Komodity

Cena ropy Brent vystoupila na 16měsíční maximum nad 54 USD
Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek pokračovaly v růstu, za nímž stojí dohoda členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Ruska o snížení těžby. Cena severomořské ropy Brent se vyšplhala až na 16měsíční maximum nad 54 dolarů za barel.

Zdroj: ČTK

Ranní analytická poznámka (1. prosince): Vypálený rybník ropných pochybovačů a vlažný akciový trh
Ropný kartel OPEC ve středu oficiálně stvrdil záměr omezit částečně produkci ropy, a to na 32,5 milionu barelů denně. Dohoda vstoupí v platnost na počátku příštího roku a bude platná po dobu 6 měsíců.
OPEC se dohodl na prvním snížení těžby od roku 2008, ceny ropy letí prudce vzhůru
Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na středeční schůzce ve Vídní dohodli na snížení těžby černého zlata o 1,2 milionu barelů na 32,5 milionu barelů denně. Informoval o tom katarský ministr energetiky a prezident OPEC Muhammad Sálih Sadá. Jde o první omezení produkce kartelu od roku 2008.

Zdroj: ČTK

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza? EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Technická analýza měnového páru EUR/USD a cen ropy Brent a zlata.

Dluhopisy a komodity s Trumpem: Vliv amerických výnosů na trhy je obrovský, centrální banky budou mít co dělat Dluhopisy a komodity s Trumpem: Vliv amerických výnosů na trhy je obrovský, centrální banky budou mít co dělat

Strmý růst výnosů amerických vládních dluhopisů po zvolení Donalda Trumpa příštím americkým prezidentem ukazuje, že investoři věří slibům velkých investic do infrastruktury a navyšování veřejných výdajů. Dopad na ceny komodit by při tomto očekávaném vývoji projevil hned několika kanály. Nejen o tom na jednom z listopadových Investičních večerů diskutovali Michal Šnobr z J&T Banky a Štěpán Pírko z Colossea.

Ranní analytická poznámka (30. listopadu): Šance na dohodu kartelu OPEC klesají, eurodolar čeká na výsledek italského referenda
Zástupci členských zemí ropného kartelu OPEC by ve středu konečně měli vnést trochu světla na trh s černým zlatem. Výsledek jednání organizace o snížení těžby je ale nejistý, navenek mezi členy zatím shoda nepanuje.
Návrhy ropného kartelu OPEC jsou bezzubé, situaci na trhu s černým zlatem nezvrátí ani případná dohoda členských zemí
Ve středu se ropný kartel OPEC sejde ke klíčovému jednání, na kterém se bude rozhodovat o snížení těžby černého zlata. Trh s ropou již čtvrtým rokem trpí převisem nabídky nad poptávkou a tento trend bude zřejmě pokračovat bez ohledu na výsledek středeční schůzky i v roce 2017.
Na trhu se stříbrem převzali otěže medvědi, polibek smrti dal kovu Donald Trump
Během noci po amerických prezidentských volbách vyskočila cena stříbra na 19 dolarů za trojskou unci. Jakmile však opadl prvotní šok z vítězství Donalda Trumpa, který byl na trzích patrný jen několik hodin, vydala se cena kovu prudce dolů a zastavila se až těsně nad 16 dolary. Od začátku srpna, kdy se stříbro v obavách z rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie vyšplhalo až k 21 dolarům, tak jeho cena spadla o více než 20 %, čímž byla naplněna definice začátku medvědího trendu.

Zdroj: Zero Hedge

Experti kartelu OPEC se na detailech dohody o snížení těžby ropy neshodli
Experti Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na pondělním setkání na konkrétních detailech dohody o omezení těžby neshodli. Agentuře Reuters to sdělily zdroje z OPEC. Dohodu, která by měla podpořit slabé ceny ropy, tak podrobně projednají až ve středu ministři členských zemí organizace.

Zdroj: ČTK