Spojené státy americké (USA)

USA kvůli monopolu na trhu čipů pro mobily žalují firmu Qualcomm
Americká Federální komise pro obchod (FTC) zažalovala amerického výrobce čipů Qualcomm. Viní firmu ze snahy udržovat si monopolní postavení na trhu s klíčovými čipy pro mobilní telefony, informovala místní média. Firma je největším světovým výrobcem čipů, které se používají v chytrých telefonech.

Zdroj: ČTK

Americké firmy se v Číně cítí méně vítané, ukázal průzkum
Americké firmy se v Číně cítí méně vítané a některé přesouvají své aktivity do jiných zemí. Příčinou je rostoucí napětí mezi USA a Čínou po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, přetrvávající obchodní bariéry a pomalejší tempo růstu čínské ekonomiky. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala udělat Americká obchodní komora v Číně.

Zdroj: ČTK

Deutsche Bank dokončila dohodu o urovnání hypotečního sporu v USA
Německá bankovní jednička Deutsche Bank dokončila dohodu s americkým ministerstvem spravedlnosti, v jejímž rámci zaplatí 7,2 miliardy dolarů za urovnání sporu kolem hypotečních cenných papírů. Oznámila to v noci na středu americká vláda. Deutsche Bank o dosažení dohody informovala již před Vánocemi.

Zdroj: ČTK

Bayer a Monsanto slíbily Trumpovi rozsáhlé investice v USA
Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer a americká biotechnologická společnost Monsanto v úterý slíbily, že po vzájemném spojení utratí nejméně polovinu rozpočtu na výzkum a vývoj v příštích šesti letech ve Spojených státech. Firmy to uvedly po setkání svých představitelů se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Zdroj: ČTK

Automobilka GM slíbila investovat v USA další miliardu dolarů
Americká automobilka General Motors investuje do závodů ve Spojených státech v letošním roce další jednu miliardu dolarů a přesune část výroby součástek z Mexika do Spojených států. Loni automobilka oznámila, že v USA investuje 2,9 miliardy USD.

Zdroj: ČTK

USA: Index ekonomického optimismu v lednu vzrostl na 55,6 bodu z 54,8 bodu v prosinci
Jedná se o nejvyšší hodnotu od listopadu 2006.

Zdroj: tradingeconomics.com

Stiglitz: Vše, co Trump dělá, je nenormální. Svět čekají problémy
Nastupující americký prezident Donald Trump ničí poválečný mezinárodní řád, nectí právní normy a nerozumí jednoduchým ekonomickým ani politickým zásadám. S novou hlavou státu stojí USA a s nimi celý svět před vážnými problémy. Řekl to americký ekonom a nositel Nobelovy ceny Joseph Stiglitz, kterého během návštěvy ve Švýcarsku vyzpovídal list Neue Zürcher Zeitung.

Zdroj: ČTK

Hyundai výrazně zvýší investice v USA, zvažuje novou továrnu
Jihokorejská automobilová skupina Hyundai Motor Group hodlá v příštích pěti letech zvýšit investice ve Spojených státech o polovinu na 3,1 miliardy dolarů (zhruba 79 miliard Kč). Firma v úterý také oznámila, že zvažuje i výstavbu nové továrny v USA. Zpráva přichází v době, kdy budoucí americký prezident Donald Trump ostře kritizuje automobilový průmysl za dovoz aut do Spojených států ze sousedního Mexika a hrozí, že na tento dovoz uvalí 35% clo.

Zdroj: ČTK

Optimismus mezi firemními šéfy roste, zejména v USA a v Británii
Firemní šéfové jsou ohledně globálního hospodářského růstu a vyhlídek svých podniků optimističtější než před rokem. Výrazný nárůst optimismu je patrný především mezi šéfy podniků ve Spojených státech a v Británii. Vyplývá to z pondělního průzkumu společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) u 1 400 šéfů firem z celého světa, zveřejněného tradičně den před zahájením schůzek Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu.

Zdroj: ČTK