Světová ekonomika

Dluh je silná droga. Jako detox zafunguje deflace Dluh je silná droga. Jako detox zafunguje deflace

Zastánci drahých kovů jako bezpečného přístavu mají při upozorňování na další nafouknutou bublinu na finančních trzích zřejmě pravdu. V jedné věci se ale možná šeredně mýlí. Namísto hyperinflace se totiž můžeme dočkat jevu opačného, tedy dlouhotrvající deflace, která je jediným lékem na drogu jménem vysoké dluhy.

Světová banka zvýšila odhad cen ropy na letošní rok
Světová banka (SB) zvýšila odhad cen ropy pro letošní rok na 43 USD za barel, zatímco dosud čekala průměrnou cenu 41 USD. Banka v úterý uvedla, že tím reaguje na výpadky v dodávkách suroviny a na silnou poptávku po surovině ve druhém čtvrtletí. Od dubna do června se ceny zvýšily o 37 %.

Zdroj: ČTK

Země G20 společně podpoří růst, po brexitu se zaměří na obchod
Zástupci největších světových ekonomik sdružených ve skupině G20 se dohodli na společné podpoře hospodářského růstu a na lepším využití obchodních vazeb, aby každá země mohla z mezinárodního obchodu více profitovat. Představitelé G20 to v neděli uvedli po schůzce v čínském Čcheng-tu, kde spolu jednali ministři financí a guvernéři centrálních bank. Zasedání dominovaly dopady nedávného referenda, v němž se Británie rozhodla vystoupit z Evropské unie, a také obavy z rostoucího protekcionismu.

Zdroj: ČTK

Británie na jednání G20 čelí tlaku, aby objasnila plány brexitu
Británie se na sobotním zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G20 ocitla pod tlakem některých evropských a asijských zemí, aby urychlila kroky vedoucí k jejímu odchodu z EU a objasnila další související plány. Na prvním zasedání od červnového referenda, kdy se většina britských voličů vyslovila pro odchod své země z EU, se zástupci skupiny G20 shodli, že takzvaný brexit by mohl mít negativní dopady na již tak pomalý růst globální ekonomiky.

Zdroj: ČTK

Lew (americký ministr financí): Země G20 musejí pro podporu růstu dělat víc
Země G20 musejí znásobit úsilí, aby podpořily hospodářský růst. Využít by k tomu měly všechny dostupné nástroje měnové a fiskální politiky, stejně jako strukturální reformy. Novinářům to v sobotu na zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G20 řekl americký ministr Jack Lew. V této souvislosti poznamenal, že Čína má snahu uvolnit kurz své měny tak, aby o její hodnotě rozhodovaly tržní síly, nikoliv stát.

Zdroj: ČTK

Lagardeová chce co nejrychlejší konec nejistoty vyvolaný brexitem
Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová v pátek vyzvala k co nejrychlejšímu odstranění nejistoty vyvolané rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii. Vyhlídky růstu globální ekonomiky měnový fond tento týden zhoršil právě kvůli takzvanému brexitu.

Zdroj: ČTK

Teenagerky jako klíč k lepší budoucnosti světové ekonomiky Teenagerky jako klíč k lepší budoucnosti světové ekonomiky

V roce 2030 budou současné dospívající dívky a mladé ženy mít významný podíl na celkové pracovní síly. Hlavním předpokladem toho, aby se tato předpověď naplnila, je ovšem zajištění takového prostředí, v němž budou moci spoluvytvářet svou budoucnost.

MMF mírně zhoršil výhled růstu ekonomiky pro letošní i příští rok
Mezinárodní měnový fond (MMF) opět zhoršil výhled růstu světové ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos očekává zvýšení hrubého domácího produktu o 3,1 % a v příštím roce zrychlení tempa růstu na 3,4 %. Obě hodnoty jsou proti předchozí prognóze nižší o 0,1 procentního bodu. Fond zároveň upozornil, že rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii zvýšilo globální nejistotu.

Zdroj: ČTK

Monsanto odmítla vyšší nabídku Bayeru na převzetí, chce ale dále jednat
Americká biotechnologická společnost Monsanto odmítla vylepšenou nabídku německého chemického a farmaceutického koncernu Bayer na své převzetí. Je ale ochotna dále jednat s Bayerem i s jinými stranami.

Zdroj: ČTK

EU se znovu obrátila na WTO kvůli čínskému omezení vývozu surovin
Evropská unie se znovu obrátila na Světovou obchodní organizaci (WTO) kvůli čínskému omezení vývozu surovin. Jde o třetí takový postup ze strany unie, která se tím připojila k obdobnému právnímu kroku Spojených států. Čína unijní stížnost na čínská vývozní cla a kvóty na 11 kovů a minerálů odmítla. Čínská opatření jsou podle ní v souladu s pravidly WTO.

Zdroj: ČTK