Světová ekonomika

Davos: Toto je největší riziko roku 2015 Davos: Toto je největší riziko roku 2015

Čtvrt století po pádu Berlínské zdi je největším světovým rizikem mezinárodní (ozbrojený) konflikt. To je jedno z hlavních sdělení rozsáhlé prezentace globálních rizik sestavené Světovým ekonomickým fórem.

Ve světle nového QE: Výhled pro globální i českou ekonomiku Ve světle nového QE: Výhled pro globální i českou ekonomiku

Citigroup mírně snižuje výhled růstu světového HDP v roce 2015. Kvantitativní uvolňování v eurozóně bude mít důležité souvislosti pro globální i české hospodářství.

Konec centrálních bank Konec centrálních bank

Náhlé odstranění stropu hodnoty švýcarského franku Švýcarskou národní bankou (SNB) mělo dalekosáhlé následky, které zaskočily celý trh. Skutečnost, že by se to mohlo nebo mělo stát, nebyla úplně vyloučena, SNB ale ještě minulý týden deklarovala, že limit měnového páru EUR/CHF je neoddělitelnou součástí švýcarské měnové politiky. Najednou ale bylo všechno jinak. Proč vůbec většina lidí věří centrálním bankám? A proč se vůbec obtěžuje je poslouchat?

V Davosu začíná výroční světové ekonomické fórum
Za účasti světových představitelů a hospodářských magnátů ve středu ve švýcarském Davosu začíná čtyřdenní zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Přijet přislíbili mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová, čínský ministerský předseda Li Kche-čchiang nebo americký ministr zahraničí John Kerry. Celkem se výroční konference zúčastní rekordních více než 2 500 účastníků z více než 140 zemí.

Zdroj: ČTK

Do roku 2019 bude na světě více než 212 milionů lidí bez práce
Globální nezaměstnanost podle odhadů Mezinárodní organizace práce (ILO) do roku 2019 vzroste o tři miliony na 212 milionů lidí. K uzavření toho, co ILO nazývá "globální mezerou v zaměstnanosti" bude v roce 2019 nutné vytvořit 280 milionů pracovních míst.

Zdroj: CNBC

UniCredit: Globální ekonomika letos posílí, potáhnou ji Spojené státy. Komodity budou na okraji zájmu a centrální banky určí tón obchodování s akciemi i dluhopisy UniCredit: Globální ekonomika letos posílí, potáhnou ji Spojené státy. Komodity budou na okraji zájmu a centrální banky určí tón obchodování s akciemi i dluhopisy

Na začátku ledna jsme byli na zajímavé tiskové konferenci. Celoroční výhled UniCredit v mnohém odpovídá konsenzu trhu, na některé věci má ale banka originální názor.

MMF zhoršil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,5 %
Světová ekonomika zrychlí v letošním roce tempo růstu na 3,5 % z loňských 3,3 %. Odhad je ale horší, než se čekalo dosud. V aktualizaci výhledu světové ekonomiky to uvedl Mezinárodní měnový fond. Globální hospodářský růst sice podpoří nižší ceny ropy, za kterými stojí ve velké míře převis nabídky nad poptávkou. Tento vývoj ale převáží některé nepříznivé faktory včetně slabších investic, odhadl také MMF, který zároveň zhoršil odhad hospodářského růstu mnoha vyspělých a rozvíjejících se ekonomik.

Zdroj: ČTK

Ropa v moderním světě: Nevábný pohled pro komoditní býky Ropa v moderním světě: Nevábný pohled pro komoditní býky

Ropy se těží tolik, že pro ni není ve světové ekonomice využití. Pokrok nezastavíte, a tak se ve vyspělých zemích spotřebovává stále méně ropy. Poptávku tak udržují rozvíjející se trhy.