Komodity

Jak se daří dovozcům ropy na jejich největším bitevním poli? Jak se daří dovozcům ropy na jejich největším bitevním poli?

Čínskému trhu s ropou dlouhá léta dominovala Saúdská Arábie, v posledních letech ale její dodávky stagnovaly a začaly klesat. To otevřelo prostor dalším dodavatelům.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza? EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Technická analýza měnového páru EUR/USD a cen ropy Brent a zlata.

IEA zvýšila odhad růstu celosvětové poptávky po ropě
Celosvětová poptávka po ropě vykáže v letošním i příštím roce výraznější nárůst, než se předpokládalo. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to v úterý uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Upozornila přitom, že na posouzení dopadů nedávné dohody předních těžařských zemí o snížení produkce ropy je zatím příliš brzy.

Zdroj: ČTK

Investorský magazín: Ekonomický a tržní výhled na rok 2017 Investorský magazín: Ekonomický a tržní výhled na rok 2017

V závěru roku se globální bankovní domy předhánějí ve výhledech na příštích dvanáct měsíců. V aktuálním Investorském magazínu nabízíme ekonomickou vizi roku 2017 z dílny Citibank. Předpověď doplníme konkrétními akciovými tipy a závěr patří trendům v automobilovém průmyslu. Nechybí ani burzovní kalendář na nový obchodní týden.

Ranní analytická poznámka (12. prosince): Americké akcie na vrcholu, barel ropy za 57 USD
Americké indexy v pátek nadále rostly, když akcie ze sektorů zdravotnictví a spotřebního zboží doháněly výkonností zbytek trhu. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity vyskočil na 98 bodů (čekalo se 94,5 bodu), což samozřejmě spotřebitelské tituly podpořilo. Trh ale nadále podporují také rostoucí ceny ropy.

Zdroj: Česká spořitelna

Zájem o nákup drahých kovů letos v Česku vzrostl o desítky procent
Zájem o nákup drahých kovů mezi Čechy vzrostl během letošního roku o desítky procent, v období před Vánocemi je ještě vyšší. Shodli se na tom největší domácí prodejci investičních drahých kovů. Důvodem jsou podle nich ekonomická rizika a politické nejistoty či nízké úrokové sazby a sílící dolar.

Zdroj: ČTK

Pro trpělivé: Vzácné a průmyslové kovy jako proxy sázka na inovace v energetice Pro trpělivé: Vzácné a průmyslové kovy jako proxy sázka na inovace v energetice

Když se řekne inovace v energetice, leckoho možná jako první napadne Tesla. A z celého oboru se společně s potenciálním masovým využíváním nových technologií stalo relevantní investiční téma, říká Štěpán Pírko, předseda představenstva společnosti Colosseum. Energetický expert Michal Šnobr na Investičním večeru ale upozornil i na významná úskalí inovací v odvětví energií.

Země mimo OPEC se přidaly k omezení těžby ropy, sníží ji o 562 tisíc barelů denně
Těžařské státy stojící mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) slíbily snížit svou produkci černého zlata celkem o 562 tisíc barelů denně. Zástupci dvanácti zemí se na tom dohodli na sobotním setkání s ministry organizace ve Vídni. Agentuře Reuters to po schůzce řekly informované zdroje z kartelu OPEC.

Zdroj: ČTK

Jihoafrická Sibanye Gold koupí za 2,2 miliardy USD jediného těžaře platiny v USA
Jihoafrická společnost Sibanye Gold koupí za 2,2 miliardy USD americkou firmu Stillwater Mining. Ta je jediným těžařem platiny a paládia v USA a největším primárním producentem kovů z takzvané platinové skupiny mimo JAR a Rusko. Sibanye se díky akvizici stane třetím největším producentem paládia a čtvrtým největším platiny na světě.

Zdroj: ČTK

Pětinový podíl v Rosněfti koupily za více než 10 miliard USD Glencore a katarský fond
Zhruba pětinový podíl v ruské státní ropné společnosti Rosněfť koupily společně švýcarský obchodník s komoditami Glencore a katarský státní investiční fond. Moskva za 19,5 procenta akcií Rosněfti získá 10,5 miliardy dolarů, sdělil Kreml. Rosněfť je největším producentem ropy v Rusku.

Zdroj: ČTK