Světová ekonomika

20 zemí s největším veřejným dluhem 20 zemí s největším veřejným dluhem

Japonsko, nejzadluženější země světa, již dlouho zápasí s tím, aby se vymanilo z dvacet let trvající stagnace. A Řecko, druhá země v pořadí největších dlužníků, strádá kvůli vážné ekonomické krizi. Které další země by se měly mít na pozoru?

Goldman Sachs: Ekonomický a tržní výhled na jedné stránce Goldman Sachs: Ekonomický a tržní výhled na jedné stránce

Co očekává americká investiční banka od americké i světové ekonomiky, akcií, měn, komodit a dluhopisů?

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Kdyby šlo sázet na budoucnost zemí, byla by Francie brutální SHORT Geopolitické vize exkluzivně na IW: Kdyby šlo sázet na budoucnost zemí, byla by Francie brutální SHORT

Proroctví blížícího se systémového šoku jsou přehnaná, velké změny ale bezesporu přijdou. Hranice mezi rozvinutými a rozvíjejícími se ekonomikami se totiž smazala a všichni soupeří na jednom velkém tržišti. Mnohé vyspělé ekonomiky si proto nebudou moci napříště dovolit štědré sociální programy, což prohloubí stávající nerovnosti, říká hlavní mezinárodní ekonom ING Commercial Banking Rob Carnell. V budoucnu se tak podle něj kvůli rozdílům mezi bohatými a chudými dočkáme větších a násilnějších protestů.

MMF jmenoval hlavním ekonomem Obamova poradce Obstfelda
Mezinárodní měnový fond (MMF) v pondělí jmenoval do funkce svého hlavního ekonoma jednoho z hospodářských poradců Bílého domu Maurice Obstfelda (63). Ten nahradí Francouze Oliviera Blancharda, který působil jako šéfekonom fondu od globální finanční krize roku 2008.

Zdroj: ČTK

Ratingy států se po krizi vlastně téměř nezměnily, trpí ale ropné mocnosti
Přibližně 55 % všech ratingů jednotlivých zemí bylo ke konci června v investičním stupni (BBB- nebo vyšší). Vyplývá to ze zprávy ratingové agentury S&P. Tento poměr se od stavu, který byl aktuální před pěti lety, prakticky neliší. Je to však méně než maximálních 59 % na vrcholu v roce 2008.
FX, sazby, HDP a dluhy: Výhled Citigroup ve vyčerpávajícím přehledu FX, sazby, HDP a dluhy: Výhled Citigroup ve vyčerpávajícím přehledu

Jak se budou vyvíjet sazby centrálních bank, výnosy dluhopisů, kurzy měn i důležité makroekonomické ukazatele v jednotlivých zemích? Analytici ze Citigroup sledují takřka cokoli, co drobné investory může zajímat. Pokud je to tedy má zajímat.

Grexit do 3 let: Citi v aktuální prognóze nehraje na city Grexit do 3 let: Citi v aktuální prognóze nehraje na city

Analytici ze Citigroup vydali svůj červencový ekonomický výhled. Mimo jiné mění predikci růstu globálního HDP a uvažují o Grexitu v 1-3letém horizontu.

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Evropa musí zabrat, jinak její chlouba uteče jinam. Vyplatí se sázka na jídlo, říká ekonom Geopolitické vize exkluzivně na IW: Evropa musí zabrat, jinak její chlouba uteče jinam. Vyplatí se sázka na jídlo, říká ekonom

Stále více firem z rozvíjejících se zemí sází na kvalitu a evropští výrobci na to musejí reagovat. Pokud se jim totiž nepovede zvýšit přidanou hodnotu, budou nahrazeni. Tak nemilosrdný je zákon globálních hodnotových řetězců, tedy skládaček firem, které se podílejí na vzniku produktu či služby. Řetězcům dlouho vládly firmy ze západu, což střední a východní Evropě poskytlo jisté závětří, přestává to však platit, říká spoluzakladatel akademické disciplíny zvané globální politická ekonomie Roger Tooze.

4 globální síly, které převáží nad všemi trendy 4 globální síly, které převáží nad všemi trendy

Ještě nedávno tvořily naprostou většinu světové ekonomiky Evropa a Spojené státy. Posledních několik let ale přineslo změny, které obrátily zažité pořádky vzhůru nohama. V následujících letech a desetiletích by hospodářský vývoj měly ovlivňovat zejména čtyři trendy. Jejich celkový efekt je ale nejistý, protože jednotlivé síly jdou mnohdy ostře proti sobě.