Světová ekonomika

V Davosu se bude tento týden mluvit o nespokojenosti s elitami a globalizací
Nástup Donalda Trumpa do čela Spojených států a rostoucí nespokojenost veřejnosti s elitami a s výsledky globalizace, která Trumpa do prezidentské funkce vynesla, budou patřit mezi hlavní témata diskusí nadcházejícího výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu. Čtyřdenního setkání naplněného konferencemi, panelovými diskusemi a bilaterálními setkáními se zúčastní kolem 3 000 představitelů světové politiky a ekonomiky, vesměs zástupců právě těch globálních elit, s nimiž velké části voličů dochází trpělivost.

Zdroj: ČTK

Devět lekcí, které nám udělil rok 2016 Devět lekcí, které nám udělil rok 2016

Ve světové ekonomice a na finančních trzích se toho loni událo hodně, a to pozitivního i negativního.

Vyššími sazbami na nízkou inflaci? Tentokrát to nestihneme Vyššími sazbami na nízkou inflaci? Tentokrát to nestihneme

Americký ekonom Irving Fisher byl v první polovině 20. století jedním z nejvýznamnějších ekonomů, a to nejen v USA. V uplynulých letech se přitom s každým dalším měsícem nulových úrokových sazeb a inflace hluboko pod cíli centrálních bank objevovaly stále další "neofisheriánské" komentáře. O co šlo a kolik v nich bylo pravdy?

Světová banka radí Rusku, jak dohnat globální růst
Světová banka (SB) radí ve své ve čtvrtek zveřejněné zprávě Rusku, aby zlepšilo investiční klima, diverzifikovalo své hospodářství závislé na ropě a zvýšilo produktivitu, pokud chce dohnat světovou ekonomiku. Podle jejích prognóz má Rusko v letošním roce i přes mírný růst za globální ekonomikou zaostávat.

Zdroj: ČTK

Světová banka: Růst globálního hospodářství letos zrychlí na 2,7 %
Růst světové ekonomiky letos zřetelně zrychlí na 2,7 %, předpověděla v úterý Světová banka. Loni tempo růstu kleslo na 2,3 %, nejnižší úroveň od finanční krize z konce minulého desetiletí.

Zdroj: ČTK

KONTEXT: Rok 2017 bude ve znamení disrupce. Snad pozitivní, věští Pavel Kysilka KONTEXT: Rok 2017 bude ve znamení disrupce. Snad pozitivní, věští Pavel Kysilka

Začínající rok připomíná minové pole. Známých neznámých, které mohou významně ovlivnit zaběhnuté pořádky, totiž na jeho prahu číhá až příliš (o těch dosud neznámých raději nemluvě). I pokud by se přitom světu podařilo protančit letošní třistapětašedesátku bez významnější exploze nebo imploze, nebude namístě slavit. Žijeme totiž v době historických tektonických pohybů, které přejí připraveným a pohřbívají (třeba jen na chvíli) nepozorné, varuje předseda správní rady 6D Academy Pavel Kysilka.

Asie se pomalu vrací tam, kam patří aneb Jedna ekonomika vládne všem
Analytici se sice v poslední době dohadují o tom, zda v příštím roce zpomalí růst čínské ekonomiky a jaký to vlastně bude mít efekt na světové trhy, v širším měřítku je to však jen malý zádrhel pro asijský region. Ten se ve třetím tisíciletí dostal do pozice, kdy znovu dominuje světové ekonomice.

Zdroj: Twitter

5 největších lží globálního kapitalismu 5 největších lží globálního kapitalismu

Svět žije v éře globálního kapitalismu. Nemusí se nám to zrovna líbit, ale je to fakt, se kterým těžko něco zmůžeme. Zajímavé nicméně je, že ne vše, co se nám velké korporace nebo politici snaží o globálním kapitalismu namluvit, je pravda. Zde je pět největších lží.

HSBC díky USA a Británii poprvé za pět let zlepšila světový výhled
Přední britská bankovní společnost HSBC ve středu poprvé za pět let zvýšila výhled růstu světové ekonomiky a inflace pro nadcházející dva roky. Ekonomové banky uvedli, že nyní čekají podstatně silnější růst, než předpokládali koncem loňského léta, zejména ve Spojených státech a Británii. Lépe podle nich vypadá situace i v Japonsku, Německu a ve Španělsku.

Zdroj: ČTK