Světová ekonomika

Světový žebříček konkurenceschopnosti vede Švýcarsko, Česko je 31. Co nám chybí, a v čem jsme naopak (relativně) silní?
Česká republika v žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který každoročně sestavuje Světové ekonomické fórum (WEF), letos zůstala na 31. příčce. Slovensko si o dvě místa polepšilo a je 65. Letošní pořadí 138 porovnávaných států opět vede Švýcarsko, které je první již osmým rokem za sebou; letos zaznamenalo nejvyšší hodnocení od roku 2007, kdy WEF začalo tento žebříček zveřejňovat.

Zdroj: ČTK

Globální ekonomika roste, ale nezrychluje. Nastoupí po centrálních bankách vlády s fiskálními stimuly? Globální ekonomika roste, ale nezrychluje. Nastoupí po centrálních bankách vlády s fiskálními stimuly?

Růst světové ekonomiky, který byl počátkem roku 2016 mírný, zrychlil v letních měsících na nejvyšší úroveň od roku 2013. Vývoj je stále pozitivní, nicméně nyní již nelze očekávat další zrychlování růstu. Cestou k nastartování další expanze ale není ani tak monetární, jako spíše fiskální politika.

Ředitelé Světové banky zvolili do čela instituce opět Jima Yong Kima
Výkonní ředitelé Světové banky v úterý jednomyslně zvolili nynějšího prezidenta této instituce Jima Yong Kima na druhé pětileté funkční období. Američan Jim Yong Kim byl v nominačním procesu jediným kandidátem na funkci, oznámila Světová banka.

Zdroj: ČTK

Centrální bankéři na pranýři ekonomů Centrální bankéři na pranýři ekonomů

Bývalí ekonomové z Fedu Jason Cummins a Kenneth Rogoff kritizují centrální bankéře za jejich aroganci a neschopnost udělat potřebné změny v monetární politice. John Taylor, profesor ze Stanfordovy univerzity, vidí v záporných sazbách nebezpečí a analytici ze Citigroup varují, že jsou trhy kvůli centrálním bankám příliš zranitelné. Centrální bankéři to zkrátka nemají jednoduché.

Rogoff: Světovou ekonomiku ohrožuje prudký útlum v Číně
Největší hrozbou pro světovou ekonomiku je nyní riziko prudkého útlumu v Číně. V rozhovoru s BBC to řekl bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kenneth Rogoff. Čínská ekonomika podle něj zpomaluje výrazněji, než se ukazuje v oficiálních údajích, a u jednoho z motorů světové ekonomiky nelze vyloučit ani kalamitu v podobě "tvrdého přistání".

Zdroj: ČTK

KONTEXT: Mozky, nebo smrt! Jak bude vypadat svět po digitální tsunami? KONTEXT: Mozky, nebo smrt! Jak bude vypadat svět po digitální tsunami?

Všudypřítomná totální digitalizace je jako příbojová vlna, která smete všechny a všechno nepřipravené. Mezi její oběti by se mohla zařadit i relativně úspěšná česká ekonomika. Stojí totiž na pilířích, které 3D tiskárny a další standardy zítřejšího normálu zřejmě vyzmizíkují. I proto je potřeba příčiny a důsledky digitalizace pochopit již dnes. KONTEXT nabízí pohled Pavla Kysilky, někdejšího špičkového centrálního a komerčního bankéře, který v současnosti operuje v barvách 6D Academy.

OECD snížila odhad růstu eurozóny, zvýšila odhad růstu ekonomiky Spojeného království
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 1,5 % z dříve předpokládaných 1,7 %. Odhad růstu eurozóny na příští rok zhoršila ještě výrazněji, a to o 0,3 procentního bodu na 1,4 %. Kromě eurozóny snížila i výhled světové ekonomiky, kde očekává 2,9% růst oproti červnovému odhadu 3 %. Odhad růstu na příští rok organizace zhoršila také o 0,1 procentního bodu a nyní předpokládá, že růst dosáhne 3,2 %.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Lord Rothschild: Jsme svědky největšího měnově-politického experimentu v historii. Kupujte bezpečí Lord Rothschild: Jsme svědky největšího měnově-politického experimentu v historii. Kupujte bezpečí

Dluhopisový guru Bill Gross na Twitteru nedávno napsal, že rekordně nízké výnosy dluhopisů jsou supernovou, která dříve či později musí explodovat. Nyní klub skeptiků a medvědů získal nového člena. Lord Jacob Rothschild, předseda představenstva Rothschild Investment Trust, varuje, že extrémně uvolněná měnová politika pomohla vyhnat ceny akcií na nové rekordy, avšak reálné ekonomice výrazně nepomohla.

Jediným kandidátem na post prezidenta Světové banky je její současný šéf
Jediným kandidátem na funkci prezidenta Světové banky (SB) je její současný šéf Jim Yong Kim. Oznámila to ve čtvrtek SB. Ve středu skončil proces nominace kandidátů a žádný jiný kandidát se neobjevil. To Kimovi prakticky zaručuje znovuzvolení na další pětileté období, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

IEA: Investice v energetickém sektoru loni klesly o osm procent
Celosvětový objem investic v energetickém sektoru loni klesl o 8 % na 1,8 bilionu dolarů. Pokles investic do těžby ropy a plynu totiž převážil nad růstem investic do výroby energie z obnovitelných zdrojů, do elektrických sítí a do opatření k efektivnějšímu využívání energie. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Zdroj: ČTK