Ropa

Těžařům břidlicové ropy v USA letos po 5 letech porostou náklady
Američtí producenti ropy z břidlic čelí v letošním roce prvnímu růstu nákladů na těžbu za pět let. Přispívá k tomu oživení aktivity a zvyšování poplatků poskytovateli energetických služeb, kteří se tak snaží získat větší podíl na ziscích vytvořených růstem cen ropy, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Ministr Mattis vyloučil možnost, že se USA zmocní irácké ropy
USA nejsou přítomny v Iráku, aby se zmocnily irácké ropy. Řekl to americký ministr obrany James Mattis, který v pondělí přicestoval na předem neohlášenou návštěvu do Bagdádu. Distancoval se tak od výroku prezidenta Donalda Trumpa, který v lednu řekl, že USA měly zabrat iráckou ropu a že je možné, že k tomu budou ještě mít další příležitost.

Zdroj: ČTK

Írán hodlá v příštích letech zvyšovat těžbu ropy
Írán předpokládá, že do poloviny dubna zvýší těžbu ropy na čtyři miliony barelů denně. Během příštích pěti let pak hodlá uskutečnit 500 nových ropných vrtů a dosáhnout produkce 4,7 milionu barelů denně. Uvedl to šéf Národní íránské ropné společnosti (NIOC). V lednu Írán oznámil, že jeho produkce se blíží k 3,9 milionu barelů ropy denně.

Zdroj: ČTK

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza? EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Technická analýza měnového páru EUR/USD a cen ropy Brent a zlata.

Blíží se konec ropného věku? Nálezů nových ložisek černého zlata je čím dál méně
Počet nových nalezišť ropy se od roku 1964 neustále snižuje. Celkem bylo podle výzkumné společnosti IHS Markit loni hlášeno pouze 174 nálezů, zatímco v minulosti to bývalo 400 až 500 ročně. Ropné společnosti navíc v reakci na pokles cen ropy omezily výdaje na průzkumné aktivity. Trhy by tak v budoucnu mohl namísto přebytku ropy sužovat její nedostatek.

Zdroj: Twitter

Reuters: OPEC by se mohl dohodnout na výraznějším snížení těžby
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by mohla prodloužit platnost dohody s nečlenskými těžaři o omezení produkce, pokud globální zásoby suroviny neklesnou na požadovanou úroveň. Mohla by se dokonce dohodnout na ještě výraznějším snížení dodávek. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekly zdroje z kartelu OPEC.

Zdroj: ČTK

Ropa, zlato, dolar: Valentýnská tržní hitparáda Ropa, zlato, dolar: Valentýnská tržní hitparáda

Svátek zamilovaných je tu. Kolik srdíček by od svých fanoušků dostaly hlavní komodity a měny?

OPEC dodržuje dohodu o omezení těžby z více než 90 %
Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v lednu dodržovali dohodu o snížení produkce z více než 90 procent. Vyplývá to z pravidelné měsíční zprávy kartelu. Bez zahrnutí Nigérie a Libye, jež mají z dohody výjimku, se produkce OPEC dostala těsně pod 29,9 milionu barelů denně. Z říjnové úrovně, ke které se dohoda vztahuje, se tak produkce snížila asi o 1,1 milionu barelů denně.

Zdroj: ČTK

FT: Nálezy ložisek ropy a plynu loni byly nejslabší za 60 let
Loňský rok byl z hlediska nově objevených nalezišť ropy a zemního plynu nejslabší za 60 let. Celkem bylo podle výzkumné společnosti IHS Markit loni hlášeno pouze 174 nálezů, zatímco v minulosti to bývalo 400 až 500 ročně, informoval server ekonomického listu Financial Times (FT).

Zdroj: ČTK

Saúdská Arábie v lednu snížila produkci ropy nejvíce za posledních 8 let
Saúdská Arábie v pondělí oznámila kartelu OPEC, že v lednu snížila produkci ropy o 718 tisíc barelů za den na 9,748 milionu barelů denně. Jedná se o nejvyšší snížení za posledních osm let. Země, která je druhým největším producentem ropy na světě, navíc na trhy poslala o 310 tisíc barelů ropy za den méně, než byl cíl, k němuž se v závěru loňského roku zavázala při dohodě kartelu OPEC.

Zdroj: Twitter