Nemovitosti

CBRE: Objem realitních investic v ČR loni vzrostl o 28 procent
Objem realitních investic v Česku loni vzrostl na dosud nejvyšší hodnotu 3,7 miliardy eur a meziročně se zvýšil o 28 procent. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti CBRE. Investice zahrnují projekty v kancelářském, průmyslovém, maloobchodním a hotelovém odvětví. Necelá polovina všech investic připadala na kanceláře.

Zdroj: ČTK

Rusnok: Při přehřátí trhu ČNB dále zpřísní podmínky pro hypotéky
Pokud bude tuzemský trh s nemovitostmi vykazovat známky přehřívání, je Česká národní banka připravena dále zpřísnit podmínky poskytování úvěrů na bydlení. Poslancům to ve středu řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok při představování zprávy o finanční stabilitě. ČNB už loni zpřísnila podmínky tak, že maximální limit pro výši hypotéky představuje od loňského října 95 procent hodnoty zajištěné nemovitosti a od letošního dubna pak klesne na 90 procent.

Zdroj: ČTK

Úterní britská makrodata trhy spíše potěšila
Ve Spojeném království vyšla v úterý dopoledne série důležitých makrodat. Zveřejněny byly index maloobchodních cen, DCLG index cen domů, index výrobních cen a údaje o inflaci. Spotřebitelské ceny ve Spojeném království v prosinci v meziročním srovnání vzrostly o 1,6 %, index maloobchodních cen meziročně stoupl o 2,5 % a prosincový index cen domů meziročně vzrostl o 6,7 %.

Zdroj: Bloomberg

Ceny domů v Británii v závěru minulého roku vzrostly o 0,4 %
Ceny domů ve Spojeném království se v prosinci meziměsíčně zvýšily o 0,4 %. Vyplývá to z údajů největšího obchodníka s nemovitostmi v zemi Rightmove. V meziročním srovnání se ceny zvýšily o 3,2 % po +3,4 % v listopadu.

Zdroj: FXstreet.com

Developeři: Výstavba na brownfieldech zdražuje projekty o 17 %
Výstavba na brownfieldech, tedy nevyužitých plochách například po bývalých továrnách, zdraží projekt v průměru o 17 %. Vyplývá to z průzkumu CEEC Research a KPMG ČR, ve kterém oslovily zhruba 40 tuzemských developerských firem. K největším nevýhodám podle nich patří ekologická zátěž, větší vzdálenost od dálnic a časté umístění v zastavěné části obce.

Zdroj: ČTK

Prodej komerčních nemovitostí na Slovensku dosáhl loni rekordu
Hodnota prodeje komerčních nemovitostí na Slovensku se loni meziročně téměř zdvojnásobila a dosáhla nového rekordu. Vyplývá to z analýzy, kterou poradenská společnost CBRE poskytla ČTK.

Zdroj: ČTK

Pod pokličkou českého (a pražského) trhu s byty: Co čekat v roce 2017? Pod pokličkou českého (a pražského) trhu s byty: Co čekat v roce 2017?

Většině z nás před rokem asi ani nepřišlo na mysl, že v roce 2016 zažije trh s byty tak bouřlivý vývoj. Ještě v roce 2013 kupující smlouvali, prodávající slevovali a developeři přicházeli na trh s menšími a levnějšími byty. Kdy se vlastně trend na realitním trhu obrátil? Proč v roce 2016 ceny vystřelily vzhůru?

Ceny domů ve Spojeném království v prosinci meziměsíčně stouply o 1,7 % (odhad: +0,3 %, listopad: +0,6 %)
Index cen nových britských domů sestavovaný bankou Halifax v prosinci v meziměsíčním srovnání vzrostl o 1,7 %, ačkoli analytici čekali pouze mírný růst o 0,3 %. Listopad byl revidován z +0,2 % na +0,6 %. Meziročně index vzrostl o 6,5 % (odhad: +5,8 %, listopad: +6 %).

Zdroj: Bloomberg

ČSÚ: Nabídkové ceny bytů v ČR loni meziročně vzrostly o desetinu
Nabídkové ceny bytů v Česku loni meziročně vzrostly průměrně o deset procent, přičemž růst byl podobný v Praze i mimopražských regionech. Oproti roku 2005 jsou byty dražší zhruba o 80 procent. Míra inflace se ve stejném období zvýšila o čtvrtinu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Zdroj: ČTK

Martin Motl (ČNB): Americké dluhopisy mohou jít proti bondům Japonska nebo Británie. Bedlivě sledujeme také realitní trh, ceny ale vnímáme komplexně Martin Motl (ČNB): Americké dluhopisy mohou jít proti bondům Japonska nebo Británie. Bedlivě sledujeme také realitní trh, ceny ale vnímáme komplexně

Skončil býčí trend na trhu s americkými vládními dluhopisy? A je na nemovitostním trhu nová bublina? Témata pro ekonoma Martina Motla z České národní banky.