OPEC

IEA zvýšila odhad růstu poptávky po ropě za rok 2016
Světový trh s ropou se pomalu stává napjatější, protože poptávka roste a investoři čekají, zda se naplní slíbené snížení těžby, na kterém se dohodli ropný kartel OPEC a další producenti. Uvedla to ve své pravidelné měsíční zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která současně díky vyšší spotřebě zvýšila odhad růstu poptávky po ropě za loňský rok o 110 000 barelů za den na 1,5 milionu barelů za den. V roce 2015 růst poptávky po ropě stoupl na pětileté maximum 1,8 milionu barelů za den.

Zdroj: ČTK

Reuters: Těžba ropy v zemích OPEC v závěru roku klesla
Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v prosinci snížila o 200 000 barelů na 34,18 milionu barelů denně. Zaznamenala tak první pokles od května a sestoupila z rekordních 34,38 milionu barelů denně, kde byla v listopadu. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters, který se opírá o údaje o přepravě a o informace zdrojů z odvětví. K poklesu přispěly útoky na ropnou infrastrukturu v Nigérii a snižování exportu ropy ze Saúdské Arábie.

Zdroj: ČTK

Komodity v čele s ropou se letos odrazily ode dna. Co čeká v roce 2017 ekonom z ČNB? Komodity v čele s ropou se letos odrazily ode dna. Co čeká v roce 2017 ekonom z ČNB?

Komoditní trh jako celek se v roce 2016 odrazil z minim a růst cen ropy, uhlí a některých kovů výrazně přispěl k nárůstu inflačních očekávání. Jaký vývoj na trhu s komoditami, zejména s ropou, očekává ekonom Martin Motl z České národní banky?

Ceny ropy jsou na 18měsíčních maximech. Nadechnou se členové OPEC nad mazlavou hladinou?
S růstem cen ropy na 18měsíční maxima je dobré si připomenout, jak mají členové těžařského kartelu OPEC nastavené státní rozpočty. Příjmy z těžby a exportu černého zlata jsou pro většinu z nich klíčovým zdrojem financí, ani současné ceny suroviny pro ně ale nejsou dost vysoké na to, aby jim zajistily alespoň vyrovnané státní rozpočty.
Goldman Sachs zlepšila výhled pro vývoj cen ropy ve druhém čtvrtletí 2017
Analytici z americké banky Goldman Sachs v pátek revidovali svůj výhled pro vývoj cen ropy ve druhém čtvrtletí 2017. K revizi je vedla nedávná dohoda kartelu OPEC a nečlenských producentů ropy, která počítá se snížením produkce suroviny.

Zdroj: CNBC

Ceny ropy díky dohodě na omezení těžby vzrostly o 5 %
Ropný trh zareagoval na víkendovou dohodu o snížení těžby mezi kartelem OPEC a dalšími těžařskými zeměmi výrazným vzestupem. Ceny ropy vystoupily na počátku pondělního globálního obchodování o více než 5 % na maxima od léta 2015.

Zdroj: ČTK

Reuters: Saúdská Arábie těžila v listopadu rekordní objem ropy
Saúdská Arábie v listopadu zatím těžbu ropy nesnížila, naopak těžila na rekordní úrovni 10,72 milionu barelů denně. Agentuře Reuters to v neděli řekl zdroj z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). V rámci sobotní globální dohody o omezení produkce tak bude muset Rijád snížit svou těžbu zhruba o šest procent.

Zdroj: ČTK

Země mimo OPEC se přidaly k omezení těžby ropy, sníží ji o 562 tisíc barelů denně
Těžařské státy stojící mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) slíbily snížit svou produkci černého zlata celkem o 562 tisíc barelů denně. Zástupci dvanácti zemí se na tom dohodli na sobotním setkání s ministry organizace ve Vídni. Agentuře Reuters to po schůzce řekly informované zdroje z kartelu OPEC.

Zdroj: ČTK

Reuters: Těžba kartelu OPEC v listopadu vystoupila na nový rekord
Organizace zemí vyvážejících ropu v listopadu zvýšila těžbu na nový rekord, v průměru členské země těžily 34,19 milionu barelů denně ve srovnání s říjnovým objemem 33,82 milionu barelů ropy. Uvedla to v pondělí agentura Reuters, která vychází z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a analytiků.

Zdroj: ČTK

OPEC bude v sobotu jednat s nečlenskými zeměmi o dalším omezení těžby ropy
Představitelé ropného kartelu OPEC se v sobotu setkají ve Vídni se zástupci nečlenských zemí, aby dokončili globální dohodu o omezení těžby. Oznámil to v pondělí generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo. Podle agentury Reuters půjde o první takovéto setkání od roku 2002.

Zdroj: ČTK