Světová ekonomika

Kde se žije nejlépe? Tento ukazatel odpoví lépe než HDP Kde se žije nejlépe? Tento ukazatel odpoví lépe než HDP

Hrubý domácí produkt je považován za jeden z nejprůkaznějších indikátorů stavu ekonomiky. Zároveň je ale i jedním z nejkontroverznějších. Dává sice dobrou představu o hodnotě vyrobeného zboží a poskytnutých služeb, o profitu spotřebitelů z výkonnosti ekonomiky toho ovšem tolik neříká. Přitom právě to, jak se výkonnost hospodářství promítá do života lidí, by mělo být základním ekonomickým hodnoticím kritériem.

Vyčerpané centrální banky a pomalý růst ekonomiky: Peníze z helikoptéry a proč na ně (ne)dojde Vyčerpané centrální banky a pomalý růst ekonomiky: Peníze z helikoptéry a proč na ně (ne)dojde

Nízké úrokové sazby a kvantitativní uvolňování kreslí vrásky na čele ekonomům a investorům po celém světě. Vládám ale uvolněná měnová politika vyhovuje. Pro ně navíc teď bude ještě lépe.

Stanou se rozvíjející se trhy (opět) motorem světové ekonomiky? Stanou se rozvíjející se trhy (opět) motorem světové ekonomiky?

Globální ekonomický růst by mohl dostat impulz ze strany rozvíjejících se trhů, z nichž některé se podle banky Morgan Stanley dostávají do fáze ekonomického cyklu, ve které dojde k jejich postupnému ožívání.

Světová ekonomika: Největší boháči hromadí hotovost. Mají obavy a čekají na příležitosti Světová ekonomika: Největší boháči hromadí hotovost. Mají obavy a čekají na příležitosti

Nejbohatší lidé drží nejvíce hotovosti od roku 2010. Přesun majetku do likvidních nástrojů a peněz může být podle zprávy společnosti Wealth-X známkou obav.

Šéfy Světové banky nesmějí být jen Američané, říká sdružení zaměstnanců banky
Světová banka (SB) trpí "krizí vedení" a měl by se změnit způsob výběru jejího prezidenta. Jinak hrozí, že se tato instituce pro boj s chudobou stane na mezinárodní scéně anachronismem. V otevřeném dopise to tvrdí sdružení zaměstnanců banky.

Zdroj: ČTK

Když už ani dluhopisový král nemá rád dluhopisy, něco je špatně Když už ani dluhopisový král nemá rád dluhopisy, něco je špatně

Když Bill Gross řekne, že nemá rád většinu akcií nebo private eguity fondů, možná to až tak nepřekvapí. Ale když řekne, že nemá rád dluhopisy, a namísto toho velké množství svých peněz investuje do zlata, nemovitostí a půdy, vzbudí to pozornost.

CREXIT aneb Když se na to věřitelé vykašlou CREXIT aneb Když se na to věřitelé vykašlou

Dluhová krize v eurozóně ještě ani neodezněla a už nás v nejbližších letech možná čeká další. Tentokrát se bude týkat firemních dluhů, které se podle agentury S&P v nejbližších letech nafouknou až na 75 bilionů dolarů. Lidé mají krátkou paměť, pokud jde o krize, a dlouhé vedení, pokud jde o investování peněz.

V Kanadě začalo Světové sociální fórum, poprvé v západní zemi
V kanadském Montrealu začalo v úterý odpoledne (v noci na středu SELČ) slavnostním průvodem 12. světové sociální fórum, které se poprvé koná ve vyspělé západní zemi, uvedla agentura AFP. Akce potrvá do neděle 14. srpna a očekává se na ní účast více než 10 000 zástupců levicových stran a hnutí z celého světa. Shromáždění antikapitalistických aktivistů vzniklo jako protiváha Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Zdroj: ČTK

Průzkum: Řada Evropanů má ekonomickou situaci své země za špatnou
Američané i mnoho Evropanů považuje ekonomickou situaci své země za špatnou. Optimisticky vidí stav své ekonomiky naopak Číňané či Indové. Ukázal to průzkum analytického střediska Pew Research Center. Sondáž se uskutečnila na jaře v 16 zemích světa a její výsledky byly zveřejněny v úterý. Mimo jiné se ukázalo, že v Evropě panují značné rozdíly. Česká republika do sondáže zařazena nebyla.

Zdroj: ČTK