Světová ekonomika

Buffett je opět druhým nejbohatším mužem planety, hodnota jmění superboháčů letos vzrostla o 237 miliard USD
Hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa se v letošním roce zvýšila o 237 miliard dolarů. Stoupla tak o téměř šest procent a dosáhla úrovně 4,4 bilionu dolarů. Ve středu o tom informovala agentura Bloomberg, která vycházela ze stavu po úterním závěru obchodování na newyorské burze.

Zdroj: ČTK

13 strašáků roku 2017 (13. díl – speciál): Doktorka Zkáza a její černočerný scénář aneb Čím jsme v prosinci (ještě) nestrašili 13 strašáků roku 2017 (13. díl – speciál): Doktorka Zkáza a její černočerný scénář aneb Čím jsme v prosinci (ještě) nestrašili

Rok 2016 byl bodem zlomu, ale až rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Jak by to mohlo vypadat? Globální obchod přidusí zákopová válka, eurozóna se ocitne na hraně propasti, v Česku začne růst nezaměstnanost a euro bude stát 28 korun. To vše a ještě více, pokud nás překvapí hejno černých labutí, říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, která se vžila do role Doktorky Zkázy a vykreslila příští rok v nejčernějších barvách.

Hodnota fúzí a akvizicí letos dosáhla 3,6 bilionu dolarů
Celosvětová hodnota fúzí a akvizicí v letošním roce dosáhla asi 3,6 bilionu dolarů. To představuje pokles o 17 % proti loňskému roku, i tak je to ale druhý nejlepší výsledek od začátku globální finanční krize v roce 2007. Informoval o tom na svých internetových stránkách list Financial Times s odvoláním na údaje společnosti Thomson Reuters.

Zdroj: ČTK

Labutě mohou být i šedé. Těchto 10 může přiletět v roce 2017 Labutě mohou být i šedé. Těchto 10 může přiletět v roce 2017

Černé labutě přiletí tehdy, když se stane něco absolutně nepředvídatelného. Hádat, co by se mohlo stát černou labutí, je tak už z podstaty nemožné. To, o čem hovoří většina odborníků jako o černých labutích, jsou ve skutečnosti labutě šedé - scénáře vysoce nepravděpodobné, nicméně ne zcela nereálné. Toto je možných deset šedých labutí příštích dvanácti měsíců podle expertů z finanční společnosti Nomura.

Bílé labutě na rok 2017: Čím se rádi nechají překvapit čeští experti? Bílé labutě na rok 2017: Čím se rádi nechají překvapit čeští experti?

Na přelomu roku se zpravidla na trzích hodně straší. Vyjmenovávají se ekonomické a politické hrozby a pozitivní predikce se označují za přehnaně optimistické. Šli jsme na to jinak a zeptali jsme se českých odborníků nejen ze světa financí, co by je v roce 2017 naopak potěšilo.

Putin: S novou americkou vládou chceme rozvíjet konstruktivní vztahy
Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek na tiskové konferenci v Moskvě nechal slyšet, že s kabinetem nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa chce vést konstruktivní dialog. Putin také připomněl, že Rusko již před volbami nečekaný Trumpův triumf předpovídalo.

Zdroj: CNBC

Ekonomika, politika, trhy: 7 šedých labutí roku 2017 Ekonomika, politika, trhy: 7 šedých labutí roku 2017

Jiří Polanský, Jan Šumbera a Roman Sedmera z analytického týmu České spořitelny ukazují na sedm významných rizik, která sice nejsou úplně neznámá, ale jejichž dopady na světovou ekonomiku a trhy by v příštím roce mohly být srovnatelné s naprosto nečekanými událostmi označovanými jako černé labutě.

ECB na přelomu roku očekává inflaci okolo jednoho procenta
Podle nejnovějšího ekonomického bulletinu, který Evropská centrální banka zveřejnila ve čtvrtek, by měla v úvodu nového roku inflace v eurozóně překonat hranici 1 %, což by byla nejvyšší inflace od konce roku 2013. ECB rovněž uvedla, že globální ekonomický růst nabírá na obrátkách a střednědobý výhled pro globální ekonomickou aktivitu je pozitivní. "Ve vyspělých ekonomikách se podařilo udržet solidní tempo růstu a rozvíjející se tržní ekonomiky růst stabilizovaly," uvedla ECB. Rizikem pro světovou ekonomiku pak mohou být zpomalení čínské ekonomiky nebo nejasná politika Spojených států po zvolení Donalda Trumpa prezidentem.

Zdroj: Reuters

Stinné stránky silného dolaru Stinné stránky silného dolaru

Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem nepomohlo pouze akciovým trhům, ale také již tak silnému americkému dolaru. K tomu se ve středu přidal Fed, který podle očekávání zvedl sazby o čtvrt procentního bodu.

Klimatické změny jako hoax aneb Jak Trump nechtěně pomáhá planetě Klimatické změny jako hoax aneb Jak Trump nechtěně pomáhá planetě

V prosinci 2012 napsal Donald Trump jeden ze svých nejkontroverznějších twitterových příspěvků. Prohlásil v něm, že globální oteplování je čínským výmyslem, který má jen vyřadit ze hry velké americké průmyslové podniky. Někteří odborníci na životní prostředí dnes ale Trumpův výkřik paradoxně hodnotí pozitivně.