Světová ekonomika

9 tweetů o centrálních bankách, které vám otevřou oči 9 tweetů o centrálních bankách, které vám otevřou oči

Definice šílenství je dělat stejnou věc stále znovu a očekávat jiné výsledky, zní jeden z citátů Alberta Einsteina. Co má známá myšlenka jednoho z největších vědců a myslitelů všech dob společného s centrálními bankami?

Svět na konferenci OSN o městech přijal plán omezení slumů a CO2
Omezení chudinských čtvrtí a emisí oxidu uhličitého ve městech jsou dva hlavní úkoly, které si stanovily státy světa na konferenci OSN o bydlení. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Zdroj: ČTK

Jaké jsou vyhlídky Evropské unie a co může být spouštěčem další ekonomické krize?
Katastrofickým scénářům vývoje světové ekonomiky se věnovali dva hosté letošního Vyšehradského fóra. Tématem čtvrtého ročníku konference byla finanční krize, její příčiny a možné dopady na eurozónu a EU a oba řečníci hrůzostrašnými prognózami skutečně nešetřili.
Sweetingová (FTI): Pro vývoj světové ekonomiky bude klíčová udržitelnost růstu Číny a další vývoj tamního finančního sektoru
Podle Cindy Sweetingové, prezidentky Templeton Investment Counsel a šéfky portfoliomanagementu v Templeton Global Equity Group, je pro vývoj světové ekonomiky klíčová situace v Číně. Ta je podle ní v mnoha ohledech unikátní a nepodobá se jiným rozvíjejícím se trhům. Investory podle Sweetingové zajímá zejména to, zda je růst čínské ekonomiky udržitelný a jak se bude vyvíjet situace v tamním bankovním sektoru.

Zdroj: Investiční web

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak připravit investiční portfolio na rok 2017? SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak připravit investiční portfolio na rok 2017?

Co v současnosti hýbe světovými finančními trhy, které regiony a sektory nabízejí nejzajímavější valuace, do čeho se vyplatí před koncem roku investovat a jak by vůbec aktuálně mělo vypadat ideální portfolio?

Objem hotovosti v portfoliích fondů roste, překoná i patnáct let staré hodnoty?
Obavy z krachu dluhopisového trhu, ze zhroucení globalizace či z nové krize v eurozóně? To mohou být jedny z důvodů, proč se v říjnu zvýšil podíl hotovosti na celkové hodnotě portfolií investičních fondů na 5,8 % z 5,5 % v předchozím měsíci. Vyšší hodnoty najdeme až při pohledu do vzdálenější minulosti, konkrétně v době krátce po teroristických útocích na americká dvojčata, tedy patnáct let nazpět.

Zdroj: Bloomberg

Proč se (ne)bát oslabování čínské měny? Příslušnost k elitnímu klubu není hlavní argument Proč se (ne)bát oslabování čínské měny? Příslušnost k elitnímu klubu není hlavní argument

Čínská měna renminbi, nebo také jüan, vstoupila po letech čínských snah a lobbování do elitního měnového koše Mezinárodního měnového fondu, takzvaného SDR. Jaký to bude mít vliv na čínskou a světovou ekonomiku a obchod? Bude to vést ke stabilizaci čínské měny, nebo to vzhledem k častým intervencím Čínské lidové banky může spíše představovat riziko pro světový obchod vzhledem k častým intervencím ze strany Čínské národní banky?

Hampl: Proč lidé nechápou centrální banky? Kvůli varováním před povodněmi se zapomnělo na nebezpečí sucha
Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl se v Hospodářských novinách zamýšlí, proč se v posledních letech na centrální banky snáší tak velká kritika. Důvodem je podle něj fakt, že lidé přestali centrálním bankám rozumět. Hampl vysvětluje, že po roce 2008 centrální banky začaly vyprávět jiný "měnový příběh", než na jaký byli lidé do té doby všeobecně zvyklí.

Zdroj: Hospodářské noviny

Putin: Rusko musí udržovat makroekonomickou stabilitu
Rusko musí udržovat makroekonomickou stabilitu a dodržovat inflační cíle, aby zajistilo, že se ekonomika zotaví z poklesu. Na investičním fóru v Moskvě to ve středu řekl prezident Vladimir Putin. Rozpočtový deficit v letošním roce by byl podle Putina přijatelný na třech procentech hrubého domácího produktu (HDP).

Zdroj: ČTK

Erste: Ekonomický a tržní výhled na čtvrtý kvartál 2016 Erste: Ekonomický a tržní výhled na čtvrtý kvartál 2016

Ekonomické oživení v USA a v eurozóně je sice pouze mírné, ale stabilní. Analytici z Erste očekávají v závěru roku zvýšení sazeb v USA a společně s růstem inflačních očekávání také růst výnosů dluhopisů. ECB bude pokračovat v expanzivní politice, která bude držet evropské dluhopisové výnosy nízko. Z toho by měly nadále těžit firemní bondy investičního stupně a akcie, protože honba za výnosem by měla převážit nad nadprůměrně vysokým oceněním burzovních titulů.