Komodity

Prezident Donald Trump: Co čeká trhy, americkou politiku a ekonomiku? Prezident Donald Trump: Co čeká trhy, americkou politiku a ekonomiku?

Prezidentem USA se v lednu 2017 stane republikánský kandidát Donald Trump. Jaké dopady má tato informace na trhy a co bude znamenat pro ekonomiku?

Vývoz ropy z USA stoupl na nový rekord 692 000 barelů denně
Americký vývoz ropy vzrostl v září na nový rekord 692 000 barelů denně. Proti srpnu se zvýšil o pět procent. Proti úrovni před zrušením zákazu z konce roku 2016 je vývoz ropy z USA vyšší o zhruba polovinu.

Zdroj: ČTK

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza? EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Technická analýza měnového páru EUR/USD a cen ropy Brent a zlata.

Peter Voštinár (PEVONI): Záporné sazby nemají logiku, akcie mají potenciál. Líbí se mi například firmy navázané na komodity Peter Voštinár (PEVONI): Záporné sazby nemají logiku, akcie mají potenciál. Líbí se mi například firmy navázané na komodity

Na podzimním veletrhu Trading Expo & Alternativní investice vystoupil se svými investičními tipy vedle jiných také Peter Voštinár, zakladatel PEVONI – Investments & Trading. Své vystoupení založil na záporných úrokových sazbách a výnosech dluhopisů. Ty podle něj nemají logiku, což v dlouhodobějším horizontu bude nahrávat investicím do akcií. Které konkrétně a proč aktuálně preferuje?

Cena uhlí na termínovém trhu vystoupila na dvouleté maximum
Cena uhlí na termínovém trhu se v úterý vyšplhala na nejvyšší úroveň za více než dva roky. Vliv na růst ceny suroviny mají hlavně silná poptávka, výpadky v dodávkách a slabší kurz dolaru. Cena termínového kontraktu na termální uhlí s dodáním do přístavů v severozápadní Evropě v příštím roce vzrostla o 6 % na 75 USD za tunu. To je nejvyšší cena od září 2014.

Zdroj: ČTK

Reuters: Těžba ropy v zemích OPEC v říjnu dosáhla nového rekordu
Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v říjnu dále zvyšovali těžbu a ta dosáhla nového rekordu. Uvedla to v pondělí agentura Reuters, která se opírá o údaje z přepravy a o informace zdrojů z odvětví. Říjnovou produkci odhadla na 33,82 milionu barelů denně, zatímco v září podle ní byla 33,69 milionu. Těžba se zvyšovala především v Nigérii, Libyi a Iráku.

Zdroj: ČTK

Producenti ropy mimo OPEC se na omezení těžby nedohodli, rozhodnutí odložili na listopad
Producenti ropy stojící mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) zatím nedosáhli dohody na omezení těžby. Do měsíce se tak zřejmě bude konat další schůzka, na které by měly být stanoveny jednoznačné podmínky, za kterých se tyto země připojí k členům ropného kartelu. Ve Vídni to v sobotu uvedli zástupci obou jednajících stran, tedy členských i nečlenských zemí OPEC.

Zdroj: ČTK

OPEC se na omezení těžby zatím nedohodl, námitky má hlavně Írán
Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se ani po mnohahodinovém jednání v pátek ve Vídni neshodli, jak uvést do praxe avizované omezení těžby. Námitky má zejména Írán, který není ochoten přistoupit ani na zmrazení těžby na současné úrovni. Agentuře Reuters to sdělily informované zdroje blízké jednání. Zástupci OPEC se ještě v sobotu mají sejít s představiteli nečlenských zemí, které patří k významným producentům ropy.

Zdroj: ČTK

Rok komodit? Zatím ano! Rok komodit? Zatím ano!

Jakkoli se to zkraje roku nezdálo jako pravděpodobné, letošním vítězem mezi trhy, pokud jde o zhodnocení, je zatím ten komoditní.