Světová ekonomika

Sázka na Austrálii je sázkou na zdravé jádro, propad způsobený zpomalením v Asii ale nelze vyloučit Sázka na Austrálii je sázkou na zdravé jádro, propad způsobený zpomalením v Asii ale nelze vyloučit

Svět je plný investičních paradoxů. Austrálie nepoznala recesi od začátku 90. let a její ekonomika solidně rostla i po pádu Lehman Brothers. Proto byla také v posledních letech považována za jeden z mála bezpečných přístavů. Teď, když se to nejhorší z globální krize zdá být minulostí, se index utrpení u protinožců dostal na nejvyšší úroveň od roku 2008. Potvrdilo se tak, jak natěsno je australská ekonomika provázaná s rychle rostoucí Asií. A právě to ji může přidusit, varuje Jan Libich, který přednáší na melbournské La Trobe University.

Pro ropu poněkud nešťastný způsob léta Pro ropu poněkud nešťastný způsob léta

Ropa má za sebou sérii velice neúspěšných týdnů, ačkoli právě v létě se vyostřila politická a bezpečnostní situace v několika regionech, které jsou pro dodávky ropy tradičně velice důležité. Nabídka je dostatečná a poptávka pokulhává. Ropa typu Brent zlevnila od svého červnového vrcholu, kdy trhu vládly obavy z postupu bojovníků Islámského státu Irákem, o více než 10 %.

Cena ropy je už dva roky stabilní. Stabilně drahá? Cena ropy je už dva roky stabilní. Stabilně drahá?

Zapomeňte na krátkodobé výkyvy v horizontu týdnů a měsíců. Když se vám to podaří, zjistíte, že barel Brentu stojí od roku 2011 stále zhruba 100 až 120 USD. Nové zdroje a navýšená produkce v některých oblastech zatím úspěšně nahrazují výpadky způsobené geopolitickými a jinými faktory.

Ebola začíná mít dopad i na ekonomiku regionu
Caterpillar evakuoval hrstku svých zaměstnanců z Libérie. Canadian Overseas Petroleum pozastavila těžařský projekt. British Airwas zrušily lety do regionu. Exxon Mobil a Chevron čekají, zda se úředníkům podaří nebezpečí zvládnout. To je jen několik příkladů toho, jak smrtelné virové onemocnění ebola narušuje podnikání a působí hospodářské škody ve třech afrických zemích, kde se šíří nejvíce - v Guiney, Sierra Leoně a Libérii. Zatím však podle analytiků oslovených agenturou AP krize neohrožuje širší oblasti afrického kontinentu či globální ekonomiku.

Zdroj: ČTK

Protiruské sankce a konec globalizace Protiruské sankce a konec globalizace

Některé odvetné kroky Moskvy se ve srovnání se stále novými a tvrdšími sankcemi Evropské unie a Spojených států proti Ruské federaci zdají být na první pohled malicherné. Ve skutečnosti ale může mít i něco tak úsměvného jako například stále viditelnější snaha Ruska vystrnadit ze svých ulic americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's dalekosáhlé důsledky. Pro svět možná dokonce horší a bolestivější než všechny protiruské sankce dohromady.

Takhle to dopadá, když se dluhopisový trh nechá pobláznit
Jednoprocentní výnos japonských dluhopisů byl kdysi odepisován jako anomálie specifická pro Japonsko. Dnes nejenže se k němu připojilo Německo a Francie s Kanadou nejsou daleko, Japonsko si dokonce snížilo laťku a jeho výnosy jsou hluboko pod jedním procentem.

Zdroj: Bespoke Investment Group

Epidemie eboly zrychluje, mrtvých exponenciálně přibývá
Zemřelo již téměř tisíc lidí, z toho přes 150 za uplynulé dva dny. Prvního mrtvého v arabském světě hlásí Saúdská Arábie. Nigérie žádá USA o neotestovaný lék, což naznačuje, že je situace v zemi, především v hlavním městě Lagosu, mnohem horší, než napovídají dosavadní tři mrtví.
Bohatá globální města vs. zbídačený venkov: I tak může vypadat budoucnost Bohatá globální města vs. zbídačený venkov: I tak může vypadat budoucnost

Budoucnost světa nemají v rukou státy a jejich reprezentace. Tato anomálie minulého století je pryč, na scénu se vrací kreativní destrukce daná chaotickými interakcemi mnoha druhů globálních i lokálních hráčů. V Africe nebo Asii to může mimo jiné znamenat vznik územních celků, kterým vládnou warlordi (lidé s vojenskou i civilní mocí), náboženští vůdci nebo nadnárodní korporace, předpovídá politický kartograf vyučující na Karlově univerzitě Michael Romancov.

Čína a nový měnový pořádek Čína a nový měnový pořádek

V červenci 1944 proběhla Brettonwoodská konference, která byla nejen jednou z nejvýznačnějších událostí formujících moderní svět, vedla k vytvoření Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, ale také potvrdila dominanci Spojených států v mezinárodním měnovém systému. Kwasi Kwarteng, britský politik a historik, který je poslancem za Konzervativní stranu, se zamýšlí nad tím, zda jejich místo brzy nepřevezme Čína.