Spojené království

Soros: Trump rally je u konce
Jen těžko byste na trzích v současnosti hledali depresivnější předpovědi než ty, kterými se prezentuje známý miliardář a uznávaný americký investor maďarského původu George Soros. Donald Trump by podle něj jednal jako diktátor, kdyby věděl, že mu to projde, Evropská unie se stala příliš komplikovanou a odcizenou lidem, a proto čelí rozpadu, Theresa Mayová v britském premiérském křesle nevydrží dlouho a čínská společnost směřuje k ještě větším represím. Všechny tyto výroky Soros dokázal vměstnat do jednoho rozhovoru pro agenturu Bloomberg.
Spojené království: Maloobchodní tržby v prosinci meziměsíčně klesly více, než se čekalo
Tržby maloobchodních prodejců ve Spojeném království v prosinci klesly v meziměsíčním srovnání o 1,9 %. Čekal se pokles tržeb o 0,1 % po totožném snížení v listopadu (revidováno z +0,2 %). Meziročně se tržby zvýšily o 4,3 % při očekávání 7,2% růstu po +5,7 % v listopadu (revidováno z +5,9 %). Bez započtení pohonných hmot se tržby meziročně zvýšily o 4,9 % (odhad: +7,6 %) po listopadových 6,4 % a meziměsíčně klesly o 2 % při očekávání 0,3 % poklesu po růstu o 0,2 % v listopadu.

Zdroj: FXstreet.com

S akciemi největší kyperské banky se začalo obchodovat v Londýně
Největší kyperská banka Bank of Cyprus Holdings zahájila obchodování se svými akciemi na londýnské akciové burze (LSE). Banka nabídla více než 446 milionů akcií za cenu 0,1 eura (2,7 Kč) za akcii.

Zdroj: ČTK

Mayová: Spojené království bude i nadále bránit volný obchod a globalizaci
Britská premiérka Theresa Mayová ve svém čtvrtečním vystoupení na Světovém obchodním fóru v Davosu uvedla, že volný obchod a globalizace jsou sice v současné době zpochybňovány, je však důležité je zachovat. Británie pak i nadále bude v čele těch, kteří se staví na jejich obranu.
ETF a algoritmy (Michl) vs. výběr akcií (Hájek): Sázka na 10 let pokračuje aneb Jak budou letos investovat dva zkušení manažeři ETF a algoritmy (Michl) vs. výběr akcií (Hájek): Sázka na 10 let pokračuje aneb Jak budou letos investovat dva zkušení manažeři

Na jedné straně strategie investování do indexových fondů, na druhé straně individuální výběr akcií. Který postup vykáže lepší dlouhodobou výkonnost? Aleš Michl, spoluzakladatel fondu QUANT, a Ján Hájek, portfoliomanažer fondu Top Stocks, se v srpnu 2016 vsadili o to, čí strategie bude dlouhodobě úspěšnější. Na prahu roku 2017 se ohlížejí za tím loňským a nechávají nás nahlédnout do své investiční kuchyně, logicky včetně výhledu na letošní rok.

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců do listopadu zůstala na 4,8 %
Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců od září do listopadu podle očekávání zůstala na 4,8 %. Počet nezaměstnaných lidí se během těchto tří měsíců snížil o 10,1 tisíce, čekal se nárůst o pět tisíc po předchozím zvýšení o 1,3 tisíce (revidováno z +2,4 tisíce). Průměrná týdenní mzda bez započtení prémií se meziročně zvýšila o 2,7 % (odhad: +2,6 %, předchozí: +2,6 %) a včetně prémií stoupla o 2,8 % (odhad: +2,6 %, předchozí: +2,6 %).

Zdroj: Reuters

Ranní analytická poznámka (18. ledna): Britská premiérka mírní rétoriku, korekce dolaru pokračuje i kvůli Trumpovi
Na akciových trzích bylo v úterý celkem živo. Hlavní pozornost na sebe strhla britská premiérka Theresa Mayová.
Brexit může krátce mírně omezit růst ČR, výrazný dopad se nečeká, míní analytici
Zveřejněné představy Velké Británie o jejím vystoupení z EU mohou snížit ekonomický růst Česka v prvním roce po brexitu o několik desetin procentního bodu. Výrazně může brexit v navržené podobě ovlivnit například automobilky v případě ukončení bezcelního obchodu. Celkově ale dopady brexitu na českou ekonomiku budou omezené, bez výrazného dlouhodobého dopadu. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK.

Zdroj: ČTK

Libra po projevu britské premiérky prudce posiluje
Britská libra v úterý na devizových trzích prudce zpevňuje. Reaguje tak na slova britské premiérky Theresy Mayové, která oznámila, že dohodu o podobě odchodu Británie z Evropské unie předloží ke schválení parlamentu. K dolaru britská měna přidává více než 2 %, a dostala se tak nad 1,23 USD.
Británie odejde z jednotného evropského trhu, tvrdý brexit se stává skutečností
Britská premiérka Theresa Mayová v úterý představila základní obrysy strategie Spojeného království pro vyjednávání o odchodu z Evropské unie. Oznámila, že země odejde z jednotného evropského trhu, zároveň však zdůraznila, že Británie neopouští Evropu, ale pouze EU.

Zdroj: ČTK, Bloomberg