Prezidentské volby

Ohlédnutí a po jednom býčím a medvědím argumentu pro investory do amerických akcií Ohlédnutí a po jednom býčím a medvědím argumentu pro investory do amerických akcií

Na začátku roku 2017 se hodí ohlédnout za rokem uplynulým a podívat se trochu do budoucna. Pokud vás vedle fundamentů zajímají i tržní statistiky, jste tu správně.

Le Penová: Francie by se měla vrátit ke společné měně ECU
Francie i další země eurozóny by měly opustit euro jako jednotnou měnu a vrátit se k dřívějšímu systému "společné evropské měny", která by existovala vedle měn národních. Navrhla to ve středu šéfka francouzských nacionalistů Marine Le Penová, která jde jako jeden z předních kandidátů do letošních prezidentských voleb ve Francii. Le Penová coby předsedkyně Národní fronty tak navrhuje návrat k systému ECU, tedy Evropské měnové jednotky.

Zdroj: ČTK

Ranní analytická poznámka (2. ledna): Rok 2017 na trzích začal zvolna, Donalda Trump se tento týden opět o krůček přiblíží ke dveřím Bílého domu
První obchodní den roku 2017 je tu. Velké množství trhů si ale v pondělí bude nahrazovat volno, které letos připadlo na neděli. V USA se tento týden dočkáme potvrzení zvolení Donalda Trumpa novým americkým prezidentem, inaugurace poté proběhne 20. ledna.
Le Penová má ve Francii problémy s financováním volební kampaně
Francouzské banky stále odmítají půjčovat peníze šéfce parlamentní strany Národní fronta Marine Le Penové na její kampaň před nadcházejícími prezidentskými volbami. Potvrdil to v pátek místopředseda strany Floran Philippot.

Zdroj: ČTK

Co dostalo Donalda Trumpa do Bílého domu? Bolavá záda, dioptrie a berle
Někteří lidé se stále nepřestávají ptát, jak se to jen mohlo stát. Ano, řeč je stále o vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. S dalším možným vysvětlením přišel The Economist. Trumpovi dali ve větší míře hlas lidé s horším zdravím. Těch "čipernějších" bylo sice více, vzhledem k systému voleb lze ale říci, že zkrátka žijí ve špatných státech.
Býčí akciová sázka: S Trumpem v čele USA mají akcie smysl, věří stratég Býčí akciová sázka: S Trumpem v čele USA mají akcie smysl, věří stratég

Nadšení některých lidí a investorů z triumfu Donalda Trumpa v amerických volbách nepolevuje a objevují se stále optimističtější předpovědi dalšího vývoje. Zbývá jen doufat, že je dost těch, kteří dokáží zachovat chladnou hlavu a nesmyslné argumenty smést ze stolu. Bude to ale stačit?

Nadace Clintonových během voleb získala miliony dolarů od německé vlády
Nadace Hillary a Billa Clintonových získala od německé vlády až pět milionů dolarů (zhruba 127,6 milionu Kč), a to v době, kdy Clintonová bojovala ve volbách o úřad amerického prezidenta. Vyplývá to z nových informací na seznamu dárců nadace. Podle bývalé vládní poslankyně a publicistky Very Lengsfeldové tak němečtí daňoví poplatníci spolufinancovali kampaň Clintonové, upozornil web listu Die Welt.

Zdroj: ČTK

Prezidentské primárky francouzské pravice vyhrál thatcherista François Fillon
Francouzský expremiér François Fillon v neděli nečekaně snadno získal nominaci své Republikánské strany na úřad prezidenta. V druhém kole primárek získal Fillon 69 % hlasů republikánských voličů, zatímco jeho oponent, expremiér Alain Juppé, dostal pouze 30 % hlasů.

Zdroj: MarketWatch

Jak si Američané mohli za prezidenta zvolit Trumpa? Toto je první smysluplné vysvětlení Jak si Američané mohli za prezidenta zvolit Trumpa? Toto je první smysluplné vysvětlení

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách bylo pro většinu lidí podobně nečekané jako rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie. Najdou se ale i tací, pro které výsledky obou hlasování příliš překvapivé nebyly. Klíč k vysvětlení rozhodnutí Američanů a Britů nabízí prospektová teorie.