Komodity

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza? EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Technická analýza měnového páru EUR/USD a cen ropy Brent a zlata.

Těžaři v ČR začínají odvádět státu vyšší poplatky za povrchovou těžbu
Těžařské společnosti v Česku začínají státu odvádět vyšší poplatky za povrchovou těžbu nerostů. S navýšením počítá vládní nařízení, které navazuje na novelu horního zákona. Ministerstvo průmyslu v novele prosadilo, aby poplatek za vytěžené nerosty byl nově stanoven právě nařízením vlády, a nikoli zákonem jako dosud.

Zdroj: ČTK

Tohle je nejpřesnější tržní předpověď na rok 2017 Tohle je nejpřesnější tržní předpověď na rok 2017

Kdy jindy trochu zvolnit, když ne v poslední den roku. Uberme na vážnosti a pojďme se podívat na to, co čeká od příštích dvanácti měsíců populární sloupkař Bloombergu a blogger, navíc sám finanční poradce. Predikce Barryho Ritholtze se prostě nemohou nenaplnit!

Těžaři břidličné ropy a plynu v USA dostávají více úvěrů, zřejmě zvýší těžbu
Američtí těžaři ropy a plynu z břidlicových formací příští rok nejspíše výrazně zvýší výdaje na průzkum nových zdrojů a těžbu. Banky jim totiž díky ožívání světových cen ropy poprvé za dva roky celkově zvýšily objem dostupných úvěrů. Uvedla to ve středu agentura Reuters, která se opírá o údaje jednotlivých firem.

Zdroj: ČTK

Gazprom předložil Bruselu návrhy urovnání monopolního sporu
Ruský plynárenský gigant Gazprom předložil Evropské komisi návrhy, kterými chce urovnat spor ohledně údajných monopolních praktik. Oznámila to v úterý firma. Dodala, že doufá v brzké vyřešení této záležitosti. Podrobnosti o svých návrzích však neposkytla.

Zdroj: ČTK

Rusko příští rok čeká mírný nárůst vývozu ropy
Export ropy z Ruska se v letošním roce zvýší o téměř pět procent na 253,5 milionu tun, na příští rok se pak očekává mírný nárůst vývozu této strategicky důležité suroviny. Uvedl to v pondělí náměstek ruského ministra energetiky Kirill Molodcov.

Zdroj: ČTK

150 let vývoje ceny ropy v jediném grafu 150 let vývoje ceny ropy v jediném grafu

Ponaučení je nasnadě: Volatilita na trhu s ropou není nic nového a pár dolarů na jeden barel suroviny neznamená prakticky nic.

Komodity v čele s ropou se letos odrazily ode dna. Co čeká v roce 2017 ekonom z ČNB? Komodity v čele s ropou se letos odrazily ode dna. Co čeká v roce 2017 ekonom z ČNB?

Komoditní trh jako celek se v roce 2016 odrazil z minim a růst cen ropy, uhlí a některých kovů výrazně přispěl k nárůstu inflačních očekávání. Jaký vývoj na trhu s komoditami, zejména s ropou, očekává ekonom Martin Motl z České národní banky?

AIIB schválila úvěr pro plynovod mezi Ázerbájdžánem a Tureckem
Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB) schválila úvěr 600 milionů USD na financování plynovodu z Ázerbájdžánu do Turecka. Za první rok své existence tak asijská rozvojová banka podporovaná Čínou již poskytla úvěry za 1,73 miliardy USD.

Zdroj: ČTK