Světová ekonomika

MMF zhoršil odhad letošního růstu světové ekonomiky, zčásti kvůli Číně
Tempo růstu světové ekonomiky v letošním roce zpomalí na 3,1 % z loňských 3,4 %. Ve své podzimní prognóze to v úterý předpověděl Mezinárodní měnový fond (MMF). Zhoršil tak výhled z července, kdy růst na letošní rok odhadoval na 3,3 %. Fond svůj krok vysvětluje zejména nízkými cenami komodit a zpomalením růstu čínské ekonomiky. České republice fond předpovídá růst o 3,9 % v letošním roce a zpomalení tempa růstu na 2,6 % v roce následujícím.

Zdroj: ČTK

OECD představila reformu namířenou proti daňovým únikům
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v pondělí představila návrh reformy mezinárodních daňových pravidel, která má vést k omezení daňových úniků. Reforma by měla přimět velké nadnárodní podniky, aby platily daně v zemích, kde vytvářejí zisky. Má tak ukončit umělé přesouvání zisků do daňových rájů, kvůli němuž podle odhadů OECD vlády po celém světě každým rokem přicházejí na daňových příjmech o 100 až 240 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Energetika dnes a zítra aneb Revoluce, která může postavit na hlavu (i) zažité tržní pořádky (Investiční večer) SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Energetika dnes a zítra aneb Revoluce, která může postavit na hlavu (i) zažité tržní pořádky (Investiční večer)

Ceny ropy a uhlí jsou dlouhodobě nízké, stejně tak ceny elektřiny. Důraz je kladen na obnovitelné zdroje, uhlí, ropa a především jádro ale ještě ani zdaleka neřekly poslední slovo. Kudy se ze současné energetické křižovatky vydá světová ekonomika? Téma dalšího z cyklu Investičních večerů.

Jeffrey Gundlach: Trhy drží nad vodou jen naděje investorů. Ty ale vyhasnou a přijde další kolo výprodejů Jeffrey Gundlach: Trhy drží nad vodou jen naděje investorů. Ty ale vyhasnou a přijde další kolo výprodejů

Světové trhy s rizikovými aktivy se zatím nepropadly mnohem níže jen proto, že řada investorů drží pozice a doufá v obrat. Na dno akcie a rizikové dluhopisy dosednou až ve chvíli, kdy současní držitelé těchto aktiv doprodají své investice. Ke zdravému růstu je potřeba přetlak nákupů a dostatečný objem obchodů, padat mohou ceny naopak díky pouhé gravitaci, vysvětluje obrazně současný dluhopisový král Jeffrey Gundlach ze společnosti DoubleLine Capital.

Světová banka: Extrémně chudých bude letos asi méně než desetina populace
Počet lidí žijících v extrémní chudobě letos pravděpodobně poprvé klesne pod deset procent světové populace. Uvedla to v pondělí Světová banka (SB), která zároveň upravila kritérium pro měření tohoto problému. Za hranici extrémní chudoby se dlouho považovalo živobytí za méně než 1,25 dolaru na den. SB nyní tuto hranici zvýšila na 1,90 dolaru na den. Změna podle ní lépe zachycuje rozdíly v nákladech na živobytí napříč zeměmi. Zároveň ale zachovává reálnou kupní sílu, se kterou počítal dřívější standard.

Zdroj: ČTK

Nejdražší místa pro život Nejdražší místa pro život

Podle analýzy banky UBS je na prvním místě v žebříčku nejdražších měst na světě New York. Pomohlo mu vysoké nájemné, bez něj by jej předběhly, i díky posílení franku, švýcarská města Curych a Ženeva.

Erste: Ekonomický a tržní výhled na čtvrtý kvartál 2015 Erste: Ekonomický a tržní výhled na čtvrtý kvartál 2015

Trhy mají za sebou korekci, některé dokonce vstoupily do medvědího trendu. Výhled globální ekonomiky se pod tíhou zpomalení růstu v Číně a dalších rozvíjejících se zemích zhoršuje. Co od jednotlivých investic i celého hospodářství očekává do konce roku i v dalších letech tým analytiků z Erste Group Bank?

Lagardeová (MMF): Oslabení globální ekonomiky se prodlouží do roku 2016
Tempo globálního ekonomického růstu bude letos zřejmě slabší, než se dosud čekalo, protože světová ekonomika nyní čelí mnoha problémům včetně zpomalení růstu v rozvíjejících se zemích, uprchlické krize v Evropě a očekávaného růstu sazeb v USA. V příštím roce pak růst oživí jen mírně. Uvedla to ve středu šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Bližší údaje však neposkytla.

Zdroj: ČTK

Světová banka zhoršila výhled ruské ekonomiky
Světová banka ve středu zhoršila výhled ruské ekonomiky, hrubý domácí produkt se v letošním roce podle nové prognózy sníží o 3,8 %. Červnový výhled banky přitom počítal s poklesem jen o 2,7 %. Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Zdroj: ČTK

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Obstojí české podniky v tvrdé konkurenci 21. století? Na této konferenci se dozvíte odpověď SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Obstojí české podniky v tvrdé konkurenci 21. století? Na této konferenci se dozvíte odpověď

Obstojí Česká republika v globalizovaném světě a prosadí se české firmy a podnikatelé v tvrdém konkurenčním prostředí 21. století? Jakými nástroji a opatřeními lze konkurenceschopnost podpořit a kde jsou největší limity? Nejen o tom byla středeční konference Konkurenceschopnost ČR 2016: Průmysl pro 21. století. Investiční web z akce zajišťoval živý přenos.