Světová ekonomika

Způsobí zlevnění ropy největší přerozdělení bohatství v historii? Způsobí zlevnění ropy největší přerozdělení bohatství v historii?

V souvislosti s poklesem cen ropy na dlouhodobá minima se často zmiňují zejména problémy, které to může způsobit některým ekonomikám odkázaným na černé zlato, ale také těžařským firmám a bankám, které jim půjčily peníze. Bank of America Merrill Lynch to vidí mnohem optimističtěji.

OECD: Nejvíce dávají na výzkum a vývoj Korea a Izrael
Jižní Korea a Izrael investují do výzkumu a vývoje více než čtyři procenta ročního výkonu ekonomiky, což je mnohem více, než kolik dávají ostatní vyspělé země. Česko bylo za loňský rok se dvěma procenty hrubého domácího produktu těsně nad průměrem Evropské unie, ale pod průměrem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Plyne to z údajů OECD.

Zdroj: ČTK

Levná ropa jako problém pro ekonomiku? Ano, přemýšlejte pozorně Levná ropa jako problém pro ekonomiku? Ano, přemýšlejte pozorně

Ropné šoky mají podobně jako krachy bank a propady trhů nedozírné dopady na světovou ekonomiku.

Ray Dalio: Centrální banky by svět po další finanční krizi z prachu nezvedly
Ray Dalio, zakladatel aktuálně nejvýdělečnějšího hedgeového fondu na světě (v absolutních číslech), se obává, že centrální banky nejsou schopny odvrátit ani zmírnit důsledky případné další finanční krize.

Zdroj: Financial Times

Korupce v roce 2015: Křišťálově čisté Dánsko a Kimova špína
Mnozí lidé Českou republiku považují za prolezlou korupcí až do morku kostí. Korupce byla, je a bude, o tom nemá smysl diskutovat. Kdyby to ale v Česku bylo skutečně tak špatné, co by pak měl říkat zbytek světa?

Zdroj: Transparency International

Ozvěny letošního Davosu: 4 postřehy, o kterých se tolik nemluví Ozvěny letošního Davosu: 4 postřehy, o kterých se tolik nemluví

Světové ekonomické fórum letos do stínu Jakobshornu přilákalo kolem 2 500 byznysmenů, ekonomů, akademiků a představitelů předních neziskových organizací. Všichni na akci přijížděli plni velkých očekávání. Podařilo se některá z nich naplnit?

Muž, který předpověděl propad ropy ke 30 dolarům, nevidí důvod k obratu na trhu s černým zlatem. A má i další špatné zprávy
Mark Yusko, zakladatel a výkonný ředitel ve společnosti Morgan Creek Capital Management, který loni úspěšně předpověděl pád cen ropy ke 30 dolarům za barel, tvrdí, že nevidí důvod, proč by se na trhu s ropou mělo něco měnit.

Zdroj: CNBC

Na kom záleží, když je řeč o globálním růstu Na kom záleží, když je řeč o globálním růstu

Stále dokola se řeší americká, evropská nebo čínská ekonomika. Jsou zkrátka největší na světě. Někdy je ale těžké si představit, kdo má jakou váhu na světové ekonomické mapě.

KONTEXT: Svět je na křižovatce. Další směr určí (i) centrální banky KONTEXT: Svět je na křižovatce. Další směr určí (i) centrální banky

Americké akciové indexy mají za sebou první ziskový týden v letošním roce. Slavit je ale předčasné, investoři se totiž podobně jako tonoucí stébla chytili (možná iluzorní) vidiny další dávky levné likvidity a přechodného zklidnění politických a geopolitických turbulencí. O to tvrdší může být návrat do reality, jak ostatně v Davosu v souvislosti s přechodným zazimováním uprchlické krize varoval švédský premiér Stefan Löfven.

Dalio (Bridgewater): Dalším krokem Fedu nebude zvyšování sazeb, ale nové kolo QE
Ray Dalio, zakladatel největšího světového hedgeového fondu, se na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vyjádřil k aktuální tržní nejistotě a měnové politice Fedu. Podle něho se americká centrální banka vzhledem k situaci, která v současnosti panuje na trzích, spíše posune směrem k uvolněnější politice, než že by pokračovala v monetárním utahování a zvyšování úrokových sazeb.

Zdroj: CNBC