Světová ekonomika

Které společnosti jsou nejvíce ohrožené krizí v Rusku?
Ruská ekonomika balancuje na hraně recese a mnoho společností, které v tomto regionu operují, má důvod k obavám. Které společnosti mají na Rusko největší expozici?

Zdroj: Citigroup

Poražení roku 2014 mezi měnami (a ropa pro ilustraci, má v tom totiž prsty) Poražení roku 2014 mezi měnami (a ropa pro ilustraci, má v tom totiž prsty)

Některé ekonomiky letos hodně trpěly. Měnový trh to nenechal bez odezvy. Poslední dny jsou ve znamení propadu hodnoty ruského rublu, připomeňme si ale jedním jasným grafem i další výrazné příběhy roku.

Další stimuly v roce 2015? Centrální banky nebudou mít jinou možnost Další stimuly v roce 2015? Centrální banky nebudou mít jinou možnost

Centrální banky stále našlapují kolem "svých" ekonomik po špičkách. Jsou přesvědčeny, že budou nadále potřebovat jejich pomocnou ruku. Možná už jsou centrální bankéři dokonce smířeni s tím, že krize zanechala na světovém finančním systému trvalé následky a trhy se již nikdy do normálu nevrátí.

Ropa Brent sestoupila poprvé za pět a půl roku pod 60 dolarů
Ceny ropy v úterý dále klesaly a severomořská ropa Brent sestoupila poprvé za pět a půl roku pod hranici 60 dolarů za barel. Ropu oslabily nepříznivé údaje z čínského průmyslu. Americké ropě se však podařilo kvůli vybírání zisků ztráty smazat a mírně posílila.

Zdroj: ČTK

Wells Fargo: Americká ekonomika v roce 2015 přejde do ofenzivy
Příští rok bude pro americkou ekonomiku a světové finanční trhy zlomový, hospodářství Spojených států přejde poprvé od roku 2008, kdy ho na kolena srazila drtivá finanční krize, do ofenzivy. Ve výhledu pro příští rok to píší ekonomové z americké investiční banky Wells Fargo. Americká centrální banka podle nich v roce 2015 výrazně utáhne svoji měnovou politiku, protože americké hospodářství je již dostatečně silné.

Zdroj: Wells Fargo

Levná ropa: Vítězové a poražení Levná ropa: Vítězové a poražení

Letošní rok si komodity za rámeček rozhodně nedají. Po poklesech cen zlata, stříbra a mědi se od června přidává také ropa. Cena černého zlata spadla od poloviny roku zhruba o 40 %. Jakmile jsme si zvykli na ceny kolem 100 USD za barel, ukázalo se, že to jde i mnohem levněji. Americký kontrakt na ropu je nyní na ceně od roku 2009 nevídané. Obzvláště v době, kdy Američané bombardují Sýrii a na východní Ukrajině se válčí o města a letiště. Viníkem není náhlý pokles ekonomiky, ale to, že cenu dosud diktovali představitelé OPEC.

Tři zásadní témata světové ekonomiky roku 2015 Tři zásadní témata světové ekonomiky roku 2015

Centrální banky budou i v příštím roce v centru pozornosti. Cesty monetární politiky v eurozóně a v zámoří se rozcházejí, růst cen zůstává jedním ze zásadních cílů na vyspělých trzích. Mladé trhy pak již dávno nejsou homogenní skupinou, pro jejich vývoj bude určující příklon buď k USA, nebo k Číně.

Výhled BlackRock na rok 2015: USA solitérem v robustním růstu, volatilita bude vyšší
Podle společnosti BlackRock by Spojené státy mohly být v roce 2015 výjimkou a zažívat solidní růst díky zlepšující se situaci na trhu práce.

Zdroj: BlackRock

Propad cen ropy jako varování: Přijde kolaps akcií? Propad cen ropy jako varování: Přijde kolaps akcií?

Propad cen ropy vyvolal řadu reakcí. Pro některé levnější benzín a podpora osobní spotřeby, pro jiné riziko pro producenty ropy s vysokými těžebními náklady, pro další signál hlubších problémů ve světové ekonomice. K těm posledním patří i Graham Summers z Phoenix Capital Research. Kolaps na trhu s ropou podle něj signalizuje významné problémy ve finančním systému a staví příběh domnělého ekonomického oživení po krizi z let 2008 a 2009 do jasného světla.

Jak sázet na levnější ropu? Jak sázet na levnější ropu?

Cena barelu ropy WTI za uplynulý půlrok klesla o zhruba 45 dolarů a podle expertů by měla klesat dále. Jak sázet na jednu z nejdůležitějších komodit, která hýbe ekonomikami zemí? To byla otázka moderátora pořadu Investice ZET Romana Chlupatého na jeho hosty, kterými byli Michala Moravcová, analytička ze společnosti BOSSA, a Filip Fyrbach, ekonom z GE Money Bank.