Mezinárodní obchod

Británie odejde z jednotného evropského trhu, tvrdý brexit se stává skutečností
Britská premiérka Theresa Mayová v úterý představila základní obrysy strategie Spojeného království pro vyjednávání o odchodu z Evropské unie. Oznámila, že země odejde z jednotného evropského trhu, zároveň však zdůraznila, že Británie neopouští Evropu, ale pouze EU.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Rusko: Listopadová obchodní bilance skončila s přebytkem 9,137 miliardy USD
Přebytek ruské obchodní bilance v listopadu vzrostl na 9,137 miliardy USD po přebytku 6,604 miliardy USD v říjnu.

Zdroj: tradingeconomics.com

Přebytek obchodní bilance eurozóny se v listopadu zvýšil na 22,7 miliardy eur
Přebytek obchodní bilance eurozóny se podle sezónně očištěných dat v listopadu zvýšil na 22,7 miliardy eur z říjnových 19,7 miliardy eur (odhad: 23,2 miliardy eur). Sezónně neočištěný přebytek vzrostl na 25,9 miliardy eur z 20,1 miliardy eur, čekalo se 22 miliard eur.

Zdroj: Bloomberg

Spojené království: Průmyslová výroba v listopadu stoupla o 2 %, schodek obchodní bilance se prohloubil na 4,17 miliardy GBP
Průmyslová výroba ve Spojeném království v listopadu vzrostla meziročně o dvě procenta. Analytici čekali, že se po říjnovém 0,9% poklesu zvýší o 0,6 %. Meziměsíčně výroba stoupla o 2,1 % (odhad: +0,8 %, říjen: -1,1 %). Spojené království ve středu zveřejnilo i výsledek obchodní bilance. Ten se v listopadu prohloubil na 4,17 miliardy GBP z 1,55 miliardy GBP v říjnu.

Zdroj: Reuters

Český vývoz by měl v prvním čtvrtletí vzrůst nejvíce za poslední dva roky
V prvních třech měsících letošního roku vzroste vývoz tuzemských firem meziročně o více než 8 %, tedy nejrychlejším tempem za poslední dva roky, a měsíční hodnota vývozu se opakovaně přehoupne přes hranici 300 miliard korun. Naznačuje to Index exportu. Na úterní tiskové konferenci to uvedli zástupci Asociace exportérů a Raiffeisenbank.

Zdroj: ČTK

Německý průmysl opět rostl, vývoz je nejsilnější za 4,5 roku
Průmyslová výroba v Německu se v listopadu druhý měsíc za sebou zvyšovala, zatímco růst vývozu byl nejrychlejší za čtyři a půl roku. Pondělní statistické údaje tak podpořily předpoklady, že růst největší evropské ekonomiky se ve čtvrtém čtvrtletí zotavil.

Zdroj: ČTK

Senátoři s podnikateli míří do Chile podpořit vzájemný obchod
Podpora česko-chilských obchodních vztahů je hlavním cílem pětidenní mise, kterou příští týden v jihoamerické zemi podniknou senátoři spolu se zástupci českých firem v potravinářství, farmaceutickém průmyslu, strojírenství, logistiky či bankovnictví. ČTK to v pátek sdělila senátní tisková tajemnice Eva Davidová. Delegace povedou předseda horní parlamentní komory Milan Štěch (ČSSD) a viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář.

Zdroj: ČTK