Světová ekonomika

Analytici: Nástupem Trumpa hrozí světu růst obchodních bariér
Páteční nástup Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA přináší do světové ekonomiky řadu nejistot. Nejskloňovanějšími bývají nebezpečí obchodní války s Čínou či růst obchodních bariér, což by mohlo významně postihnout i české vývozce. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Výrazným důsledkem Trumpova působení bude podle nich také konec éry nízké inflace a úroků či agresívní měnové politiky. Češi se tak budou moci radovat z vyšších úroků u vkladů, zároveň jim ale zdraží hypotéky.

Zdroj: ČTK

Schäuble: Brexit pravděpodobně nebude mít negativní ekonomický dopad na eurozónu v roce 2017
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v posledním dni Ekonomického fóra v Davosu uvedl, že brexit podle jeho názoru nebude mít výraznější vliv na fungování eurozóny v roce 2017. Schäuble však připustil, že svět je v současnosti sužován politickou nejistotou a zvýšily se také geopolitická rizika. Ministr zároveň připustil, že odpor vůči volnému obchodu by podle jeho slov Německo pocítilo, ačkoli je v současnosti jeho ekonomika tažena zejména vnitřní poptávkou, což jí dává jistou odolnost vůči geopolitickým vlivům.

Zdroj: World Economic Forum

Ekonom Stiglitz varuje Evropu před americkým scénářem
Americký nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz kritizoval plány Britů na opuštění Evropské unie a varoval Evropu před vývojem, jakým nyní procházejí Spojené státy. Společná evropská měna podle něj ztroskotala.

Zdroj: ČTK

Pavel Kysilka: Začíná nový středověk plný chaosu, těkavých aliancí a (ne vždy) kreativní destrukce? Pavel Kysilka: Začíná nový středověk plný chaosu, těkavých aliancí a (ne vždy) kreativní destrukce?

Dříve se politika ve standardní demokracii odehrávala na pravici a na levici, dnes se tato jistota rozvolnila, a to převážně do populismu. Velké změny ale nastávají napříč obory, říká Pavel Kysilka, zakladatel a předseda správní rady 6D Academy. Na úvod jsem se ho zeptal, zda souhlasí s premisou například Paraga Khanny, podle kterého se blíží nový středověk, tedy období plné chaosu, nestabilních aliancí a destrukce.

OSN: Růst světové ekonomiky letos výrazně oživí
Růst světové ekonomiky letos zrychlí na 2,7 % a příští rok na 2,9 % z loňského podprůměrného tempa 2,2 %. Předpověděla to OSN v úterním výročním výhledu.

Zdroj: ČTK

Aramco: Svět bude potřebovat rozsáhlé investice do těžby ropy
K uspokojení rostoucí poptávky po ropě bude ve světě během příštích 25 let zapotřebí investovat do nových těžebních kapacit 25 bilionů dolarů (přes 630 bilionů Kč). Na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu to v úterý uvedl generální ředitel saúdskoarabské státní ropné společnosti Aramco Amín Násir. Upozornil také, že nedostatek investic by mohl způsobit prudký nárůst cen ropy a ovlivnit světovou ekonomiku.

Zdroj: ČTK

Si Ťin-pching: V obchodní válce by nikdo nebyl vítězem
Ve švýcarském luxusním letovisku Davos v úterý začalo každoroční setkání elit politického a ekonomického světa v rámci Světového ekonomického fóra (WEF). Pozornost upoutalo zejména dopolední vystoupení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten je první čínskou hlavou státu na těchto setkáních.

Zdroj: World Economic Forum

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Světové ekonomické fórum 2017 SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Světové ekonomické fórum 2017

Podtitulem výročního zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu bylo letos Reakční a zodpovědné vedení. Akce, na které se probírala témata spojená mimo jiné s rostoucí nespokojeností společnosti s elitami a globalizací, se zúčastnily tři tisíce ekonomů, byznysmenů, akademiků a představitelů významných neziskových organizací. Vystoupení vybraných účastníků Světového ekonomického fóra 2017 si můžete připomenout zde.

Čínský prezident se ve Švýcarsku vyslovil proti protekcionismu
Čínský prezident Si Ťin-pching Si se v pondělí důrazně vyslovil proti rostoucím ochranářským tendencím v globální ekonomice. Prezident to uvedl na oficiální návštěvě Švýcarska, den před zahájením schůzek Světového ekonomického fóra v Davosu, jichž se Si zúčastní jako první hlava čínského státu.

Zdroj: ČTK

V Davosu se bude tento týden mluvit o nespokojenosti s elitami a globalizací
Nástup Donalda Trumpa do čela Spojených států a rostoucí nespokojenost veřejnosti s elitami a s výsledky globalizace, která Trumpa do prezidentské funkce vynesla, budou patřit mezi hlavní témata diskusí nadcházejícího výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu. Čtyřdenního setkání naplněného konferencemi, panelovými diskusemi a bilaterálními setkáními se zúčastní kolem 3 000 představitelů světové politiky a ekonomiky, vesměs zástupců právě těch globálních elit, s nimiž velké části voličů dochází trpělivost.

Zdroj: ČTK