Světová ekonomika

Krizí (ne)poučení: Reflexe známých ekonomů sesbírané během turbulentních sedmi let Krizí (ne)poučení: Reflexe známých ekonomů sesbírané během turbulentních sedmi let

Nešťastná sedmička se blíží a s ní i vhodný čas na pohled do zpětného zrcátka. 9. srpna 2007 začalo být jasné, že americkému hypotečnímu trhu hrozí imploze. Ještě nějakou dobu ale zůstalo utajeno, jak drastický přijde zpětný náraz a že zasáhne celý svět. S tím, jak se krize šířila, jsem na různých místech vyslechl zajímavé názory na příčiny a důsledky hospodářských turbulencí. Některé z nich je zajímavé si připomenout.

MMF kvůli USA a Rusku snížil odhad světového růstu na 3,4 %
Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil odhad růstu světové ekonomiky v letošním roce na 3,4 % z dubnové předpovědi 3,7 %. Přiměl ho k tomu pokles americké ekonomiky na počátku roku, výrazné oslabování v Rusku a pokračující útlum velkých rozvíjejících se ekonomik světa v čele s Čínou a Brazílií. Díky zesílenému růstu některých ekonomik vyspělého světa ale globální růstové tempo příští rok zrychlí na čtyři procenta, předpověděl ve čtvrtek MMF v aktualizaci jarní pololetní prognózy.

Zdroj: ČTK

Baltic Dry Index pokračuje v poklesu, červenec je nejhorší od roku 1986
Býci tento trend smetou ze stolu s tím, že klesající Baltic Dry Index je důsledkem přílišné nabídky lodí, kterou postupně oživující světová ekonomika pohltí. Nicméně, očekávání růstu světového HDP padají také, objemy obchodování se zpomalují a Baltic Dry Index se pohybuje na historických minimech. Například letošní červenec je nejhorší od roku 1986.

Zdroj: Zero Hedge

Deloitte: Šéfové firem již nejsou zatíženi globální finanční krizí
Ředitelé světových firem už nejsou tolik zatíženi problematikou globální ekonomické recese. Zatímco ještě před rokem bylo řešení finanční krize prioritou pro 43 % šéfů, nyní je hlavním tématem jen pro pětinu z nich. Vyplývá to z průzkumu poradenské firmy Deloitte, které se zúčastnilo 317 ředitelů z celého světa, včetně ČR.

Zdroj: ČTK

Makléř radí: Ofenzivní i defenzivní akciové tipy Makléř radí: Ofenzivní i defenzivní akciové tipy

Jakou zvolit správnou ofenzivní a defenzivní strategii na světových akciových trzích i na pražské burze v probíhající výsledkové sezóně? S tipy na vhodné akcie přišel v pořadu Investice ZET makléř z brokerjetu ČS Josef Novotný.

Zápisky ekonomického redaktora: Z Prahy až na konec světa Zápisky ekonomického redaktora: Z Prahy až na konec světa

Bezmála rok trvala jeho cesta z Prahy na severovýchodní výspu Austrálie. Po několika desítkách tisíc kilometrů napříč třemi kontinenty hlásí, že na tom světová ekonomika není tak špatně, jak by se při povrchním sledování médií mohlo zdát. Írán, -stány na východ od Kaspického moře i tolik diskutovaná Čína jsou například plné obchodních příležitostí, říká Petr Horký, který během své cesty editoval přílohu Asijský byznys deníku E15.

11 ekonomických mýtů, které přežívají argumentům navzdory 11 ekonomických mýtů, které přežívají argumentům navzdory

Cullen Roche, zakladatel Orcam Financial Group, se v osmé kapitole knihy "Pragmatic Capitalism" zabývá všeobecně přijímanými ekonomickými koncepty, které jsou mylné a velmi nebezpečné pro vnímání finančního světa. Sekce s názvem "Economic And Monetary Myths That Persist" identifikuje 11 zavádějících tvrzení o ekonomice a finančním systému.

Co čeká americkou a čínskou ekonomiku a jak to hrát na trzích Co čeká americkou a čínskou ekonomiku a jak to hrát na trzích

V týdnu čeká trhy řada nových makroekonomických údajů i projevy šéfky Fedu Janet Yellenové před americkým Kongresem. Jak je na tom americká ekonomika, co čeká Čínu a jak hrát současnou ekonomickou situaci na trzích? O tom si s Romanem Chlupatým povídal již v pondělí v pořadu Investice ZET makléř z brokerjetu ČS Josef Novotný.

Vysoká hra fotbalových patriotů: V Brazílii jde o peníze až v první řadě, říká expert. Český fotbal si s úspěchy musí počkat na náhodu Vysoká hra fotbalových patriotů: V Brazílii jde o peníze až v první řadě, říká expert. Český fotbal si s úspěchy musí počkat na náhodu

Fotbalu nadále vládnou bohatí. Vrcholící šampionát signalizuje, že by se k nim mohla brzy přiřadit i největší ekonomika světa. Spojené státy totiž zasáhla fotbalová horečka, která by mohla vytrvat, říká zakladatel portálu plejer.cz Petr Nosálek. Připomíná přitom, že součástí prvního pokusu o to naučit Američany milovat "soccer" byla i newyorská nabídka za Františka Veselého, z níž by jeho mateřská Slavia žila celých šestnáct let.

Jan Švejnar: Deglobalizace nehrozí Jan Švejnar: Deglobalizace nehrozí

Dno ekonomické krize, zdá se, máme za sebou, velkým strašákem současnosti je geopolitika. Zvrátí se proces globalizace v prospěch regionálních sfér vlivu (USA, Číny, Evropy, Středního východu a dalších)? Jan Švejnar, ekonom a profesor na Kolumbijské univerzitě, v rozhovoru pro Investiční web mimo jiné přiblížil, co podle něj znamená současné pnutí okolo Číny nebo mezi Ruskem a EU.