zlato to v letošním roce nebude mít lehké. Na jednu stranu by poptávku po žlutém kovu ze strany investorů měla podporovat zvyšující se inflace, na druhou stranu by ale zdražování zlata mělo být omezováno pokračujícím zvyšováním úrokových sazeb Fedu. Do hry ovšem vstupuje ještě jeden faktor - Donald Trump.