Spotřebitelé

Silnější dolar může letos Čechům zdražit nové modely elektroniky
Očekávané posílení dolaru se v letošním roce může podepsat na vyšších cenách nových modelů elektroniky. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Ekonomové předpokládají, že kurzy dolaru a eura se v dalších měsících vyrovnají. Americká měna by mohla v dalších měsících zpevnit k 27 korunám.

Zdroj: ČTK

Hodnota finančního majetku německých domácností loni stoupla
Hodnota finančního majetku německých domácností loni vzrostla o téměř 230 miliard na více než 5,7 bilionu eur (154 bilionů Kč), tedy asi o čtyři procenta. Vyplývá to ze studie společnosti DZ Bank. Údaje zahrnují například hotovost, bankovní vklady či peníze vložené do investičních fondů a akcií.

Zdroj: ČTK

Staromilectví se už v USA nenosí, stále více Američanů přechází od šeků ke kreditkám
Americká centrální banka těsně před Vánocemi zveřejnila studii, ze které vysvítá mimo jiné dlouhodobý trend přesunu bezhotovostních plateb od šeků ke kreditním kartám. Jak dokládají data Evropské centrální banky, v Evropě je trend obdobný. Tedy až na to, že v EU - na rozdíl od zámoří - nebyly šeky dominantní formou bezhotovostního platebního styku už ani v roce 2000.

Zdroj: Česká spořitelna

Za co se utrácí v zemi, která je na výdajích založená? Za co se utrácí v zemi, která je na výdajích založená?

Ve výdajích Američanů hraje jednoznačně prim bydlení, což zní celkem logicky. Nebylo tomu tak ale vždy, za posledních několik desítek let se spotřebitelské trendy v největší světové ekonomice razantně změnily.

Spotřebitelské úvěry ve 3. čtvrtletí v Evropě rostly o 8,5 %
Evropský trh spotřebitelských úvěrů ve třetím čtvrtletí 2016 meziročně vzrostl o 8,5 procenta na 52,4 miliardy eur. Vyplývá to ze statistik evropské federace Eurofinas, která zastřešuje poskytovatele spotřebitelských úvěrů (osobních půjček, revolvingových úvěrů, financování v místě prodeje), hypoték a financování automobilů pro domácnosti ze 16 zemí EU.

Zdroj: ČTK

Jsou Češi pracující chudinou Evropy? Jak se to vezme
V posledních dnech se v české kotlině opět rozhořel dlouhodobě doutnající plamen debaty na téma, jak nízké jsou příjmy tuzemských domácností proti cizině. Pod kotel přiložil ČSÚ, když na základě dat Eurostatu uvedl, že roční mzdy v ČR byly v roce 2014 na úrovni 37 % průměru Evropské unie. To Česko zařadilo na 19. pozici v žebříčku unijních zemí. Plameny následně rozfoukal šéf odborů Josef Středula, který na svém twitterovém účtu napsal, že v kontextu těchto dat je potřeba v Česku rychle zvyšovat mzdy.
Pod pokličkou předvánočních nákupů Pod pokličkou předvánočních nákupů

Jaké jsou oblíbené dárky? Ve které zemi se na Vánoce utratí nejvíce? Nakupují domácnosti převážně on-line, nebo využívají kamenné prodejny? Velký mezinárodní vánoční průzkum chování spotřebitelů se snažil najít odpovědi.

Za Vánoce utrácíme relativně méně než na konci 80. let
Z průměrné mzdy 3170 korun vynaložila před 27 lety česká domácnost téměř polovinu na nákup vánočních dárků a jídla. Do letošních vánočních svátků hodláme investovat přibližně 9000 korun, tedy zhruba třetinu průměrného platu. Vyplývá to z analýzy dat, kterou uskutečnila Equa bank na přelomu listopadu a prosince 2016.
Češi nejvíce nakupují ke konci roku. Často na dluh Češi nejvíce nakupují ke konci roku. Často na dluh

Konec roku znamená pro obchodníky nejziskovější období v roce. Lidé nakupují vánoční dárky pro své blízké, jezdí na hory lyžovat nebo se připravují na oslavy vánočních svátků a Nového roku. A zadlužují se.

Na Vánoce si půjčí 17 % Čechů, z nichž čtvrtina čelila exekuci
Na výdaje spojené s Vánocemi si letos půjčí 17 procent Čechů v produktivním věku, tedy celkem 1,2 milionu lidí. Z nich však 316 000 (27 procent) čelí nebo v minulosti čelilo exekučnímu řízení, tedy téměř o pětinu lidí více než loni, což je podle odborníků alarmující údaj. A dokonce 119 000 lidí (12,5 procenta), kteří si chtějí půjčit na letošní Vánoce, je v exekuci nyní. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu Exekutorské komory ČR, který se uskutečnil v listopadu tohoto roku.

Zdroj: ČTK