Světová ekonomika

Zase ten Trump. Příští americký prezident je údajně největší hrozbou pro světovou ekonomiku
Podle průzkumu institutu Oxford Economics je nově zvolený americký prezident Donald Trump největší hrozbou pro růst světové ekonomiky. Více než polovina dotázaných uvedla, že pravděpodobnost prudkého zpomalení růstu světové ekonomiky se za poslední tři měsíce výrazně zvýšila. Více než čtvrtina dotázaných uvedla, že největším rizikem v následujících dvou letech bude potenciální obchodní válka vyvolaná Donaldem Trumpem, 23 % respondentů za největší riziko pro vývoj světové ekonomiky považuje zpomalování expanze čínského HDP.
13 strašáků roku 2017 (4. díl): Obchodní války? Trumpův trumf, (č)i prázdná slova 13 strašáků roku 2017 (4. díl): Obchodní války? Trumpův trumf, (č)i prázdná slova

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. I kvůli pátečnímu telefonátu Donalda Trumpa tchajwanské prezidentce v tomto dílu diskutujeme hrozbu obchodních válek.

Globalizace nově pod čínskou vlajkou? Globalizace nově pod čínskou vlajkou?

Pokud nastupující americký prezident Donald Trump splní své sliby z předvolební kampaně a uvalí vysoké daně na dovážené zboží čínských firem a zboží amerických podniků vyrobené v zahraničí, paradoxně tím oslabí hospodářskou nadvládu USA. Výsledkem protekcionistické politiky by totiž bylo přeskupení vztahů v mezinárodním obchodu, jež by vyústilo v úpadek zájmu o obchod a politické styky se Spojenými státy.

Není bohatství jako bohatství Není bohatství jako bohatství

Zatímco ve Spojených státech lidem dveře do elitního klubu bohatých otevírá až čisté jmění v hodnotě zhruba sta tisíc dolarů, jinde ve světě stačí i výrazně nižší částky. Není zkrátka bohatství jako bohatství.

OECD očekává, že zrychlení růstu v USA podpoří globální HDP
Globální ekonomický růst v příštích měsících ožije rychleji, než se doposud čekalo, protože plánované snížení daní a zvýšení veřejných výdajů vládou nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa posílí americkou ekonomiku. Uvedla to ve své nejnovější prognóze Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Zdroj: ČTK

Éra americké dominance je u konce, připravte se na vládu megapolí a korporátních gigantů Éra americké dominance je u konce, připravte se na vládu megapolí a korporátních gigantů

Zapomeňte na staré rozdělení politické moci. Během příštích let a desetiletí se nejdříve o slovo přihlásí velké světové ekonomiky, které byly až dosud ve stínu Spojených států, později otěže převezmou ještě "menší" hráči.

OECD: Vlády všech zemí, zadlužujte se!
Vlády vyspělých zemí by se měly přestat zaměřovat na snižování dluhů a po letech úspor by měly podpořit hospodářský růst zvyšováním výdajů a snižováním daní. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Zdroj: ČTK

Černé labutě: Toto jsou dominantní rizika pro globální trhy Černé labutě: Toto jsou dominantní rizika pro globální trhy

Černou labuť nepředpovíte, ani kdybyste se rozkrájeli. To ale neznamená, že si ji jako banka nemůžete půjčit do názvu analytického materiálu. A co kvartál právě to dělají v Société Générale. Co francouzský finanční obr aktuálně považuje za největší rizika pro světovou ekonomiku a trhy?

Goldman Sachs: Donald Trump je špatnou zprávou pro světovou ekonomiku Goldman Sachs: Donald Trump je špatnou zprávou pro světovou ekonomiku

Společně se zvolením Donalda Trumpa a nejistotou kolem jeho vládnutí přibývá také názorů na to, jak vlastně bude jeho prezidentování vypadat a jaký bude mít vliv na americkou, respektive světovou ekonomiku. Analytici z Goldman Sachs nadšení zrovna nejsou.