Komodity

Gazprom předložil Bruselu návrhy urovnání monopolního sporu
Ruský plynárenský gigant Gazprom předložil Evropské komisi návrhy, kterými chce urovnat spor ohledně údajných monopolních praktik. Oznámila to v úterý firma. Dodala, že doufá v brzké vyřešení této záležitosti. Podrobnosti o svých návrzích však neposkytla.

Zdroj: ČTK

Rusko příští rok čeká mírný nárůst vývozu ropy
Export ropy z Ruska se v letošním roce zvýší o téměř pět procent na 253,5 milionu tun, na příští rok se pak očekává mírný nárůst vývozu této strategicky důležité suroviny. Uvedl to v pondělí náměstek ruského ministra energetiky Kirill Molodcov.

Zdroj: ČTK

150 let vývoje ceny ropy v jediném grafu 150 let vývoje ceny ropy v jediném grafu

Ponaučení je nasnadě: Volatilita na trhu s ropou není nic nového a pár dolarů na jeden barel suroviny neznamená prakticky nic.

Komodity v čele s ropou se letos odrazily ode dna. Co čeká v roce 2017 ekonom z ČNB? Komodity v čele s ropou se letos odrazily ode dna. Co čeká v roce 2017 ekonom z ČNB?

Komoditní trh jako celek se v roce 2016 odrazil z minim a růst cen ropy, uhlí a některých kovů výrazně přispěl k nárůstu inflačních očekávání. Jaký vývoj na trhu s komoditami, zejména s ropou, očekává ekonom Martin Motl z České národní banky?

AIIB schválila úvěr pro plynovod mezi Ázerbájdžánem a Tureckem
Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB) schválila úvěr 600 milionů USD na financování plynovodu z Ázerbájdžánu do Turecka. Za první rok své existence tak asijská rozvojová banka podporovaná Čínou již poskytla úvěry za 1,73 miliardy USD.

Zdroj: ČTK

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza? EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Technická analýza měnového páru EUR/USD a cen ropy Brent a zlata.

Ceny ropy jsou na 18měsíčních maximech. Nadechnou se členové OPEC nad mazlavou hladinou?
S růstem cen ropy na 18měsíční maxima je dobré si připomenout, jak mají členové těžařského kartelu OPEC nastavené státní rozpočty. Příjmy z těžby a exportu černého zlata jsou pro většinu z nich klíčovým zdrojem financí, ani současné ceny suroviny pro ně ale nejsou dost vysoké na to, aby jim zajistily alespoň vyrovnané státní rozpočty.
Zlato po korekci přitahuje smart money jako magnet
Končí pokles ceny zlata po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách? Vypadá to, že po šestitýdenním propadu se na něj znovu zaměřily velké investiční fondy.

Zdroj: Twitter

Polská vláda se obrátila na soud EU kvůli plynovodu OPAL
Polská vláda se obrátila na Soudní dvůr Evropské unie kvůli rozhodnutí Evropské komise umožnit ruské společnosti Gazprom rozšířit kapacitu plynovodu OPAL v Německu. Informovala o tom agentura PAP s odvoláním na mluvčí ministerstva zahraničí.

Zdroj: ČTK