Světová ekonomika

Eso mezi portfoliomanažery: Jen aby Fed všechny nepřekvapil dalším kolem QE Eso mezi portfoliomanažery: Jen aby Fed všechny nepřekvapil dalším kolem QE

Ray Dalio, zakladatel největšího světového hedgeového fondu Bridgewater Associates, si nemyslí, že by dalším krokem Fedu muselo být zvýšení základní úrokové sazby. Naopak si umí představit, že Janet Yellenová a spol. zareagují na současnou situaci ve světové ekonomice dalším kvantitativním uvolňováním.

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Globální stabilitu neohrožuje Čína, ale maniodepresivní západní civilizace. Ta již vyznává demokracii jen na papíře Geopolitické vize exkluzivně na IW: Globální stabilitu neohrožuje Čína, ale maniodepresivní západní civilizace. Ta již vyznává demokracii jen na papíře

Hospodářské turbulence pokračují a západ jede v zajetých ideologických kolejích. Změna myšlení je totiž podmíněna přeformulováním základního paradigmatu ekonomické teorie a k podobnému posunu ve vědě dochází jen zřídka a po těžkých ztrátách, říká profesor z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Lubomír Mlčoch. Přesto potřebná systémová změna není podmíněna revolucí, říká i s poukazem na recepty starých civilizací.

Na obzoru jsou další akciové výprodeje. Zvyšování sazeb v USA není na pořadu dne
Chmurné vyhlídky čínské i světové ekonomiky vyvolaly nejen na asijských akciových trzích neřízené výprodeje. Panika a šílenství se šíří celosvětově. V takovémto prostředí že by měl Fed zvyšovat sazby? Na zářijovém zasedání k tomu nepřistoupí ani náhodou, shoduje se většina analytiků.

Zdroj: Bloomberg

Anthony Cragg (Wells Fargo): Investoři Číně křivdí, svádět propady na trzích pouze na ni je hodně nespravedlivé
Hlavní americké akciové indexy se v pátek propadly přes tři procenta a celý týden pro ně byl nejhorší za poslední čtyři roky. Většina analytiků jako hlavní důvod výprodejů na trzích uvádí pokračující zpomalování růstu čínské ekonomiky. Podle Anthonyho Cragga z investiční banky Wells Fargo jsou ale taková vysvětlení hodně zjednodušující a Číně křivdí.

Zdroj: CNBC

Globální kolaps chudoby Globální kolaps chudoby

Cullen Roche, zakladatel Orcam Financial Group, zveřejnil příspěvek s kritikou knižního trháku Thomase Pikettyho na téma příjmové nerovnosti. Knize "Kapitál v 21. století" vytýká, že globální efekt příjmové nerovnosti zachycuje zavádějícím způsobem. Například nikde nezmiňuje, že za posledních 75 let v absolutním vyjádření podstatně ustoupila chudoba.

Investujete do amerických akcií? Zpomalování Číny vás nemusí trápit Investujete do amerických akcií? Zpomalování Číny vás nemusí trápit

V červenci byl povyk kolem Řecka, srpen bude podle všeho ve znamení Číny. Po Řecku už téměř neštěkne pes, světovou ekonomiku jeho další problémy a nový záchranný program nevykolejily. Jak to bude s (poněkud větší) Čínou?

Přímé zahraniční investice v Evropě loni stouply o 36 %, nejatraktivnější je západ starého kontinentu
Přímé zahraniční investice v Evropě loni překonaly dosavadní rekord. Ačkoliv v celosvětovém měřítku jejich růst zpomalil, Evropě se podařilo přilákat nové projekty v celkové hodnotě 305 miliard dolarů, což je o 36 % více než v roce 2013. Co do počtu projektů činil meziroční nárůst deset procent. Vyplývá to z průzkumu atraktivnosti Evropy pro zahraniční investory společnosti EY.

Zdroj: ČTK

Fed dal najevo ochotu zvýšit sazby, obává se ale vývoje v Číně
Měnový výbor americké centrální banky (Fed) dal na svém červencovém zasedání najevo obavy ze slábnoucího růstu světové ekonomiky. Zápis ze zasedání ale zároveň signalizuje, že Fed se díky zlepšujícím se podmínkám na trhu práce v USA přibližuje ke zvýšení úrokových sazeb. Pokud se tak stane už v září, bude to první zpřísnění měnové politiky v USA po téměř deseti letech.

Zdroj: ČTK

Tyto země drží nejvíce světového vládního dluhu Tyto země drží nejvíce světového vládního dluhu

Globální veřejný dluh dosahuje téměř 60 bilionů USD. Není žádným tajemstvím, že se v dluzích v poměru k HDP topí především Japonsko a Řecko. Kdo je naopak největším věřitelem?

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Návrat Íránu na globální scénu může změnit pravidla hry. Profitovat by z něj mohli výrobci čistých energií a Volkswagen Geopolitické vize exkluzivně na IW: Návrat Íránu na globální scénu může změnit pravidla hry. Profitovat by z něj mohli výrobci čistých energií a Volkswagen

Írán je největší ekonomikou, která se od kolapsu komunistického skanzenu na konci 80. let vrátí na globální scénu. Střízlivé odhady v této souvislosti hovoří o obchodech v řádu desítek miliard dolarů a o změně hospodářsko-politické rovnováhy v regionálním i globálním měřítku. Ali Fathollah-Nejad, výzkumný pracovník think tanku Deutsche Gesellschaft für auswärtige Politik (German Council on Foreign Relations, Německá rada pro zahraniční vztahy), brzdí optimismus. Írán musí nejprve naplnit podmínky ukončení sankcí, připomíná. Jedním dechem však dodává, že návrat země na globální scénu skutečně může změnit zažité pořádky.