Prezidentské volby

Preference Marine Le Penové nadále rostou. Otřese se EU v základech?
Dva měsíce před prvním kolem francouzských prezidentských voleb pokračuje růst preferencí šéfky krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové. Ta by podle průzkumu agentury Ipsos v prvním kole získala 26 %. Do druhého kola by se s ní dostal nezávislý centrista Emannuel Macron, jenž by získal 23 % hlasů. Kandidáta Republikánů Françoise Fillona, kterého poškodil skandál kolem sporného zaměstnávání jeho ženy a dětí, by volilo 18,5 % voličů.

Zdroj: Twitter

Centrista Macron zůstává favoritem druhého kola prezidentských voleb ve Francii
Druhé kolo prezidentských voleb ve Francii podle průzkumu s převahou vyhraje nezávislý kandidát Emmanuel Macron. Čerstvá anketa agentury Opinionway mu slibuje až 65 % v souboji s kandidátkou krajní pravice Marine Le Penovou, která získá 35 % hlasů.

Zdroj: ČTK

Spread mezi výnosem francouzských a německých státních dluhopisů dosáhl nejvyšší hodnoty od roku 2013
Francouzská krajně pravicová prezidentská kandidátka Marine Le Penová v uplynulých dnech oficiálně zahájila svou prezidentskou kampaň a v neděli v Lyonu představila stěžejní body svého volebního programu, mezi něž patří omezení globalizačních tendencí a zastavení nekontrolované imigrace. Velmi rychle na to zareagovaly výnosy francouzských státních dluhopisů. Spread 10letého francouzského a německého bondu v pondělí stoupl nejvíce za poslední tři roky.

Zdroj: Twitter

Průzkumy nadále přisuzují největší šance na vítězství v prvním kole francouzských prezidentských voleb Marine Le Penové
Předsedkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová by i podle nejnovějších průzkumů vyhrála první kolo prezidentských voleb ve Francii. Potvrzují se tak průzkumy z úvodu roku, v nichž se Le Penová stala největší favoritkou voleb. V uplynulých dvou týdnech jí k tomu výrazně "dopomohl" i kandidát Republikánů François Fillon, který se potýká se skandálem ohledně sporného zaměstnávání jeho ženy a dětí. Benoit Hamon, kandidát francouzské levice, je momentálně spíše v pozadí, černým koněm voleb je pak nezávislý centrista Emmanuel Macron.

Zdroj: Bloomberg

Francouzské prezidentské volby: Na koho vsadí Kreml? Francouzské prezidentské volby: Na koho vsadí Kreml?

François Fillon, nebo Marine Le Penová? Rusko během primárek podporovalo kandidáty, kteří půjdou do francouzských prezidentských voleb s velice odlišnými programy. Na zajímavé "dilema" Kremlu upozornil v rozhovoru s Janem Procházkou z EGAP politický geograf Michael Romancov.

Marine Le Penová je podle ankety deníku Le Monde novou favoritkou prezidentských voleb
Francouzský deník ve čtvrtek zveřejnil svou lednovou anketu týkající se prvního kola prezidentských voleb ve Francii. Republikánský kandidát François Fillon podle ní již není největším favoritem na získání prezidentského křesla. S podporou okolo 26 % hlasů jej předstihla předsedkyně krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová. Fillona by podle nejnovějších údajů podpořilo zhruba 25 % voličů.

Zdroj: Bloomberg

Ohlédnutí a po jednom býčím a medvědím argumentu pro investory do amerických akcií Ohlédnutí a po jednom býčím a medvědím argumentu pro investory do amerických akcií

Na začátku roku 2017 se hodí ohlédnout za rokem uplynulým a podívat se trochu do budoucna. Pokud vás vedle fundamentů zajímají i tržní statistiky, jste tu správně.

Le Penová: Francie by se měla vrátit ke společné měně ECU
Francie i další země eurozóny by měly opustit euro jako jednotnou měnu a vrátit se k dřívějšímu systému "společné evropské měny", která by existovala vedle měn národních. Navrhla to ve středu šéfka francouzských nacionalistů Marine Le Penová, která jde jako jeden z předních kandidátů do letošních prezidentských voleb ve Francii. Le Penová coby předsedkyně Národní fronty tak navrhuje návrat k systému ECU, tedy Evropské měnové jednotky.

Zdroj: ČTK

Ranní analytická poznámka (2. ledna): Rok 2017 na trzích začal zvolna, Donalda Trump se tento týden opět o krůček přiblíží ke dveřím Bílého domu
První obchodní den roku 2017 je tu. Velké množství trhů si ale v pondělí bude nahrazovat volno, které letos připadlo na neděli. V USA se tento týden dočkáme potvrzení zvolení Donalda Trumpa novým americkým prezidentem, inaugurace poté proběhne 20. ledna.
Le Penová má ve Francii problémy s financováním volební kampaně
Francouzské banky stále odmítají půjčovat peníze šéfce parlamentní strany Národní fronta Marine Le Penové na její kampaň před nadcházejícími prezidentskými volbami. Potvrdil to v pátek místopředseda strany Floran Philippot.

Zdroj: ČTK