Komodity

Pro trpělivé: Vzácné a průmyslové kovy jako proxy sázka na inovace v energetice Pro trpělivé: Vzácné a průmyslové kovy jako proxy sázka na inovace v energetice

Když se řekne inovace v energetice, leckoho možná jako první napadne Tesla. A z celého oboru se společně s potenciálním masovým využíváním nových technologií stalo relevantní investiční téma, říká Štěpán Pírko, předseda představenstva společnosti Colosseum. Energetický expert Michal Šnobr na Investičním večeru ale upozornil i na významná úskalí inovací v odvětví energií.

Země mimo OPEC se přidaly k omezení těžby ropy, sníží ji o 562 tisíc barelů denně
Těžařské státy stojící mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) slíbily snížit svou produkci černého zlata celkem o 562 tisíc barelů denně. Zástupci dvanácti zemí se na tom dohodli na sobotním setkání s ministry organizace ve Vídni. Agentuře Reuters to po schůzce řekly informované zdroje z kartelu OPEC.

Zdroj: ČTK

Jihoafrická Sibanye Gold koupí za 2,2 miliardy USD jediného těžaře platiny v USA
Jihoafrická společnost Sibanye Gold koupí za 2,2 miliardy USD americkou firmu Stillwater Mining. Ta je jediným těžařem platiny a paládia v USA a největším primárním producentem kovů z takzvané platinové skupiny mimo JAR a Rusko. Sibanye se díky akvizici stane třetím největším producentem paládia a čtvrtým největším platiny na světě.

Zdroj: ČTK

Pětinový podíl v Rosněfti koupily za více než 10 miliard USD Glencore a katarský fond
Zhruba pětinový podíl v ruské státní ropné společnosti Rosněfť koupily společně švýcarský obchodník s komoditami Glencore a katarský státní investiční fond. Moskva za 19,5 procenta akcií Rosněfti získá 10,5 miliardy dolarů, sdělil Kreml. Rosněfť je největším producentem ropy v Rusku.

Zdroj: ČTK

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza? EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Technická analýza měnového páru EUR/USD a cen ropy Brent a zlata.

Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2017 Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2017

Čína zažije ekonomickou renesanci, Spojené království couvne a zůstane v Evropské unii, akcie italských bankovních domů zažijí astronomický růst a Brusel začne stimulovat hospodářský růst vydáváním eurobondů. To je jen výběr z událostí, které by podle expertů ze Saxo Bank mohly v roce 2017 vyvést trhy z rovnováhy. Jaké další scénáře by podle Saxo Bank zahýbaly světovými trhy?

Prodej stříbrných mincí American Eagle je nejslabší za čtyři roky
Prodej stříbrných mincí American Eagle s letošním datem klesl z loňského rekordu o 20 % na nejnižší hodnotu za poslední čtyři roky. Oznámila to americká mincovna. Mincovna letos prodala více než 37,7 milionu uncí (1,17 milionu kg) jednouncových stříbrných mincí. To bylo nejméně od roku 2012.

Zdroj: ČTK

Práce na podmořské části plynovodu Turkish Stream začnou příští rok
Práce na podmořské části plynovodu Turkish Stream začnou ve druhé polovině příštího roku. Řekl to v úterý novinářům generální ředitel ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller. Jednou z větví plynovodu má téct plyn do Turecka a druhou do Evropy. V provozu má být plynovod do konce roku 2019.

Zdroj: ČTK

Islamisté vyhodili do povětří jediný vývozní plynovod v Jemenu
Islamističtí bojovníci z organizace Al-Káida vyhodili v pondělí do povětří jediný exportní plynovod v Jemenu. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na místní představitele. Je to podle ní další rána pro skomírající, ale klíčový prvek infrastruktury této chudé země, kterou už 20 měsíců zmítá občanská válka.

Zdroj: ČTK

Do kterých komodit se vyplatí investovat v roce 2017? Smysl mohou mít měď a opět i zlato, růst cen elektřiny by nahrál akciím ČEZ nebo E.ON Do kterých komodit se vyplatí investovat v roce 2017? Smysl mohou mít měď a opět i zlato, růst cen elektřiny by nahrál akciím ČEZ nebo E.ON

Měď, ale také káva nebo řepka. I tak mohou vypadat investiční tipy na trhu s komoditami, o kterém byla řeč na jednom z listopadových Investičních večerů. Výhled na rok 2017 nabídli Štěpán Pírko z Colossea a Michal Šnobr z J&T Banky, který se věnoval své doméně, tedy trhu s energiemi a akciím společností z odvětví veřejných služeb.