Politika

Příjmová nerovnost je největším nebezpečím, zaznělo z Davosu
Rostoucí nerovnost příjmů a blahobytu a společenská polarizace jsou největší rizika pro světovou ekonomiku. V nové studii to uvádí Světové ekonomické fórum (WEF), jehož každoroční zasedání v pátek končí ve švýcarském Davosu. Světoví lídři by proto měli přijmout společná opatření, aby v nadcházejícím desetiletí omezili chudobu a nejistotu.

Zdroj: ČTK

Obama: Toto byla moje nejděsivější chvíle v Bílém domě
Co byla pro Baracka Obamu za osm let v prezidentském úřadu nejtěžší zkouška? Vyjednávání s Íránem o jeho jaderném programu? Zapojení Spojených států do leteckých útoků proti Islámskému státu? Nebo snad prosazování zdravotnické reformy známé jako Obamacare? Samá voda.

Zdroj: Crooked Media

Inaugurace Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta: Průběh, reakce trhu, komentáře Inaugurace Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta: Průběh, reakce trhu, komentáře

Více než dva měsíce po svém zvolení hlasy Američanů se kontroverzní byznysmen Donald Trump stává americkým prezidentem. Sledujte v pátek 20. ledna po celé odpoledne až do večera průběh jeho inaugurace.

Andrej Babiš nehodlá jako ministr financí zaručit ČEZ ceny elektřiny a výstavbu nových jaderných zdrojů
Ministr financí Andrej Babiš odmítá státní záruky na stavbu jaderných elektráren. ČEZ si podle Babiše může na nové jaderné zdroje snadno půjčit.
Pavel Kysilka: Začíná nový středověk plný chaosu, těkavých aliancí a (ne vždy) kreativní destrukce? Pavel Kysilka: Začíná nový středověk plný chaosu, těkavých aliancí a (ne vždy) kreativní destrukce?

Dříve se politika ve standardní demokracii odehrávala na pravici a na levici, dnes se tato jistota rozvolnila, a to převážně do populismu. Velké změny ale nastávají napříč obory, říká Pavel Kysilka, zakladatel a předseda správní rady 6D Academy. Na úvod jsem se ho zeptal, zda souhlasí s premisou například Paraga Khanny, podle kterého se blíží nový středověk, tedy období plné chaosu, nestabilních aliancí a destrukce.

Británie odejde z jednotného evropského trhu, tvrdý brexit se stává skutečností
Britská premiérka Theresa Mayová v úterý představila základní obrysy strategie Spojeného království pro vyjednávání o odchodu z Evropské unie. Oznámila, že země odejde z jednotného evropského trhu, zároveň však zdůraznila, že Británie neopouští Evropu, ale pouze EU.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Stiglitz: Vše, co Trump dělá, je nenormální. Svět čekají problémy
Nastupující americký prezident Donald Trump ničí poválečný mezinárodní řád, nectí právní normy a nerozumí jednoduchým ekonomickým ani politickým zásadám. S novou hlavou státu stojí USA a s nimi celý svět před vážnými problémy. Řekl to americký ekonom a nositel Nobelovy ceny Joseph Stiglitz, kterého během návštěvy ve Švýcarsku vyzpovídal list Neue Zürcher Zeitung.

Zdroj: ČTK

Ranní analytická poznámka (17. ledna): Potvrdí Theresa Mayová, že Spojené království zvolí tvrdý brexit? Měnový trh má jasno
Hlavní úterní událostí bude vystoupení britské premiérky Theresy Mayové, na němž by měly zaznít podrobnosti k plánovanému vystoupení její země z Evropské unie. Předpokládá se, že Mayová zaujme neústupnou pozici, v jejímž rámci odmítne strategii polovičatých řešení.
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Světové ekonomické fórum 2017 SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Světové ekonomické fórum 2017

Podtitulem výročního zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu bylo letos Reakční a zodpovědné vedení. Akce, na které se probírala témata spojená mimo jiné s rostoucí nespokojeností společnosti s elitami a globalizací, se zúčastnily tři tisíce ekonomů, byznysmenů, akademiků a představitelů významných neziskových organizací. Vystoupení vybraných účastníků Světového ekonomického fóra 2017 si můžete připomenout zde.

Ranní analytická poznámka (16. ledna): Donald Trump má sbaleno, od pátku mu bude Bílý dům říkat pane
Nejen z politického hlediska bude hlavní událostí tohoto týdne inaugurace 45. prezidenta Spojených států. Donald Trump bude do úřadu uveden v pátek 20. ledna. Od toho okamžiku bude mít čtyři roky na to, aby své ambiciózní plány přetavil v realitu.