Světová ekonomika

BREXIT SPECIÁL: Spojené království odchází z EU. Jak bude evropský rozvod vypadat a jaké budou jeho dopady? BREXIT SPECIÁL: Spojené království odchází z EU. Jak bude evropský rozvod vypadat a jaké budou jeho dopady?

Britové v referendu, které se konalo ve čtvrtek 23. června, řekli Evropské unii jasné "ne". Jak bude odchod druhé největší evropské ekonomiky z EU vypadat, jaké budou jeho krátkodobé a dlouhodobé dopady na finanční trhy a evropské a světové hospodářství a jaká nálada vládne mezi Brity? Tyto a další důležité informace, bez kterých se nejen v příštích dnech neobejdete, najdete ve speciálu Investičního webu přehledně na jednom místě.

Nízké sazby slabou spotřebu nevyřeší, jedna cesta k prosperitě ale existuje Nízké sazby slabou spotřebu nevyřeší, jedna cesta k prosperitě ale existuje

Centrální banky rozvinutého světa tvrdí, že jednou z hlavních příčin nepřesvědčivého výkonu globální ekonomiky je slabá poptávka. Spásným lékem podle nich mají být nízké úrokové sazby, které podpoří růst inflace a odradí spotřebitele od zadržování úspor.

Klapky z očí: Světové trhy jsou na tom všelijak a výsledek britského referenda s tím jen tak nehne Klapky z očí: Světové trhy jsou na tom všelijak a výsledek britského referenda s tím jen tak nehne

Obrovská pozornost věnovaná britskému referendu o budoucnosti země v EU má své opodstatnění. Jde o důležité politické i ekonomické téma a spekulanti na trzích se chystají na jakýkoli výsledek plebiscitu. Den po hlasování může být hodně živý, investoři by si ale měli připomenout další témata, s nimiž případný brexit jen tak nezahýbe.

EY: Světový trh fúzí a akvizic by se měl vyvíjet příznivě
Světový trh fúzí a akvizic by se měl i v nejbližších měsících vyvíjet příznivě. Během příštích 12 měsíců plánuje nějakou transakci celosvětově polovina společností a 40 % českých firem. Vyplývá to z pravidelného průzkumu poradenské firmy EY, jehož se zúčastnilo přes 1 700 generálních ředitelů a manažerů z 45 zemí světa. Na českém trhu fúzí a akvizic se přitom očekává vyšší podíl nevyžádaných nebo nepřátelských nabídek.

Zdroj: ČTK

Marc Faber: Odchod z EU by byl to nejlepší, co Británie v historii zažila. Které akcie pak kupovat? Marc Faber: Odchod z EU by byl to nejlepší, co Británie v historii zažila. Které akcie pak kupovat?

Marc Faber opět dokazuje, že jít proti proudu je jeho životní krédo, zejména co se investic a ekonomiky týče. Nedávno v rozhovoru pro CNBC řekl, že brexit může být spásou pro globální ekonomiku a dobrým vzorem pro ostatní země EU.

Putinův muž v čele Rosněfti: Americké volby ohrožují světovou ekonomiku
Vývoj v americkém ropném průmyslu je kvůli nadcházejícím prezidentským volbám v USA na křižovatce, což vytváří rizika pro světovou ekonomiku. Na petrohradském ekonomickém fóru to ve čtvrtek podle agentury Reuters prohlásil šéf ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin.

Zdroj: ČTK

Britská centrální banka: Brexit může poškodit světovou ekonomiku
Jestliže se britští občané v nadcházejícím referendu rozhodnou pro brexit, tedy vystoupení Británie z Evropské unie, mohlo by to poškodit světovou ekonomiku. Uvedla to ve čtvrtek britská centrální banka. Podle ní je také čím dál pravděpodobnější, že v případě brexitu bude dál klesat britská libra, možná i velmi výrazně.

Zdroj: ČTK

Největší trh v historii byznysu. Berete? Největší trh v historii byznysu. Berete?

Střední třída je hnací sílou ekonomického rozvoje a růstu ve všech vyspělých ekonomikách. Rozvinutý svět ale, zdá se, dosáhl svých limitů a jedinou záchranou pro něj je rostoucí střední třída v rozvíjejících se ekonomikách, jejíž potenciál je podle Bank of America Merrill Lynch obrovský. Je to realistická představa, nebo se západní tonoucí emerging stébla chytá?

IEA: Světový trh s ropou se počátkem roku 2017 vrátí do přebytku
Světové dodávky ropy a poptávka po této strategické surovině se po sérii neplánovaných výpadků v těžbě v letošním roce podle všeho vracejí do rovnováhy. V první polovině příštího roku ale světový ropný trh zřejmě znovu zaznamená přebytek suroviny. V pravidelné měsíční zprávě to v úterý uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Zdroj: ČTK

MMF: Čínská ekonomika je čím dál zranitelnější, potřebuje reformy
Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý vyzval Čínu k důraznějšímu postupu při realizaci hospodářských reforem. Čínská ekonomika, která se v poslední době potýká se zpomalováním růstu, se podle MMF stává čím dál zranitelnější a méně odolnou vůči šokům.

Zdroj: ČTK