Světová ekonomika

Maova třicítka: Trendy budoucnosti podle nejbohatšího Číňana Maova třicítka: Trendy budoucnosti podle nejbohatšího Číňana

Na nedávném Světovém ekonomickém fóru v Davosu se mezi stovkami dalších neztratil nejbohatší čínský podnikatel, zakladatel Alibaby Jack Ma. Jeho vystoupení se točilo okolo čísla třicet. Proč? To vysvětluje hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, která byla hostem pořadu Investice ZET.

OSN: Objem přímých zahraničních investic loni klesl o 13 %
Objem přímých zahraničních investic ve světě loni podle předběžných dat klesl o 13 % na 1,52 bilionu USD. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu zveřejnila Konference OSN o obchodu a rozvoji. Nejvíce investic získaly Spojené státy.

Zdroj: ČTK

Mühlfeit & Bartoš: Evropa potřebuje politiky, kteří se nebojí riskovat Mühlfeit & Bartoš: Evropa potřebuje politiky, kteří se nebojí riskovat

Evropě ujíždí technologický vlak. Náskok USA roste, Asie se nám již takřka vyrovnala. Proč? Starý kontinent je zpomalován nastavením mysli, které není kompatibilní s tím, jaké technologické možnosti tu jsou a budou, říká v rozhovoru s exprezidentem Microsoftu pro Evropu Janem Mühlfeitem spoluzakladatel Credo Ventures Ondřej Bartoš. Přesto lze podle něj v Česku najít startupy globální úrovně.

Investorský magazín: Davos, strategie (nejen) na letošní rok a farma budoucnosti Investorský magazín: Davos, strategie (nejen) na letošní rok a farma budoucnosti

Do nejvýše položeného města Evropy se na konci ledna sjelo více než dva a půl tisíce hostů z více než stovky zemí. Aktuální Investorský magazín nabízí ohlédnutí za nejdůležitějšími investičními a ekonomickými momenty letošního Světového ekonomického fóra v Davosu. Doplňují ho investiční výhled dvou zkušených českých manažerů, exkurze na farmu budoucnosti a ekonomický kalendář na nový obchodní týden.

Globalizace: Hrozba, nebo příležitost?
Slovo globalizace je v poslední době skloňovanější než kdy dříve. Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách je vnímáno jako "ne" globalizaci ze strany amerických voličů. V tomto směru Trump své voliče potěšil svým inauguračním projevem, který se nesl na vlně zdůrazňování amerických zájmů, i odstoupením od dohody o Transpacifickém partnerství. Čínský prezident Si Ťin-pching naopak na Světovém obchodním fóru v Davosu kritizoval ekonomický protekcionismus a prezentoval se jako zastánce obchodní liberalizace. Jak se na globalizaci dívají občané EU, kteří citlivě vnímají dopady migrační krize?

Zdroj: World Economic Forum

Denní glosa: Polovina světového bohatství je v rukou osmi lidí. Nebo také ne Denní glosa: Polovina světového bohatství je v rukou osmi lidí. Nebo také ne

Ten titulek přinesl poprvé renomovaný týdeník Time (ve své internetové verzi) a po něm další zpravodajské kanály, včetně třeba Yahoo! News. "Polovina světového bohatství je v rukou osmi nejbohatších mužů planety," stálo v něm. Fakt?

Expert: Svět se rozpadne na sféry vlivu. (Nejen) v Asii kvůli tomu poroste napětí Expert: Svět se rozpadne na sféry vlivu. (Nejen) v Asii kvůli tomu poroste napětí

Relativní pokles vlivu USA a posilování Číny budou vládnout globálním vztahům také v letošním roce. Méně viditelná, ale neméně významná bude pokračující fragmentace světa na jednotlivé sféry vlivu. S tím, jak si jej mocní parcelují, narůstá riziko ozbrojeného střetu, varuje Jan Kofroň z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy. Nabízíme vám jeho základní teze pro rok 2017 a ty následující.

Trumpův první pracovní den: Ocas svěsit, teď! Trumpův první pracovní den: Ocas svěsit, teď!

Déle než rok jsme z úst Donalda Trumpa poslouchali, jak je potřeba být "tough on China", hustej na Čínu. Když přišlo na věc, v první celý pracovní den svého působení v Bílém domě si tentýž Donald Trump na Číňany vyšlápl opravdu ostře. V uvozovkách.

Příjmová nerovnost je největším nebezpečím, zaznělo z Davosu
Rostoucí nerovnost příjmů a blahobytu a společenská polarizace jsou největší rizika pro světovou ekonomiku. V nové studii to uvádí Světové ekonomické fórum (WEF), jehož každoroční zasedání v pátek končí ve švýcarském Davosu. Světoví lídři by proto měli přijmout společná opatření, aby v nadcházejícím desetiletí omezili chudobu a nejistotu.

Zdroj: ČTK