Spojené království

BMW zvažuje umístění výroby elektrické verze Mini do Německa
Německá automobilka BMW zvažuje umístit výrobu plánované elektrické verze vozu britské značky Mini v Německu namísto Británie. Napsal to v neděli německý deník Handelsblatt. Firma o tom začne příští týden jednat s britskou vládou, dodal list.

Zdroj: ČTK

Boeing otevře svou první továrnu v Evropě, bude v Británii
Americký výrobce letadel Boeing otevře v Británii továrnu na součástky a bude do ní investovat 20 milionů liber (637 milionů Kč). Firma to oznámila v pátečním sdělení. Továrna v zemi, která odchází z Evropské unie, bude prvním závodem Boeingu v Evropě.

Zdroj: ČTK

Britská automobilka Aston Martin byla loni již šestý rok ve ztrátě
Luxusní britská automobilka Aston Martin loni prohloubila ztrátu, ze které se nemůže dostat už šest let. Společnost v pátek předpověděla, že jí ze ztráty pomůže úspěšný prodej nového modelu DB11. Ztráta společnosti před zdaněním se loni prohloubila o 27 % na 162,8 milionu liber (5,2 miliardy Kč), příčinou byl pád libry, který se projevil na nákladech financování, a odpis starých výrobních a informačních technologií. Přestože se firmě podařilo loni zvýšit prodej o 1,9 % na 3 687 aut, zaostala za svými rivaly Ferrari a McLaren.

Zdroj: ČTK

Britská RBS je devátým rokem ve ztrátě, zisk čeká příští rok
Britská bankovní společnost Royal Bank of Scotland loni hospodařila se ztrátou 6,96 miliardy liber, což je proti ztrátě 1,98 miliardy GBP v roce 2015 více než trojnásobek. V červených číslech je přitom banka už devět let, dnes ale spolu s výsledky hospodaření oznámila, že letošek by mohl být už posledním ztrátovým rokem.

Zdroj: ČTK

Britská ekonomika ve čtvrtém kvartálu loňského roku podle zpřesněného odhadu stoupla o 0,7 %
Britská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle zpřesněného odhadu expandovala tempem 0,7 % mezikvartálně, a rostla tak nejrychlejším tempem za poslední rok.. Analytici očekávali +0,6 %. Ve třetím čtvrtletí ekonomika Spojeného království rovněž rostla o 0,6 %. Meziročně HDP stoupl o 2 % (odhad: 2,2 %).
Norsko chce být součástí dohody EU s Británií o brexitu
Oslo chce být součástí dohody o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie. S odvoláním na norského ministra o tom v úterý informovala agentura Reuters. Norsko není členem EU, ale je zapojeno do jednotného vnitřního trhu unie. Britská premiérka Theresa Mayová plánuje na konci března spustit dvouletý proces vyjednávání o vystoupení Británie z EU.

Zdroj: ČTK

Denní glosa: Kraftlever nebude, protekcionismus v Británii ale dále kvete Denní glosa: Kraftlever nebude, protekcionismus v Británii ale dále kvete

Warren Buffett nepatří k těm, kterým se běžně říká ne. A přece, anglo-holandská (plus mínus) potravinářská megafirma Unilever odmítla akviziční erekci amerického konglomerátu Kraft Heinz, jejž Buffett spolu s brazilskou skupinou soukromých investorů 3G ovládá. "Nevidíme v tom žádný užitek, finanční ani strategický," zaznělo strohé prohlášení Unileveru.

Berlín nepotvrdil, že mu PSA dala záruky v případě převzetí Opelu
Německo v pondělí nepotvrdilo, že by mu francouzská automobilová skupina PSA Group slíbila zachovat v případě převzetí automobilky Opel všechny továrny a pracovní místa v zemi. Německá vláda o podmínkách transakce dál jedná s vedením PSA i americké General Motors (GM), která je nyní vlastníkem Opelu, řekl mluvčí německého ministerstva hospodářství.

Zdroj: ČTK

Amazon letos vytvoří v Británii 5 000 pracovních míst
Americký internetový prodejce Amazon plánuje vytvořit letos v Británii více než 5 000 pracovních míst. Firma opět zvyšuje své investice v zemi, která se chystá opustit Evropskou unii. Plánované najímání v letošním roce bude největším najímáním zaměstnanců v Británii, a počet zaměstnanců v zemi se tak zvýší na 24 000, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Spojené království: Maloobchodní tržby v lednu meziměsíčně překvapivě klesly
Tržby maloobchodních prodejců ve Spojeném království v lednu klesly v meziměsíčním srovnání o 0,3 %. Čekal se naopak růst tržeb o 0,9 % po poklesu o 2,1 % v prosinci (revidováno z -1,9 %). Meziročně se tržby zvýšily o 1,5 % při očekávání 3,4% růstu po +4,1 % v prosinci (revidováno z +4,3 %). Bez započtení pohonných hmot se tržby meziročně zvýšily o 2,6 % (odhad: +3,9 %) po prosincových +4,7 % a meziměsíčně klesly o 0,2 % při očekávání 0,7% růstu po snížení o 2,2 % v prosinci.

Zdroj: Bloomberg