Světová ekonomika

Globalizace nově pod čínskou vlajkou? Globalizace nově pod čínskou vlajkou?

Pokud nastupující americký prezident Donald Trump splní své sliby z předvolební kampaně a uvalí vysoké daně na dovážené zboží čínských firem a zboží amerických podniků vyrobené v zahraničí, paradoxně tím oslabí hospodářskou nadvládu USA. Výsledkem protekcionistické politiky by totiž bylo přeskupení vztahů v mezinárodním obchodu, jež by vyústilo v úpadek zájmu o obchod a politické styky se Spojenými státy.

Není bohatství jako bohatství Není bohatství jako bohatství

Zatímco ve Spojených státech lidem dveře do elitního klubu bohatých otevírá až čisté jmění v hodnotě zhruba sta tisíc dolarů, jinde ve světě stačí i výrazně nižší částky. Není zkrátka bohatství jako bohatství.

OECD očekává, že zrychlení růstu v USA podpoří globální HDP
Globální ekonomický růst v příštích měsících ožije rychleji, než se doposud čekalo, protože plánované snížení daní a zvýšení veřejných výdajů vládou nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa posílí americkou ekonomiku. Uvedla to ve své nejnovější prognóze Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Zdroj: ČTK

Éra americké dominance je u konce, připravte se na vládu megapolí a korporátních gigantů Éra americké dominance je u konce, připravte se na vládu megapolí a korporátních gigantů

Zapomeňte na staré rozdělení politické moci. Během příštích let a desetiletí se nejdříve o slovo přihlásí velké světové ekonomiky, které byly až dosud ve stínu Spojených států, později otěže převezmou ještě "menší" hráči.

OECD: Vlády všech zemí, zadlužujte se!
Vlády vyspělých zemí by se měly přestat zaměřovat na snižování dluhů a po letech úspor by měly podpořit hospodářský růst zvyšováním výdajů a snižováním daní. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Zdroj: ČTK

Černé labutě: Toto jsou dominantní rizika pro globální trhy Černé labutě: Toto jsou dominantní rizika pro globální trhy

Černou labuť nepředpovíte, ani kdybyste se rozkrájeli. To ale neznamená, že si ji jako banka nemůžete půjčit do názvu analytického materiálu. A co kvartál právě to dělají v Société Générale. Co francouzský finanční obr aktuálně považuje za největší rizika pro světovou ekonomiku a trhy?

Goldman Sachs: Donald Trump je špatnou zprávou pro světovou ekonomiku Goldman Sachs: Donald Trump je špatnou zprávou pro světovou ekonomiku

Společně se zvolením Donalda Trumpa a nejistotou kolem jeho vládnutí přibývá také názorů na to, jak vlastně bude jeho prezidentování vypadat a jaký bude mít vliv na americkou, respektive světovou ekonomiku. Analytici z Goldman Sachs nadšení zrovna nejsou.

Summit APEC vyzval k boji proti obchodnímu protekcionismu
Vedoucí představitelé 21 států Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) uzavřeli víkendový summit v Peru výzvou k boji proti obchodnímu protekcionismu. Zároveň podpořili směřování 12 členů seskupení k obchodní dohodě zvané Transpacifické partnerství (TPP), jejíž budoucnost je po volbách v USA nejistá.

Zdroj: ČTK

Filipínský prezident obvinil západ z pokrytectví a šikany, zemi chce přiklánět k Rusku a Číně
Filipínský prezident Rodrigo Duterte obvinil na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) západní státy ze šikany a pokrytectví. Při dvoustranném setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v peruánské metropoli prohlásil, že v rámci aliancí nelze Spojeným státům důvěřovat.

Zdroj: ČTK