Světová ekonomika

Erste: Ekonomický a tržní výhled na čtvrtý kvartál 2016 Erste: Ekonomický a tržní výhled na čtvrtý kvartál 2016

Ekonomické oživení v USA a v eurozóně je sice pouze mírné, ale stabilní. Analytici z Erste očekávají v závěru roku zvýšení sazeb v USA a společně s růstem inflačních očekávání také růst výnosů dluhopisů. ECB bude pokračovat v expanzivní politice, která bude držet evropské dluhopisové výnosy nízko. Z toho by měly nadále těžit firemní bondy investičního stupně a akcie, protože honba za výnosem by měla převážit nad nadprůměrně vysokým oceněním burzovních titulů.

MMF důrazně vyzval k podpoře slabého globálního růstu
Řídící výbor Mezinárodního měnového fondu v sobotu vyzval členské země, aby použily všechny nástroje na podporu oživení slabého růstu světové ekonomiky. Od fondu je to zatím nejdůraznější oficiální výzva k podpoře globálního růstu, který je podle něj nadále "pomalý a nerovnoměrný".

Zdroj: ČTK

Schäuble nevylučuje finanční krizi, kritizuje měnovou politiku
Nová globální finanční krize nemůže být vyloučena ani po všech změnách regulace finančního sektoru po poslední krizi v roce 2008, řekl v pátek německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Ve Washingtonu na tiskové konferenci po zasedání skupiny G20 sdružující největší světové ekonomiky poukázal ministr zejména na rizika krajně uvolněné měnové politiky pro bankovní systém.

Zdroj: ČTK

Síla transatlantického pouta aneb Jak Apple a Deutsche Bank (ne)rozdělily EU a USA Síla transatlantického pouta aneb Jak Apple a Deutsche Bank (ne)rozdělily EU a USA

Již nějaký ten týden staré zprávy svádějí k novému zamyšlení. A nejde (jen) o Apple, jeho zájmy a názory jsou poměrně srozumitelné, stejně jako vyjádření Evropské komise. Do hry totiž rychle vstoupila Deutsche Bank, respektive požadavky na ni od amerického ministerstva.

MMF: Globální dluh loni dosáhl rekordních 152 bilionů USD
Globální dluh v loňském roce dosáhl rekordních 152 bilionů dolarů, což bylo 225 procent globálního hrubého domácího produktu (HDP). Zvýšil se tak z 200 procent v roce 2002 a dál se zvyšuje, uvedl ve čtvrtek Mezinárodní měnový fond. Celkový údaj zahrnuje jak soukromý, tak veřejný dluh.

Zdroj: ČTK

Svět slíbí na podporu Afghánistánu každoročně tři miliardy dolarů
Mezinárodní společenství ve středu podle všeho slíbí Afghánistánu do dalších čtyř let o něco menší podporu, než jakou vláda v Kábulu dostávala dosud. Kuloární a diplomatické informace ze středeční rozsáhlé bruselské konference o další podpoře Afghánistánu hovoří o tom, že účastníci se zatím zavázali každoročně přispívat na fungování země o něco více než třemi miliardami dolarů (přes 72 miliard Kč).

Zdroj: ČTK

MMF: Světová ekonomika zůstane slabá, hrozí jí stagnace
Mezinárodní měnový fond (MMF) ponechal v nejnovější globální prognóze odhady růstu světové ekonomiky beze změn, výrazně ale zhoršil prognózu pro Spojené státy. Letos čeká fond zvolnění globálního růstu na podprůměrných 3,1 %, zatímco na příští rok předpovídá stejně jako v červencové předpovědi zrychlení růstového tempa na 3,4 %. MMF v úterním výhledu znovu varoval před přetrváním globální hospodářské stagnace, která by mohla zesílit ochranářské nálady ve světě.
Světová banka: Pokles chudoby ve světě ohrožuje příjmová nerovnost
Extrémní chudoba ve světě se sice snížila, její úplné vymýcení ale ohrožuje rostoucí ekonomická nerovnost. Světová banka (SB) ve své nejnovější zprávě uvádí, že v roce 2013 mělo zhruba 767 milionů lidí příjem nižší než 1,90 USD na den. Téměř polovina z těchto lidí pocházela ze subsaharské Afriky.

Zdroj: ČTK

Přední německé firmy vyslovily podporu Deutsche Bank
Přední německé firmy vyslovily podporu Deutsche Bank, která se kvůli hrozbě vysoké pokuty v USA dostala do potíží a začala otřásat světovými trhy. Šéfové společností jako Siemens, Daimler, BASF, Munich Re, RWE a E.ON podpořili největší německou banku v nedělníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Banku naopak kritizoval místopředseda německé vlády a šéf sociálních demokratů Sigmar Gabriel.

Zdroj: ČTK