Světová ekonomika

5 velkých výzev roku 2017 pro světovou ekonomiku 5 velkých výzev roku 2017 pro světovou ekonomiku

V předpovědích na rok 2017 se to zrovna nehemží optimismem, pokud jde o vývoj globální ekonomiky. Podívejme se na několik významných výzev, jimž hospodářství bude čelit v příštím roce.

Spojené státy se pod vedením Trumpa více uzavřou, eroze starého řádu bude zrychlovat. Pomůže Evropě tento významný políček? Spojené státy se pod vedením Trumpa více uzavřou, eroze starého řádu bude zrychlovat. Pomůže Evropě tento významný políček?

Výsledek amerických prezidentských voleb je pro Evropu velice důležitý. Novou situaci může ustát jednotná, případný rozpad na národnostní celky by ji vyřadil z debat o dalším směřování světa. Ve vysílání Studia ZET to výjimečně v roli hosta uvedl spolupracovník Investičního webu Roman Chlupatý.

Světová banka: Přírodní katastrofy způsobují škody za stovky miliard dolarů
Extrémní přírodní katastrofy způsobí v celém světě každoročně škody za 520 miliard dolarů a dostanou přes 26 milionů lidí pod hranici chudoby. Ve své zprávě o tom v pondělí informovala Světová banka. Dopad humanitárních a hospodářských škod na chudobu má podle ní mnohem větší rozsah, než se dosud myslelo.

Zdroj: ČTK

Růst světového obchodu se vrátí na předkrizové úrovně. Nebo ne?
Evropská centrální banka do svého posledního ekonomického bulletinu zařadila graf, který ukazuje, že světový obchod se zbožím už pět let neroste zdaleka tak rychle, jako rostl v průměru v letech 1991-2007. Autoři zprávy situaci komentují tak, že nové objednávky jsou nad neutrální hodnotou 50 bodů, a světový obchod se tudíž začíná opět probouzet.
Trumponomika: Co čeká (nejen) americkou ekonomiku s novým prezidentem? Trumponomika: Co čeká (nejen) americkou ekonomiku s novým prezidentem?

Amerika se rozhodla všechny překvapit a zvolila Donalda Trumpa prezidentem. Jaká část jeho programu má reálné základy a je ekonomicky proveditelná a co vše by mohl, i navzdory vůli Kongresu, jako prezident prosadit?

Úspěch Trumpa by podle analytiků mohl vést k prodloužení intervencí ČNB
Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách by mohlo vést k pokračování uvolněné měnové politiky americké centrální banky Fed i Evropské centrální banky. To by mohlo způsobit i prodloužení režimu devizových intervencí České národní banky. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Ekonomové zároveň upozorňují, že stejné úvahy se objevily po brexitu a nakonec se nenaplnily.

Zdroj: ČTK

Je po amerických volbách. Na co se teď (také) musejí soustředit investoři? Je po amerických volbách. Na co se teď (také) musejí soustředit investoři?

Ať se nám výsledek voleb v USA líbí nebo ne, budeme se s ním muset naučit žít. A začít se soustředit na něco (staro)nového.

Čermák (ČSOB): Pokud se vítězem amerických voleb stane Trump a republikáni neztratí Senát, pravděpodobně v tomto roce nedojde ke zvýšení úrokových sazeb
Ekonom ČSOB Jan Čermák ve čtvrtek na setkání s novináři nastínil ekonomické a tržní dopady voleb v USA. Čermák zdůraznil, že samotná volba prezidenta ještě není určující pro další politiku USA. Kromě hlavy státu se bude rozhodovat i o složení třetiny Senátu a kompletně se také obmění Sněmovna reprezentantů. Zároveň Čermák uvedl, že vítězství Trumpa by bylo komplikací pro plánované zvyšování úrokových sazeb amerických Fedem.
Odpuštění je motorem ekonomiky! Zkusme ji ale nakopnout raději jinak, chce se dodat
Odpuštění je motorem ekonomiky. Ukazuje to studie italské Katolické univerzity Svatého srdce, při níž byli vězni, narkomani a děti žijící ve válečných zónách podrobeni sérii testů. Láska a porozumění mohou změnit mnohé. Zdá se to být gestem, které nic nestojí, které není ničím podmíněno, ale i když hovoříme o odpuštění, máme co do činění s ekonomikou.

Zdroj: ČTK

Ekonomický výhled: ECB začne v dubnu ustupovat od prodlouženého kvantitativního uvolňování, mdlý globální růst pokračuje Ekonomický výhled: ECB začne v dubnu ustupovat od prodlouženého kvantitativního uvolňování, mdlý globální růst pokračuje

Nadále očekáváme střídmý globální růst, konkrétně v roce 2016 o 2,4 % (při tržních směnných kurzech) a o 2,8 % v roce 2017 s relativně stabilním růstem ve vyspělých ekonomikách a se zrychlením v rozvíjejícím se světě.