Světová ekonomika

MMF: Globální nerovnováhy se od světové krize výrazně zmírnily
Nerovnováhy v obchodních a investičních tocích se od doby světové finanční krize výrazně zmírnily. Globální nerovnováha vyjádřená mírou deficitů a přebytků obchodní a platební bilance celkově klesla ze svého maxima před osmi lety zhruba o třetinu. Uvedl to v úterý Mezinárodní měnový fond v analytické kapitole své pololetní zprávy World Economic Outlook. Celou zprávu fond zveřejní za týden.

Zdroj: ČTK

Zorientujte se ve světové ekonomice a na trzích Zorientujte se ve světové ekonomice a na trzích

Hledáte srozumitelné a objektivní informace o aktuálních ekonomických tématech v podání předních ekonomů, a to na jednom místě a v jednom čase? Ve čtvrtek 2. října 2014 se od 18 hodin v Kongresovém centru v Praze koná další ročník Vyšehradského fóra. Právě tam najdete to, co hledáte.

Nejdůležitější graf současnosti Nejdůležitější graf současnosti

Podle Alberta Edwardse z francouzské Société Générale ukazuje graf kurzu dolaru a jenu začátek dalšího kola měnových válek. Podívejte se na nejdůležitější graf na světě.

Mezinárodní finanční organizace si letos rekordně půjčují
Následky světové finanční krize již přiměly mezinárodní finanční organizace, jako je Světová banka, Evropská investiční banka (EIB) či Meziamerická rozvojová banka, půjčit si od mezinárodních investorů rekordní částku. Od počátku letošního roku si tyto instituce na globálních dluhových trzích půjčily již rekordních 219 miliard dolarů. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na údaje společnosti Dealogic.

Zdroj: ČTK

WTO: Světový obchod letos poroste mnohem pomaleji, než se čekalo
Světový obchod se zbožím v letošním roce kvůli slabému hospodářskému výkonu poroste mnohem pomaleji, než se dosud čekalo. Světová obchodní organizace (WTO) v úterý snížila odhad jeho růstu na 3,1 % ze své dubnové předpovědi 4,7 %, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Skupina G20 ohlásila nová opatření na podporu ekonomiky
Finanční představitelé skupiny předních vyspělých a rozvíjejících se zemí G20 dnes ohlásili nová opatření na podporu hospodářského růstu. V komuniké z víkendového zasedání v severoaustralském přístavu Cairns rovněž upozornili, že světová ekonomika nadále čelí hrozbám, mezi které patří například geopolitické napětí.

Zdroj: ČTK

Finanční lídři G20 jednají o posílení globálního růstu
Nejvyšší finanční činitelé skupiny zemí G20 diskutují tento víkend v Austrálii o posílení globálního růstu, jako vždy se ale neshodují na způsobech, jak toho dosáhnout. Ministři financí a šéfové centrálních bank nejvýznamnějších ekonomik světa budou jednat i o zesílení ochrany bank a uzavření daňových mezer, jichž využívají velké nadnárodní technologické společnosti, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

EU měla v roce 2012 podíl 23 % na výkonu světové ekonomiky
Evropská unie představovala v roce 2012 jen sedm procent světové populace, ale 23 % světového hrubého domácího produktu (HDP). Plyne to kromě jiného z publikace EU ve světě, kterou v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Studie porovnává osmadvacítku, 15 dalších zemí skupiny G20, které členy unie nejsou, a v některých případech i celosvětové údaje.

Zdroj: ČTK

I když evropský průmysl poroste, jeho podíl na globální výrobě bude klesat
Podle aktuálních dat Eurostatu se průmysl v eurozóně vrací k růstu a v červenci dokonce překonal původní odhady, když se průmyslová výroba zvýšila o jedno procento. Podle prognózy EY se přesto podíl eurozóny na objemu celosvětové průmyslové výroby bude snižovat, a to kvůli rychle rostoucí produkci v rozvojových zemích.

Zdroj: Ernst & Young