Světová ekonomika

EU měla v roce 2012 podíl 23 % na výkonu světové ekonomiky
Evropská unie představovala v roce 2012 jen sedm procent světové populace, ale 23 % světového hrubého domácího produktu (HDP). Plyne to kromě jiného z publikace EU ve světě, kterou v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Studie porovnává osmadvacítku, 15 dalších zemí skupiny G20, které členy unie nejsou, a v některých případech i celosvětové údaje.

Zdroj: ČTK

I když evropský průmysl poroste, jeho podíl na globální výrobě bude klesat
Podle aktuálních dat Eurostatu se průmysl v eurozóně vrací k růstu a v červenci dokonce překonal původní odhady, když se průmyslová výroba zvýšila o jedno procento. Podle prognózy EY se přesto podíl eurozóny na objemu celosvětové průmyslové výroby bude snižovat, a to kvůli rychle rostoucí produkci v rozvojových zemích.

Zdroj: Ernst & Young

Krugman: Bubliny budou příjemné a bitcoin nemá budoucnost Krugman: Bubliny budou příjemné a bitcoin nemá budoucnost

Paul Krugman má spoustu zajímavých zářezů na pažbě, třeba Nobelovu cenu za ekonomii. Ale také pár předpovědí, které se ani vzdáleně nevyplnily. Pro Princeton Magazine se rozpovídal o tématech, která mu možná za pár let někdo ironicky připomene. Uvidíme.

OECD snížila predikci růstu ekonomiky eurozóny o 0,4 procentního bodu
OECD snížila predikci růstu ekonomiky eurozóny na 0,8 % v letošním roce a 1,1 % v roce 2015. V květnové projekci OECD ještě počítala s letošním růstem o 1,2 %. Spojené státy podle predikce porostou tempem 2,1 % letos a 3,1 % v následujícím roce. V květnové projekci OECD počítala s růstem o 2,6 % v letošním roce. Čínský HDP by měl letos vzrůst o 7,4 %, nová predikce se tedy od té květnové neliší.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Index cen komodit agentury Bloomberg spadl na pětileté minimum
Dříve známý jako DJ-UBS Commodity Index, jen pro informaci. Na ceny komodit působí geopolitika, pomalejší růst čínské ekonomiky, silný dolar a další faktory.

Zdroj: Bloomberg

6 let po pádu Lehman Brothers: Ekonomové-modeláři v souvislosti s krizí selhali. Přesto u nich marně hledám pokoru, říká Richard Hindls (VŠE) 6 let po pádu Lehman Brothers: Ekonomové-modeláři v souvislosti s krizí selhali. Přesto u nich marně hledám pokoru, říká Richard Hindls (VŠE)

Na příští krizi budeme podobně nepřipravení, jako jsme byli na Lehman Brothers. Globální finanční instituce ani prestižní ekonomické univerzity totiž v reakci na současné problémy s ničím novým nepřišly. Navíc ani nesklonily hlavu, což by člověk poté, co selhaly v přípravě na krizi a varování lidí před ní, asi čekal, říká Richard Hindls, někdejší rektor Vysoké školy ekonomické, který nyní vede Katedru statistiky a pravděpodobnosti.

Shiller: Krize má dopady na psychiku lidí. To si pak takový Putin anektuje Krym
Ekonom Robert Shiller vydal esej s názvem "Parallels to 1937", v níž rozebírá, jaký dopad má ekonomický pokles na psychiku lidí.

Zdroj: Project Syndicate

Protiruské sankce škodí všem, nejenom Rusku, tvrdí ruský vicepremiér
Podle ruského vicepremiéra Arkadije Dvorkoviče protiruské sankce škodí globální ekonomice.

Zdroj: CNBC

OSN chce vytvořit právní rámec restrukturalizace státního dluhu, USA varují před problémy
Organizace spojených národů chce vytvořit právní rámec procesu restrukturalizace státního dluhu. Od tohoto kroku, který je reakcí na dluhovou krizi Argentiny, si OSN slibuje zlepšení globálního finančního systému. Rezoluce Valného shromáždění OSN nejsou závazné, mají ale politickou váhu.

Zdroj: ČTK

Podle Světové banky globální ekonomika čelí krizi na trhu práce
Svět čelí globální krizi na trhu práce, která ničí šance na opětovné nastartování hospodářského růstu a neexistuje žádná kouzelná formulka, jež by to mohla napravit. Varovala před tím v úterý Světová banka.

Zdroj: AFP