Spotřebitelé

Země EU našly shodu v boji proti porušování práv spotřebitelů
Efektivnější zásahy v případech rozsáhlého porušování spotřebitelských práv v několika členských zemích EU najednou - třeba při prodeji na internetu - by měla umožnit pondělní dohoda ministrů odpovědných za otázky hospodářské soutěže. Novinářům to po schůzce řekl Christian Cardona, ministr hospodářství Malty, která Evropské unii nyní předsedá.

Zdroj: ČTK

Dluh amerických domácností dosáhl maxima od finanční krize
Celkový dluh amerických domácností v posledním čtvrtletí loňského roku dosáhl 12,58 bilionu dolarů a dostal se těsně pod svou rekordní úroveň z doby těsně před vrcholem finanční krize minulého desetiletí. Sdělila to ve čtvrteční zprávě newyorská pobočka Fedu.

Zdroj: ČTK

Asociace: Nebankovní firmy loni poskytly o 7 % více peněz
Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) v roce 2016 poskytly klientům prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 155 miliard korun, což je o sedm procent více než předloni. ČTK o tom informovala ČLFA. O 8,4 procenta stouplo financování podnikatelských investic úvěry a leasingem, o 7,1 procenta spotřebitelskými úvěry či spotřebitelským leasingem a o 12,1 procenta financování factoringem.

Zdroj: ČTK

Ekonomickou úroveň ČR hodnotí pozitivně 71 % Čechů
Ekonomickou úroveň ČR nyní hodnotí pozitivně 71 % lidí. Je to výrazné zlepšení proti situaci před třemi lety, kdy naopak převažovalo negativní hodnocení. Mezi vybranými evropskými státy jsou na tom podle dotázaných ještě lépe Rakousko a Německo. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Zdroj: ČTK

Dluhy českých domácností loni vzrostly o 96 miliard na 1,428 bilionu korun
Dluhy českých domácností za loňský rok stouply o necelých 96 miliard korun. Bankám a finančním institucím lidé ke konci prosince dlužili téměř 1,428 bilionu korun. Zadlužení vzrostlo i za samotný prosinec, a to o 7,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Česká národní banka. Meziročně stoupla i zadluženost podniků, oproti listopadu ale klesla.

Zdroj: ČTK

USA: Jádrové výdaje na osobní spotřebu v prosinci meziročně vzrostly o 1,7 %
Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v prosinci meziročně vzrostly o 1,7 %. Růst tak byl stejný jako v listopadu, který byl na 1,7 % revidován z 1,6 %. Meziměsíčně se jádrové výdaje na osobní spotřebu zvýšily o 0,1 % po nule v listopadu (odhad: +0,2 %). Osobní příjmy Američanů v prosinci vzrostly o 0,3 % (odhad: +0,4 %, listopad: +0,1 %), výdaje vzrostly o 0,5 % (odhad: +0,4 %, listopad: +0,2 %).

Zdroj: Bloomberg

GfK: Nálada německých spotřebitelů je nejlepší za pět měsíců
Nálada mezi německými spotřebiteli se dál zlepšuje a je nejpříznivější za pět měsíců. Spotřebitelé tak zůstávají optimističtí navzdory předvánočnímu útoku v Berlíně a zvýšené politické nejistotě. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK. Zpráva podle analytiků ukazuje, že výdaje spotřebitelů budou v Německu i v prvním čtvrtletí důležitým zdrojem ekonomického růstu.

Zdroj: ČTK

Silnější dolar může letos Čechům zdražit nové modely elektroniky
Očekávané posílení dolaru se v letošním roce může podepsat na vyšších cenách nových modelů elektroniky. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Ekonomové předpokládají, že kurzy dolaru a eura se v dalších měsících vyrovnají. Americká měna by mohla v dalších měsících zpevnit k 27 korunám.

Zdroj: ČTK

Hodnota finančního majetku německých domácností loni stoupla
Hodnota finančního majetku německých domácností loni vzrostla o téměř 230 miliard na více než 5,7 bilionu eur (154 bilionů Kč), tedy asi o čtyři procenta. Vyplývá to ze studie společnosti DZ Bank. Údaje zahrnují například hotovost, bankovní vklady či peníze vložené do investičních fondů a akcií.

Zdroj: ČTK

Staromilectví se už v USA nenosí, stále více Američanů přechází od šeků ke kreditkám
Americká centrální banka těsně před Vánocemi zveřejnila studii, ze které vysvítá mimo jiné dlouhodobý trend přesunu bezhotovostních plateb od šeků ke kreditním kartám. Jak dokládají data Evropské centrální banky, v Evropě je trend obdobný. Tedy až na to, že v EU - na rozdíl od zámoří - nebyly šeky dominantní formou bezhotovostního platebního styku už ani v roce 2000.

Zdroj: Česká spořitelna