Ropa

Místopředseda firmy PetroChina dostal 15 let vězení za korupci
Bývalý druhý nejvyšší představitel čínského ropného gigantu PetroChina Liao Jung-jüan byl ve čtvrtek odsouzen k 15 letům vězení za korupci. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

IEA zvýšila odhad růstu poptávky po ropě za rok 2016
Světový trh s ropou se pomalu stává napjatější, protože poptávka roste a investoři čekají, zda se naplní slíbené snížení těžby, na kterém se dohodli ropný kartel OPEC a další producenti. Uvedla to ve své pravidelné měsíční zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která současně díky vyšší spotřebě zvýšila odhad růstu poptávky po ropě za loňský rok o 110 000 barelů za den na 1,5 milionu barelů za den. V roce 2015 růst poptávky po ropě stoupl na pětileté maximum 1,8 milionu barelů za den.

Zdroj: ČTK

Barel ropy za 10 USD? Důvody by byly Barel ropy za 10 USD? Důvody by byly

Cena ropy loni poprvé za více než desetiletí sestoupila pod 30 USD za barel. Aktuálně se již sice barel obchoduje za více než 50 USD, podle některých expertů ale stále nemá vyhráno.

Objem nově nalezené ropy a plynu loni klesl na minimum od 40. let
Objem ropy a zemního plynu v nově objevených nalezištích loni klesl na nejnižší úroveň od 40. let minulého století. Propad cen surovin přiměl ropné firmy k prudkému omezení investic do průzkumu, uvedla ve středu norská poradenská společnost Rystad Energy.

Zdroj: ČTK

ExxonMobil koupí za 6,6 miliardy USD těžaře v texaské Permské pánvi
Americká ropná jednička ExxonMobil koupí za 6,6 miliardy dolarů těžařské společnosti, které vlastní rodina Bassů a které působí v Permské pánvi v západním Texasu. ExxonMobil to uvedl v úterním sdělení. Permská pánev je jedním z nejrentabilnějších amerických nalezišť ropy a podle nedávných průzkumů jde zřejmě o zdaleka největší naleziště břidlicové ropy v USA.

Zdroj: ČTK

Aramco: Svět bude potřebovat rozsáhlé investice do těžby ropy
K uspokojení rostoucí poptávky po ropě bude ve světě během příštích 25 let zapotřebí investovat do nových těžebních kapacit 25 bilionů dolarů (přes 630 bilionů Kč). Na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu to v úterý uvedl generální ředitel saúdskoarabské státní ropné společnosti Aramco Amín Násir. Upozornil také, že nedostatek investic by mohl způsobit prudký nárůst cen ropy a ovlivnit světovou ekonomiku.

Zdroj: ČTK

MMF kvůli snížení produkce ropy zhoršil výhled růstu Saúdské Arábie
Saúdská Arábie podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) doplatí na snížení produkce ropy, k němuž došlo v důsledku dohody kartelu OPEC a nečlenských států v závěru minulého roku, zpomalením růstu HDP v roce 2017 o 1,6 procentního bodu. Nově tedy MMF počítá s růstem o 0,4 % oproti dříve uvažovaným 2 %.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Šéf IEA čeká výraznější výkyvy cen ropy, má obavy o investice
Ačkoliv by se na trhu s ropou mohla v prvním pololetí obnovit rovnováha mezi nabídkou a poptávkou, budou ceny ropy v letošním roce procházet mnohem výraznějšími výkyvy. V rozhovoru s Reuters Television to v neděli řekl generální ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Upozornil také, že ho znepokojuje především nedostatek investic do těžby.

Zdroj: ČTK

Americký těžař WPX Energy koupí za 775 milionů USD aktiva v texaské pánvi Permian
Americký těžař ropy a zemního plynu WPX Energy koupí od společností Panther Energy a Carrier Energy Partners aktiva v texaské pánvi Permian. Zaplatí za ně 775 milionů dolarů. WPX Energy v rámci dohody získá 23 aktivních vrtů.

Zdroj: Reuters

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza? EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Technická analýza měnového páru EUR/USD a cen ropy Brent a zlata.