Světová ekonomika

Svět míří k nejslabšímu růstu od finanční krize, nejistot je příliš mnoho Svět míří k nejslabšímu růstu od finanční krize, nejistot je příliš mnoho

Naše globální prognózy ekonomického růstu a inflace zůstaly v květnu většinou nezměněny. Nadále očekáváme v roce 2016 globální růst ekonomiky o 2,4 %, mírně pod loňskou mírou (2,6 %), a následně zrychlení na 2,8 % v roce 2017. Globální růst zůstává neobvykle slabý (pátý rok v řadě hluboko pod dlouhodobou normou zhruba 3 % ), a navíc je na cestě k nejslabšímu výsledku od roku 2009. Ale po velice slabém růstu v 1. čtvrtletí již globální ekonomika pravděpodobně nadále neoslabuje.

V Japonsku začíná dvoudenní summit G7
V japonském turistickém středisku Ise-Šima se ve čtvrtek ke dvoudennímu jednání sejdou představitelé sedmi velkých světových ekonomik G7. Na svém výročním zasedání budou diskutovat o oživení světového hospodářství, změnách klimatu, o migrační krizi či o boji proti terorismu.

Zdroj: ČTK

Představitelé zemí G7 se shodli na boji s terorismem a daňovými úniky, společný postup při podpoře růstu ekonomiky ale nezavedli
Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí skupiny sedmi velkých světových ekonomik G7 se shodli na potřebě bojovat proti terorismu a jeho financování a proti daňovým únikům. Potvrdili rovněž obavy ze stagnace globálního růstu a sliby, že nebudou záměrně oslabovat své měny, i když Japonsko opět varovalo před růstem hodnoty jenu. Neshodli se však na koordinovaných akcích na podporu stagnujícího růstu. Upozornili také na rizika uprchlické krize, politických konfliktů a případného odchodu Británie z Evropské unie. Podle plánu nebylo na závěr jednání zveřejněno žádné oficiální komuniké, napsala agentura Bloomberg.

Zdroj: ČTK

Průmysl 4.0: Tohle potřebujete vědět o další průmyslové revoluci Průmysl 4.0: Tohle potřebujete vědět o další průmyslové revoluci

V západní Evropě může do roku 2035 návratnost investovaného kapitálu (ROCE) vystoupat až na 28 %. Továrny budoucnosti vytvoří okolo deseti milionů nových pracovních míst, z toho sedm milionů ve službách a IT. Průmyslové podniky musejí intenzivně pracovat na strategiích digitalizace.

Valí se na nás další světová recese? Valí se na nás další světová recese?

Recese přicházejí jako blesk z čistého nebe. Zpětně sice analytici do detailů dokáží popsat, co daný hospodářský útlum způsobilo, s předpovídáním krizí budoucích jsou ale na štíru. Spouštěčem recesí je totiž zřídkakdy jen jeden faktor.

Máte vysokou? 15 zemí, ve kterých je nejlepší začít kariéru Máte vysokou? 15 zemí, ve kterých je nejlepší začít kariéru

Česká republika do elitní patnáctky nepatří, je až jedenadvacátá. Ale netřeba zoufat, máme to ještě celkem blízko.

Morgan Stanley: Koktejl politických rizik hrozí otrávit světovou ekonomiku Morgan Stanley: Koktejl politických rizik hrozí otrávit světovou ekonomiku

Politické a geopolitické problémy v různých oblastech světa mohou podkopat důvěru spotřebitelů a s ní poptávku a ekonomický růst jako takový. Globální recese se povážlivě přibližuje, varují analytici z Morgan Stanley.

SB schválila Tunisku program půjček v objemu až pět miliard USD
Světová banka (SB) schválila pětiletý úvěrový program v objemu až pět miliard dolarů na podporu hospodářských reforem v Tunisku. Tato severoafrická země se po loňských teroristických útocích potýká s poklesem příjmů z cestovního ruchu a s protesty kvůli nezaměstnanosti.

Zdroj: ČTK

Chcete porazit trh? Zkuste akcie, kterým prospívá současná fáze ekonomického cyklu Chcete porazit trh? Zkuste akcie, kterým prospívá současná fáze ekonomického cyklu

Mnoho investorů postrádá na akciových trzích jasný trend, indexy totiž v poslední době trvale nerostou ani neklesají. Určitý trend je ale přece jen k vidění – od začátku roku mají akcie, které jsou citlivé na to, v jaké fázi je hospodářský cyklus (proto takzvaně cyklické akcie), jednoznačně lepší výkonnost než ostatní segmenty akciového trhu.

Technologický sen namísto amerického Technologický sen namísto amerického

Silicon Valley je dnes mocnější než Wall Street, říká se mezi finančníky. Jak to? Zjednodušeně řečeno proto, že šikovným stisknutím tlačítka "enter" lze obcházet povinnost platit daně efektivněji než dosud.