Mezinárodní obchod

Přebytek obchodní bilance eurozóny se v prosinec zvýšil na 24,5 miliardy eur
Přebytek obchodní bilance eurozóny se podle sezónně očištěných dat v prosinci zvýšil na 24,5 miliardy eur z listopadových 22,7 miliardy eur (odhad: 22,5 miliardy eur). Sezónně neočištěný přebytek stoupl na 28,1 miliardy eur z 25,9 miliardy eur, čekalo se 22,8 miliard eur.

Zdroj: Bloomberg

Platební bilance ČR byla loni v rekordním přebytku 73,6 miliardy korun
Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, za loňský rok skončil podle předběžných údajů v rekordním přebytku 73,6 miliardy korun. Přebytkový byl potřetí za sebou. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka. Zpřesněná čísla centrální banka oznámí v březnu.

Zdroj: ČTK

Z mesiáše zpět postrachem: Trumpova politika vyvolává nervozitu na trzích
Ještě před pár týdny měli analytici z Wall Street plné ruce práce kvůli opakovanému vylepšování svých ekonomických výhledů. Tyto aktualizace přitom měly většinou společného jmenovatele - Donalda Trumpa. Představa snižování korporátních daní, omezení regulací a nových fiskálních stimulů byla lákavá a analytici se jí nechali strhnout. A teď obrázek ze současnosti: Dva týdny po inauguraci stihl nový americký prezident pozurážet dobrou polovinu spojenců USA a jeho kroky se zatím smrskly hlavně na otázky imigrace a mezinárodního obchodu.

Zdroj: Goldman Sachs

Přebytek zahraničního obchodu Německa byl loni na rekordu
Přebytek zahraničního obchodu Německa se loni zvýšil na rekordních 252,9 miliardy eur (6,8 bilionu Kč). Překonal tak rekord z předchozího roku, který činil 244,3 miliardy eur. Rekordní byly i vývoz a dovoz. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK

Evropská komise chce prodloužit cla na dovoz solárních panelů z Číny
Evropská komise ve středu navrhla zemím Evropské unie prodloužit o dalších 18 měsíců cla na dovoz solárních panelů z Číny s postupným uvolňováním. Novinářům to ve středu řekl první místopředseda komise Frans Timmermans.

Zdroj: ČTK

USA: Obchodní bilance v prosinci skončila s deficitem 44,26 miliardy USD
Bilance zahraničního obchodu Spojených států v prosinci vykázala schodek ve výši 44,26 miliardy USD (odhad: -45 miliard USD, listopad: -45,7 miliardy USD). Deficit zahraničního obchodu Spojených států v celém loňském roce vzrostl o 0,4 % na 502,3 miliardy USD (12,7 bilionu Kč), což byl nejvyšší údaj od roku 2012. Vyplývá to z dat, které v úterý zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Zpráva nahrává snahám nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který tvrdí, že USA potřebují tvrdší přístup k obchodu.
Přebytek obchodní bilance bude letos dle analytiků nižší než loni
Výsledek zahraničního obchodu v prosinci byl proti očekávání slabší, když skončil v pětimiliardovém deficitu. Obchodní bilance se zahraničím za celý loňský rok nicméně skončila ve výrazném přebytku 183,9 miliardy korun, což je meziročně o 52,9 miliardy korun více. Podle analytiků oslovených ČTK bude obchodní bilance v přebytku i letos, byť bude o něco nižší než loni.