Světová ekonomika

Centrální banky svou politikou zadělávají na další krizi. Upozorňují na to samy Centrální banky svou politikou zadělávají na další krizi. Upozorňují na to samy

Banka pro mezinárodní vypořádání (BIS), uskupení 60 centrálních bank, ve své 85. výroční zprávě konstatuje, že politické systémy vytvářejí prostředí, které upřednostňuje krátkodobé zisky i za cenu budoucích problémů. Rekordně nízké úrokové sazby jsou udržovány navzdory oživení ekonomiky, zadlužení zemí přitom dosahuje nových maxim.

Řecko je malá ryba, stabilita EU ale zajímá celý svět Řecko je malá ryba, stabilita EU ale zajímá celý svět

Hrubý domácí produkt 28 zemí Evropské unie je větší než HDP USA nebo Číny. Ano, Evropská unie, jakkoli nejde o jednolitou ekonomiku, přispívá ke globálnímu ekonomickému výkonu největším dílem. Problémy v rámci eurozóny, aktuálně konkrétně v Řecku, tak sice nemusejí mít velký přímý dopad na úrovni mezinárodního obchodu, nelze je ale podceňovat.

Nespoléhejte na centrální banky, sledujte demografii a dívejte se pod pokličku světových regionů Nespoléhejte na centrální banky, sledujte demografii a dívejte se pod pokličku světových regionů

Nepodceňujte rizika, jeden slabý článek může zničit výkonnost celého regionu nebo třídy aktiv. Extrémně negativním jevem je také příjmová nerovnost, protože nejbohatší lidé už mnohdy nemají potřebu utrácet, což brzdí růst. V dalších dekádách bude zásadním faktorem pro dění na trzích nebo v ekonomice. Na červnovém Investičním fóru se nad největšími divergencemi a riziky současnosti zamýšlel Jiří Vojkovský, ředitel společnosti Richfox Capital.

Tipy pro dividendové a dluhopisové investory na druhé pololetí a příští rok Tipy pro dividendové a dluhopisové investory na druhé pololetí a příští rok

Největší výzva, které aktuálně čelí fondy investující do dividendových akcií, je výhled růstu úrokových sazeb, upozorňuje Caroline Pearceová, investiční ředitelka dividendových fondů ve Fidelity Worldwide Investment. Andrew Wells, globální investiční šéf Fidelity Worldwide Investment pro dluhopisy, investorům pro zbytek roku doporučuje zvážit doplnění portfolií bondy z mladých trhů.

Milionáři mají pod kontrolou 41 % světového bohatství. A dále bohatnou Milionáři mají pod kontrolou 41 % světového bohatství. A dále bohatnou

Milionáři budou podle aktuální studie do čtyř let držet téměř polovinu světového osobního bohatství. Boháči zkrátka dále bohatnou.

Aktuální ekonomický výhled Deutsche Bank: USA níže, eurozóna a Německo výše
Graf hovoří za vše. Globální ekonomika poroste podle banky o něco pomaleji.

Zdroj: Deutsche Bank

Ekonomika a investice: Pět velkých témat druhého pololetí Ekonomika a investice: Pět velkých témat druhého pololetí

První pololetí 2015 je téměř za námi a S&P 500 se horko těžko snaží uchránit na akcie nepříliš vysokou výkonnost kolem 3 %. Minulost nám toho ale mnoho neprozradí, jen málokdy se totiž opakuje. Proto se před druhou polovinou roku vyplatí oprášit křišťálovou kouli a podívat se, co nás čeká a nemine.