Světová ekonomika

25 let svobody: Jak se změnila ekonomika za poslední čtvrtstoletí a na co se má Česko soustředit v dalších dekádách? 25 let svobody: Jak se změnila ekonomika za poslední čtvrtstoletí a na co se má Česko soustředit v dalších dekádách?

Na konci listopadu 1989 se komunistická strana vzdala vlády a tehdejší Československo se stalo další zemí, která se vydala cestou tržního hospodářství. Prospěla revoluce nám i celému světu? To byla otázka Romana Chlupatého na hosta pořadu Investice ZET Martina Kupku, hlavního ekonoma ČSOB.

Slavný graf černých labutí: Největším strašákem je Evropa Slavný graf černých labutí: Největším strašákem je Evropa

Každé tři měsíce zveřejňuje Société Générale graf "černých labutí". Jde o neočekávané jevy, které mají potenciál otřást finančními trhy. Podle banky je hlavním rizikem stav evropské ekonomiky a jeho další zhoršování.

10 trendů, které budou hýbat světem v roce 2015: Rostoucí geostrategická rivalita 10 trendů, které budou hýbat světem v roce 2015: Rostoucí geostrategická rivalita

Světové ekonomické fórum dalo dohromady 10 nejzávažnějších témat, která budou hýbat světem v roce 2015. Každý všední den vám na Investičním webu přiblížíme jedno z nich. Čtvrtým tématem je růst geostrategické rivality, tedy boj o status světové supervelmoci následujících desetiletí.

OECD: Světová ekonomika bude postupně zrychlovat růst
Světová ekonomika by měla v příštích letech postupně zrychlovat růst a jeho tempo by se z úrovně kolem tří procent v minulých dvou letech mělo do roku 2016 dostat takřka na čtyři procenta. Mezi jednotlivými velkými ekonomikami ale zůstanou značné rozdíly a růst budou nadále ohrožovat rizika. Předpověděla to v úterním globálním výhledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Zdroj: ČTK

10 trendů, které budou hýbat světem v roce 2015: Růst nezaměstnanosti 10 trendů, které budou hýbat světem v roce 2015: Růst nezaměstnanosti

Světové ekonomické fórum dalo dohromady 10 nejzávažnějších témat, která budou hýbat světem v roce 2015. Každý všední den vám na Investičním webu přiblížíme jedno z nich. Druhým tématem je růst nezaměstnanosti, trend popoháněný technologickým pokrokem a rostoucí produktivitou v ekonomikách napříč celým světem.

A.T. Kearney: Světová ekonomika poroste do roku 2020 o 3,5 %
Po celosvětové finanční krizi dochází k postupné stabilizaci světového hospodářství a reálný růst globální ekonomiky bude do roku 2020 činit okolo tří až čtyř procent. Ve své studii to odhadla poradenská společnost A.T. Kearney. Největší vzestup podle ní zažijí především země jihovýchodní Asie a Latinské Ameriky. Mezi tyto nové ekonomické tygry se z Evropy zařadí pouze Polsko. Pokud jde o ostatní země Evropy, odhad již tak optimistický není.

Zdroj: ČTK

10 trendů, které budou hýbat světem v roce 2015: Příjmová nerovnost 10 trendů, které budou hýbat světem v roce 2015: Příjmová nerovnost

Světové ekonomické fórum dalo dohromady 10 nejzávažnějších témat, která budou hýbat světem v roce 2015. Každý všední den vám na Investičním webu přiblížíme jedno z nich. Prvním tématem je příjmová nerovnost. Právě ta je největším nebezpečím pro současný svět, což jí v přehledu Světového ekonomického fóra zajistilo první pozici.

Krize, recese a restrukturalizace místo optimismu, oživení a býčího trhu? Krize, recese a restrukturalizace místo optimismu, oživení a býčího trhu?

3 z 10 největších světových ekonomik jsou v recesi, centrální banky už přitom skoro vystřílely záchranné náboje. Schyluje se k další globální krizi?

Goldman Sachs: Hlavní tržní témata roku 2015 Goldman Sachs: Hlavní tržní témata roku 2015

Na začátku roku 2014 jen málokdo předpovídal akciovému trhu nová maxima. Nikdo nevěštil, že úrokové sazby zůstanou na minimálních úrovních a jen několik analytiků tipovalo, že ceny ropy spadnou tak hluboko. Ani tak není na škodu zjistit, jakých 10 témat bude podle Goldman Sachs určovat tržní dění v roce 2015.

Ekonomický výhled pro rok 2015 v tweetech Ekonomický výhled pro rok 2015 v tweetech

Credit Suisse vydala v polovině listopadu svůj ekonomický výhled na další rok. Klienti ho mají komplet, ostatní musejí na Twitter pro pár grafů. Proč ne.