Rusko

Odliv kapitálu z Ruska se loni opět prudce zpomalil
Odliv kapitálu z Ruska se loni znovu výrazně zpomalil a klesl o téměř tři čtvrtiny na 15,4 miliardy dolarů (389 miliard Kč) z 57,5 miliardy USD v roce 2015. V úterý to oznámila ruská centrální banka. Přebytek bilance běžného účtu Ruska se ale loni snížil, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Gazprom loni zvýšil vývoz plynu do Německa na nový rekord
Ruská plynárenská společnost Gazprom zvýšila loni vývoz zemního plynu do Německa o deset procent na nový rekord 49,8 miliardy krychlových metrů a překonala dosavadní maximum více než 45 miliard kubíků z roku 2015. Gazprom v pondělí také uvedl, že jeho vývoz do Evropy včetně Německa od počátku roku silně roste.

Zdroj: ČTK

Rusko: Listopadová obchodní bilance skončila s přebytkem 9,137 miliardy USD
Přebytek ruské obchodní bilance v listopadu vzrostl na 9,137 miliardy USD po přebytku 6,604 miliardy USD v říjnu.

Zdroj: tradingeconomics.com

Světová banka radí Rusku, jak dohnat globální růst
Světová banka (SB) radí ve své ve čtvrtek zveřejněné zprávě Rusku, aby zlepšilo investiční klima, diverzifikovalo své hospodářství závislé na ropě a zvýšilo produktivitu, pokud chce dohnat světovou ekonomiku. Podle jejích prognóz má Rusko v letošním roce i přes mírný růst za globální ekonomikou zaostávat.

Zdroj: ČTK

Ruští miliardáři díky Trumpovu zvolení víc zbohatli
Ruští miliardáři, včetně těch, kteří mají blízko k prezidentovi Vladimiru Putinovi, od listopadového zvolení Donalda Trumpa příštím americkým prezidentem zbohatli o dalších 29 miliard dolarů (739 miliard Kč). Napsal to americký časopis Forbes, podle něhož ruští miliardáři bohatli rychleji než miliardáři v jakékoli jiné zemi mimo Spojené státy. Díky růstu cen ropy na světových trzích totiž vzrostly ceny ruských akcií i kurz rublu.

Zdroj: ČTK

Rusko vs. USA: Osobní chemie Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem politikou hýbat nebude, zájmy obou zemí jsou příliš rozdílné Rusko vs. USA: Osobní chemie Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem politikou hýbat nebude, zájmy obou zemí jsou příliš rozdílné

Donald Trump se po svém nástupu bude snažit setřást ze vztahů Spojených států s Ruskem to, co do nich vnesli Barack Obama s Hillary Clintonovou. Až ale dojde na schůzku Trump-Putin, ukáže se, že USA a Rusko nemají mnoho společného, myslí si politický geograf z FSV UK Michael Romancov.

Tranzit ruského plynu přes Ukrajinu loni stoupl o 23 procent
Tranzit zemního plynu z Ruska do Evropy přes Ukrajinu loni stoupl o 23 procent na 82,2 miliardy metrů krychlových. V úterý to uvedl ukrajinský Ukrtransgaz, který má v zemi monopol na přepravu plynu.

Zdroj: ČTK

Těžba ropy v Rusku loni stoupla, letos se čeká další růst
Těžba ropy v Rusku v loňském roce stoupla na 10,96 milionu barelů denně z předloňských 10,72 milionu. V samotném prosinci zůstala na listopadovém postsovětském maximu 11,21 milionu barelů denně. Vyplývá to z pondělních údajů ruského ministerstva energetiky. Letos počítá ministerstvo s dalším nárůstem celoroční těžby ropy, a to na 11,01 až 11,07 milionu barelů denně.

Zdroj: ČTK

V energetické firmě v USA prý našli program ruských hackerů
V počítači dodavatele elektrické energie v americkém státě Vermont se našel typ škodlivého programu (malware), který podle americké vlády používá Rusko při hackerských útocích. Informoval o tom v sobotu list The Washington Post (WP), podle kterého se program našel v přístroji, který nebyl připojen k síti, a tedy ani nemohl způsobit narušení provozu.

Zdroj: ČTK

Investiční firma Renaissance získala podíl v ruské automobilce AvtoVAZ
Ruská investiční společnost Renaissance Capital získala téměř čtvrtinový podíl ve ztrátovém ruském výrobci automobilů AvtoVAZ, a to v rámci navýšení jeho kapitálu o 26,1 miliardy rublů (11 miliard Kč). Většinovým vlastníkem AvtoVAZu zůstává holding ARBV, v jehož čele stojí francouzská automobilka Renault. Vyplývá to podle agentury Reuters z páteční zprávy pro regulační orgány.

Zdroj: ČTK