Světová ekonomika

OECD snížila odhad růstu eurozóny, zvýšila odhad růstu ekonomiky Spojeného království
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 1,5 % z dříve předpokládaných 1,7 %. Odhad růstu eurozóny na příští rok zhoršila ještě výrazněji, a to o 0,3 procentního bodu na 1,4 %. Kromě eurozóny snížila i výhled světové ekonomiky, kde očekává 2,9% růst oproti červnovému odhadu 3 %. Odhad růstu na příští rok organizace zhoršila také o 0,1 procentního bodu a nyní předpokládá, že růst dosáhne 3,2 %.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Lord Rothschild: Jsme svědky největšího měnově-politického experimentu v historii. Kupujte bezpečí Lord Rothschild: Jsme svědky největšího měnově-politického experimentu v historii. Kupujte bezpečí

Dluhopisový guru Bill Gross na Twitteru nedávno napsal, že rekordně nízké výnosy dluhopisů jsou supernovou, která dříve či později musí explodovat. Nyní klub skeptiků a medvědů získal nového člena. Lord Jacob Rothschild, předseda představenstva Rothschild Investment Trust, varuje, že extrémně uvolněná měnová politika pomohla vyhnat ceny akcií na nové rekordy, avšak reálné ekonomice výrazně nepomohla.

Jediným kandidátem na post prezidenta Světové banky je její současný šéf
Jediným kandidátem na funkci prezidenta Světové banky (SB) je její současný šéf Jim Yong Kim. Oznámila to ve čtvrtek SB. Ve středu skončil proces nominace kandidátů a žádný jiný kandidát se neobjevil. To Kimovi prakticky zaručuje znovuzvolení na další pětileté období, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

IEA: Investice v energetickém sektoru loni klesly o osm procent
Celosvětový objem investic v energetickém sektoru loni klesl o 8 % na 1,8 bilionu dolarů. Pokles investic do těžby ropy a plynu totiž převážil nad růstem investic do výroby energie z obnovitelných zdrojů, do elektrických sítí a do opatření k efektivnějšímu využívání energie. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Zdroj: ČTK

IEA: Nadbytek ropy potrvá nejméně do poloviny roku 2017
Nadbytek dodávek na trhu s ropou bude v důsledku zpomalení růstu poptávky přetrvávat minimálně do poloviny příštího roku. Předpověděla to v úterý Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na ropném trhu.

Zdroj: ČTK

OPEC čeká příští rok vyšší přebytek ropy na trhu
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýšila na příští rok odhad dodávek ropy ze zemí, které nejsou jejími členy, protože se začne těžit z nových polí a těžaři z břidlic v USA jsou mnohem odolnější vůči levné ropě, než se čekalo. Zpráva naznačuje, že na trhu by v příštím rokem mohl být větší přebytek ropy. To zvyšuje tlak na členy kartelu i nečlenské země, které se snaží oživit jednání o omezení dodávek v době, kdy se cena ropy pohybuje kolem 47 dolarů za barel, což je polovina z úrovně z poloviny roku 2014, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Bertelsmannova nadace: Občané otevřených ekonomik jsou vítězi globalizace
Vítězi globalizace jsou otevřené ekonomiky včetně malých států. Občané Japonska, Švýcarska a Finska díky mezinárodní hospodářské propojenosti svých zemí získali statisticky nejvíce dodatečného bohatství. Češi jsou v tomto srovnání na 32. místě. Zjistila to aktuální analýza německé Bertelsmannovy nadace, která zkoumá vývoj 42 zemí od roku 1990.

Zdroj: ČTK

Japonský scénář pro světovou ekonomiku aneb Máme se na co (ne)těšit Japonský scénář pro světovou ekonomiku aneb Máme se na co (ne)těšit

Japonsko má za sebou několik desítek let stagnace ekonomiky a nízkých úrokových sazeb (nyní záporných) a za tu dobu prodělalo dvě bubliny na finančních trzích. Mnozí ekonomové vidí hlavní problém ve stárnoucí populaci. Tím se ale dostáváme daleko za hranice země vycházejícího slunce.

G20 slíbila podpořit růst a postavit se proti protekcionismu
Představitelé zemí skupiny G20 se budou snažit výrazněji podpořit růst globální ekonomiky a naopak se postaví proti obchodnímu protekcionismu. Na dvoudenním summitu v Číně se shodli také na potřebě zmrazit finanční zdroje mezinárodního terorismu, v politické rovině jednali hlavně o otázkách syrské krize a migrace, vyplývá z jejich závěrečného komuniké. Schůzka prezidentů Spojených států a Ruska Baracka Obamy a Vladimira Putina zlom v řešení syrské otázky nepřinesla, podle šéfa Kremlu je však dohoda možná už v příštích dnech.

Zdroj: ČTK

Ruskou ekonomiku se podle Putina podařilo stabilizovat
Stav ruské ekonomiky se podařilo stabilizovat, průmyslová výroba lehce roste a odtok kapitálu ze země se výrazně zmenšil. Prohlásil to dnes ruský prezident Vladimir Putin na úvod dvoudenního summitu největších ekonomik světa G20. Ruské hospodářství citelně postihl pokles cen ropy na světových trzích i sankce, které proti Moskvě vyhlásil Západ po ruské anexi Krymu v březnu 2014.

Zdroj: ČTK