Světová ekonomika

13 strašáků roku 2017 (7. díl): Dluh jsi a v dluh se obrátíš. Již napřesrok? 13 strašáků roku 2017 (7. díl): Dluh jsi a v dluh se obrátíš. Již napřesrok?

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. Dnes se zaměříme na všudypřítomné a narůstající zadlužení.

Investorský magazín: Ekonomický a tržní výhled na rok 2017 Investorský magazín: Ekonomický a tržní výhled na rok 2017

V závěru roku se globální bankovní domy předhánějí ve výhledech na příštích dvanáct měsíců. V aktuálním Investorském magazínu nabízíme ekonomickou vizi roku 2017 z dílny Citibank. Předpověď doplníme konkrétními akciovými tipy a závěr patří trendům v automobilovém průmyslu. Nechybí ani burzovní kalendář na nový obchodní týden.

Reuters: Z rozvojové pomoci těží stále víc firmy dárcovských zemí
Soukromé firmy v bohatých zemích v posledních letech stále více těží z finanční pomoci určené pro ty nejchudší na světě. Upozorňuje na to nová studie, o které informovala agentura Reuters. Podle aktivistů dárci selhávají v omezování takzvané vázané pomoci, která nutí příjemce nakupovat zboží a služby z dárcovské země.

Zdroj: ČTK

13 strašáků roku 2017 (6. díl): Proč se (ne)bát silného dolaru? I Čína musí být ve střehu 13 strašáků roku 2017 (6. díl): Proč se (ne)bát silného dolaru? I Čína musí být ve střehu

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. Před prosincovým zasedáním vedení Fedu pokračujeme hrozbou silného dolaru.

BIS: Pokles devizového obchodování ohrožuje finanční stabilitu
Pokles objemu světového devizového obchodování v důsledku ústupu spekulativních investorů a omezení rizikových aktivit bank ohrožuje budoucí globální finanční stabilitu. V nedělní zprávě na to upozornila Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS), které se říká "centrální banka světových centrálních bank" a která dohlíží na finanční stabilitu ve světě.

Zdroj: ČTK

Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2017 Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2017

Čína zažije ekonomickou renesanci, Spojené království couvne a zůstane v Evropské unii, akcie italských bankovních domů zažijí astronomický růst a Brusel začne stimulovat hospodářský růst vydáváním eurobondů. To je jen výběr z událostí, které by podle expertů ze Saxo Bank mohly v roce 2017 vyvést trhy z rovnováhy. Jaké další scénáře by podle Saxo Bank zahýbaly světovými trhy?

Zase ten Trump. Příští americký prezident je údajně největší hrozbou pro světovou ekonomiku
Podle průzkumu institutu Oxford Economics je nově zvolený americký prezident Donald Trump největší hrozbou pro růst světové ekonomiky. Více než polovina dotázaných uvedla, že pravděpodobnost prudkého zpomalení růstu světové ekonomiky se za poslední tři měsíce výrazně zvýšila. Více než čtvrtina dotázaných uvedla, že největším rizikem v následujících dvou letech bude potenciální obchodní válka vyvolaná Donaldem Trumpem, 23 % respondentů za největší riziko pro vývoj světové ekonomiky považuje zpomalování expanze čínského HDP.
13 strašáků roku 2017 (4. díl): Obchodní války? Trumpův trumf, (č)i prázdná slova 13 strašáků roku 2017 (4. díl): Obchodní války? Trumpův trumf, (č)i prázdná slova

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. I kvůli pátečnímu telefonátu Donalda Trumpa tchajwanské prezidentce v tomto dílu diskutujeme hrozbu obchodních válek.

Globalizace nově pod čínskou vlajkou? Globalizace nově pod čínskou vlajkou?

Pokud nastupující americký prezident Donald Trump splní své sliby z předvolební kampaně a uvalí vysoké daně na dovážené zboží čínských firem a zboží amerických podniků vyrobené v zahraničí, paradoxně tím oslabí hospodářskou nadvládu USA. Výsledkem protekcionistické politiky by totiž bylo přeskupení vztahů v mezinárodním obchodu, jež by vyústilo v úpadek zájmu o obchod a politické styky se Spojenými státy.

Není bohatství jako bohatství Není bohatství jako bohatství

Zatímco ve Spojených státech lidem dveře do elitního klubu bohatých otevírá až čisté jmění v hodnotě zhruba sta tisíc dolarů, jinde ve světě stačí i výrazně nižší částky. Není zkrátka bohatství jako bohatství.