Světová ekonomika

Západ podle Světové banky nemůže sám financovat boj s chudobou
Rozvinuté státy nemohou v době úsporných rozpočtů dostatečně financovat boj s extrémní chudobou v rozvojových zemích, a vlády těchto států tak musejí mobilizovat vlastní zdroje včetně lepšího výběru daní. Shodli se na tom účastníci pátečního zasedání Světové banky ve Washingtonu, které bylo věnováno cílům udržitelného rozvoje.

Zdroj: ČTK

G20 vítá zlepšený výhled ekonomiky, varuje ale před rychlými změnami měnové politiky. V pátek se na summitu mluvilo také o Řecku
Finanční představitelé skupiny nejvýznamnějších světových ekonomik G20 v pátek přivítali zlepšený výhled vyspělých ekonomik, upozornili ale na nutnost opatrnosti při změnách měnové politiky, které by mohly ještě více rozkolísat směnné kurzy a finanční trhy. Účastníci schůzky, která se konala v rámci jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, ale také vyjadřovali obavy z toho, jak by na ekonomické oživování eurozóny mohla dopadnout neschopnost Řecka dohodnout se s věřiteli.

Zdroj: ČTK

Podivný problém současné bizarní ekonomiky: Máme moc peněz Podivný problém současné bizarní ekonomiky: Máme moc peněz

Být bez peněz je katastrofa, mít ale peněz až příliš je snad ještě horší. A hodně peněz je přesně to, čím v současnosti trpí světová ekonomika.

Světová banka: Počet lidí s bankovním účtem za tři roky výrazně vzrostl
Odhadem 700 milionů lidí po celém světě si za poslední tři roky otevřelo bankovní nebo platební účet. Tento nebývalý růst táhlo hlavně rozšíření mobilních telefonů v oblastech jako subsaharská Afrika a ekonomický růst v Asii. Vyplývá to z průzkumu, který provedla Světová banka. Loni tak mělo bankovní nebo platební účet 62 % světové dospělé populace, v roce 2011 to bylo 51 %.

Zdroj: ČTK

Svět potřebuje nový jídelníček. Ten současný ničí zdraví i planetu Svět potřebuje nový jídelníček. Ten současný ničí zdraví i planetu

Jsme to, co jíme. Jídelníček předurčuje nejen zdraví naše, ale rovnou celé planety, shodují se odborníci. Americká komise pro výživové směrnice (DGAC) proto spolu s řadou dalších úřadů ve státech jako Brazílie, Švédsko, Katar či Evropská unie doporučuje výraznou změnu v jídelníčku lidí. Masný průmysl z ní asi zrovna nadšený nebude.

MMF: Finanční rizika ve světě se v posledních měsících zvýšila
Finanční rizika ve světě se v posledních šesti měsících zvýšila, přesunula se z vyspělých zemí na rozvíjející se trhy a z bank do nebankovního finančního sektoru. Ve své pololetní zprávě o globální finanční stabilitě to ve středu uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Další zdroj ohrožení finanční stability vidí fond v nadcházejícím zvyšování úrokových sazeb v USA, které by mohlo trhy vystavit hlubším a rozsáhlejším otřesům.

Zdroj: ČTK

MMF: Světová ekonomika bude letos a příští rok mírně zrychlovat
Světová ekonomika letos zrychlí tempo růstu na 3,5 % a posílí i příští rok, kdy by měl její růst dosáhnout 3,8 %. Předpověděl to v úterý Mezinárodní měnový fond (MMF) ve svém pololetním výhledu vydaném před jarním zasedáním světových finančních institucí ve Washingtonu. Podle MMF zůstává globální ekonomika pod vlivem posledních vln krizí nadále oslabená.

Zdroj: ČTK

SB snížila odhad hospodářského růstu pro východní Asii
Světová banka (SB) snížila odhad růstu rozvíjejících se ekonomik ve východní Asii pro tento rok. Většina států bude mít prospěch z nižších světových cen ropy a z pokračujícího zotavování vyspělých ekonomik, nebezpečí by však mohl představovat sílící dolar či očekávané zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech.

Zdroj: ČTK