Politika

Berlín: Řecku se nesmí slevit na dluhu na úkor věřitelů
Řecku se nesmí slevit na dluhu tak, aby na to jeho věřitelé, tedy země eurozóny, doplatili úvěrovými ztrátami. Řekl to v nedělním rozhovoru v rozhlasové stanici Deutschlandfunk náměstek německého ministra financí Jens Spahn. Potvrdil tím odmítavý postoj Berlína k výraznějšímu oddlužení Atén.

Zdroj: ČTK

Sobotka: S Mládkem skončí na ministerstvu i náměstek Bokštefl
S ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD), jehož odvolání premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tento týden oznámil, skončí i jeho politický náměstek Lubomír Bokštefl. V debatě v České televizi to v neděli řekl Sobotka, který úřad od března dočasně povede.

Zdroj: ČTK

Babiš navrhl snížení daní lidem s příjmy do 113 000 Kč
Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu na sněmu svého hnutí navrhl snížení daní z příjmů u lidí s výdělky do 113 000 korun měsíčně. U lidí s vyššími příjmy by chtěl daňovou sazbu zachovat. Prostor je podle něj i pro snížení sazeb DPH. Odmítl naopak návrh ČSSD na vytvoření sektorové daně pro banky.

Zdroj: ČTK

Francie: Le Penová je mírnou favoritkou pro první kolo prezidentských voleb, v druhém daleko ztrácí
Kdyby se první kolo francouzských prezidentských voleb konalo tento týden, vyhrála by jej šéfka nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová. Druhé kolo by však Le Penová prohrála s oběma možnými protikandidáty. Plyne to z průzkumů firmy Opinionway, jehož výsledky byly zveřejněny v pátek.

Zdroj: Reuters

Jak bude vypadat svět v roce 2030? 3D tiskárny budou vyrábět náhradní orgány a člověk bude připravený na cestu na Mars Jak bude vypadat svět v roce 2030? 3D tiskárny budou vyrábět náhradní orgány a člověk bude připravený na cestu na Mars

Kdybyste před pár lety někomu řekli, že si bude brzy moci vytisknout dům, považoval by vás nejspíše za blázna. Čím nás svět překvapí v příštích letech?

Ministerstvo průmyslu chce dočasně řídit sám premiér Sobotka
Prezident Miloš Zeman akceptoval odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) z vlády ke konci měsíce. Ministerstvo chce zatím řídit premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), nového ministra navrhne prezidentovi až po březnovém sjezdu ČSSD, řekl ve čtvrtek Sobotka novinářům po schůzce s prezidentem na Pražském hradě. Se Zemanem o potenciálních kandidátech diskutoval, debatu podle premiéra neuzavřeli. Hrad názor prezidenta nezveřejnil.

Zdroj: ČTK

Německo podpoří Litvu ve sporu o reaktory v Bělorusku
Německo podpoří Litvu ve sporu o jaderné reaktory v Bělorusku, s jejichž výstavbou pomáhá Rusko. Ve čtvrtek to řekla německá kancléřka Angela Merkelová, která v Berlíně přijala litevského premiéra Sauliuse Skvernelise.

Zdroj: ČTK

Sněmovna podpořila smlouvu o partnerství mezi EU a Kanadou
Sněmovna podpořila v prvním kole smlouvu o strategickém partnerství EU a Kanady. Posuzování související hospodářské a obchodní dohody (CETA) ve čtvrtek zatím nedokončila. Důvodem byl hlavně nesouhlasný postoj komunistů, kteří debatu protahovali líčením údajně neblahých důsledků obou smluv pro Česko. Smlouvu i dohodu minulý týden navzdory levicové kritice schválil Evropský parlament.

Zdroj: ČTK

KLDR kritizovala Čínu, že tančí, jak Spojené státy pískají
Severní Korea ve čtvrtek ostře kritizovala Čínu za to, že do konce roku zastavila dovoz uhlí z KLDR. Severní Korea uvedla, že "sousední země, která se často označuje za přítele KLDR, tančí, jak Spojené státy pískají". Informovala o tom agentura AP s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Zdroj: ČTK

Babiš podle Sobotky výroky o OKD zakrývá vlastní problémy
Útoky vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) kvůli privatizaci OKD slouží podle předsedy vlády jen k odvedení pozornosti od problémů, které ministr má. Sobotka to řekl ČTK. Babiš ve čtvrtek na Twitteru uvedl, že stát v době, kdy byl Sobotka ministrem financí, prodal OKD za příliš nízkou cenu. Vysvětlení okolností privatizace uhelné společnosti žádal i v dopisu premiérovi z počátku týdne.

Zdroj: ČTK