Rusko

Reuters: OPEC by se mohl dohodnout na výraznějším snížení těžby
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by mohla prodloužit platnost dohody s nečlenskými těžaři o omezení produkce, pokud globální zásoby suroviny neklesnou na požadovanou úroveň. Mohla by se dokonce dohodnout na ještě výraznějším snížení dodávek. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekly zdroje z kartelu OPEC.

Zdroj: ČTK

Rusko v roce 2017: Tlustá čára a budování nových strategických vztahů Rusko v roce 2017: Tlustá čára a budování nových strategických vztahů

Ruský prezident Vladimir Putin byl v ostře sledovaném poselství na konci loňského roku překvapivě méně agresivní vůči západu. Politický geograf Michael Romancov to čte jako odraz ekonomických problémů Ruska a výzvu k budování vztahů s novými lídry světových mocností.

Ruský výrobce vozů Lada loni snížil ztrátu o 39 procent
Ruská automobilka AvtoVAZ loni snížila ztrátu na 44,8 miliardy rublů, což je proti rekordní ztrátě 73,9 miliardy rublů z předchozího roku pokles o 39 procent. Ke zlepšení hospodaření přispělo snižování nákladů a zlepšení výkonnosti, uvádí se v pátečním sdělení. AvtoVAZ vyrábí vozy Lada a většinový podíl v automobilce drží francouzský výrobce aut Renault.

Zdroj: ČTK

Střední Asie v roce 2017: Proč region více netěží ze stále silného čínského růstu? Střední Asie v roce 2017: Proč region více netěží ze stále silného čínského růstu?

Řada států ve střední Asii má možná lepší růstové vyhlídky než Rusko, to se ale snaží udržet svou ze sovětských dob tradiční sféru vlivu, říká politický geograf Michael Romancov. Řeč je o zemích jako Kazachstán, Uzbekistán nebo Tádžikistán, ale také o zakavkazské oblasti.

Lukašenko: Vztahy Minsku s Moskvou procházejí krizí
Bělorusko-ruské vztahy procházejí krizí, protože jisté síly v ruském vedení jednají v rozporu s politikou prezidenta Vladimira Putina. Na tiskové konferenci v Minsku to v pátek řekl běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Dodal, že Bělorusko se za žádnou cenu své nezávislosti nevzdá.

Zdroj: ČTK

Rusko schválilo privatizační plán, chce získat 17 miliard rublů
Ruská vláda ve čtvrtek schválila privatizační program pro roky 2017 až 2019, který by měl podle premiéra Dmitrije Medveděva přinést do státního rozpočtu 17 miliard rublů (přes 7 miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

USA povolí firmám omezené obchody s ruskou rozvědkou
Americké ministerstvo financí ve čtvrtek oznámilo, že americkým firmám umožní některé obchody s ruskou civilní tajnou službou (FSB). Učiní tak navzdory sankcím vůči FSB i vojenské rozvědce GRU, které na tyto organizace loni uvalila předchozí administrativa Baracka Obamy.

Zdroj: ČTK

Maďarsko a Rusko začnou jednat o dalších dodávkách plynu
Maďarsko a Rusko se dohodly na zahájení jednání o prodloužení smlouvy o dodávkách ruského plynu, která vyprší v roce 2021, řekl ve čtvrtek maďarský premiér Viktor Orbán po schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Budapešti. Připomněl také, že padla většina překážek bránících rozšíření jediné maďarské jaderné elektrárny Paks. Dostavbu mají provést a financovat Rusové.

Zdroj: ČTK

Těžba ropy v Rusku v lednu klesla o 100 000 barelů
Těžba ropy v Rusku se v lednu snížila o 100 000 barelů na 11,11 milionu barelů denně, je to první pokles od loňského srpna. Ke snížení přispěli všichni velcí domácí producenti, oznámilo ve čtvrtek ministerstvo energetiky. Rusko se koncem loňského roku připojilo k Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalším předním producentům a slíbilo, že v první polovině letošního roku sníží těžbu o 300 000 barelů denně. Tento krok má podpořit globální ceny ropy.

Zdroj: ČTK