Měď

Evropské akcie, libra a měď: Tři investice na technické křižovatce Evropské akcie, libra a měď: Tři investice na technické křižovatce

Akcie největších firem v zemích eurozóny nedávno prošly důležitým testem, nyní na ně čeká o něco vyšší laťka. Britská libra v úterý prudce posílila, potvrdí ale svůj únik ze sestupného trendu? A cena mědi unikla z krátkodobějšího sestupného trendu, naruší ale pořádky platné od roku 2011? Fundamenty stranou, jde se na techniku!

Do kterých komodit se vyplatí investovat v roce 2017? Smysl mohou mít měď a opět i zlato, růst cen elektřiny by nahrál akciím ČEZ nebo E.ON Do kterých komodit se vyplatí investovat v roce 2017? Smysl mohou mít měď a opět i zlato, růst cen elektřiny by nahrál akciím ČEZ nebo E.ON

Měď, ale také káva nebo řepka. I tak mohou vypadat investiční tipy na trhu s komoditami, o kterém byla řeč na jednom z listopadových Investičních večerů. Výhled na rok 2017 nabídli Štěpán Pírko z Colossea a Michal Šnobr z J&T Banky, který se věnoval své doméně, tedy trhu s energiemi a akciím společností z odvětví veřejných služeb.

Polsko chce vyšetřovat těžaře mědi KGHM kvůli kanadské akvizici
Polská tajná služba (ABW) požádala státní zastupitelství o vyšetřování domácího těžaře mědi KGHM kvůli koupi kanadské firmy Quadra FNX, která má rozsáhlá ložiska kovu v Chile. Manažeři KGHM jsou podezřelí z toho, že touto transakcí způsobili společnosti vysokou ztrátu, oznámil ve středu polský ministr pro tajné služby Mariusz Kamiński. Kvůli pádu světových cen mědi a odpisům zahraničních aktiv utrpěla loni KGHM rekordně vysokou ztrátu.

Zdroj: ČTK

Barclays: Komodity čekají další výprodeje, cena ropy se vrátí na 30 USD za barel
Trhu s komoditami včetně ropy a mědi hrozí prudké propady. Aktuální oživení totiž není plně podloženo fundamenty, domnívají se analytici z Barclays. Banka zároveň varuje, že pokles cen komodit odstartují investoři, kteří budou chtít houfně opouštět dlouhé pozice.

Zdroj: Barclays

Polská KGHM kvůli propadu cen mědi utrpěla rekordní ztrátu
Polská společnost KGHM, která je druhým největším producentem mědi v Evropě a největším světovým těžařem stříbra, za loňský rok zaznamenala kvůli propadu cen surovin a odpisům svou dosud nejhlubší ztrátu. Podnik ve čtvrtek oznámil, že letos těžbu omezí a bude muset revidovat střednědobý plán jejího zvyšování.

Zdroj: ČTK

Komoditní trh nechává na zdravého býka zapomenout Komoditní trh nechává na zdravého býka zapomenout

Akciové trhy za sebou mají povedený týden, ale vyhráno určitě nemají. Dokazují to mimo jiné propad cen mědi a skomírající aktivita v námořní dopravě.

Téměř tři čtvrtiny mědi se do Číny dovážejí zbytečně
Cena mědi dlouhodobě klesá. Ze zhruba 8 000 USD za tunu na začátku roku 2013 se cena sesunula až na současných zhruba 5 300 USD za tunu. Podle analytika Bloomberg Intelligence Kena Hoffmana může být ještě hůř. Podle odhadů totiž jen asi čtvrtina mědi dovezené do Číny skutečně najde využití v průmyslu a výrobě.

Zdroj: Citigroup

Při protestu proti těžbě v Peru zemřeli tři lidé, 17 bylo zraněno
Nejméně tři lidé přišli o život při pondělním zásahu policie na demonstraci proti novému těžebnímu projektu v Peru. Násilnosti vyvolané záměrem čínské důlní společnosti otevřít v zemědělské oblasti na jihu země nový měděný důl stály zranění dalších nejméně 17 lidí. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: ČTK