Světová ekonomika

Filipínský prezident obvinil západ z pokrytectví a šikany, zemi chce přiklánět k Rusku a Číně
Filipínský prezident Rodrigo Duterte obvinil na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) západní státy ze šikany a pokrytectví. Při dvoustranném setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v peruánské metropoli prohlásil, že v rámci aliancí nelze Spojeným státům důvěřovat.

Zdroj: ČTK

Summitu APEC dominoval zájem o příští politiku USA
Sobotnímu summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) dominoval zájem o budoucí směřování USA pod vedením zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Napsala to agentura AP, podle níž se dosluhující prezident Barack Obama na setkání s novináři ani jednou nezmínil o obchodní dohodě označované jako Transpacifické partnerství (TPP). Trump ji v kampani označil za katastrofu.

Zdroj: ČTK

Mark Zuckerberg vyzval, aby bylo více lidí na internetu
Ředitel a zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg vyzval světové vůdce na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Peru, aby pomohli umožnit více lidem přístup k internetu. Podle něj by to přispělo k omezení příjmové nerovnosti a zlepšení kvality života stovek milionů lidí po celém světě.

Zdroj: ČTK

Čínský prezident na summitu podpořil volný obchod v rámci APEC
Čínský prezident Si Ťin-pching se ve svém projevu na úvod summitu rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) ostře vyjádřil proti protekcionismu. Současně vyzval k uzavření dohody o volném obchodu v celé oblasti Asie a Tichomoří, která by podpořila spravedlivější globální růst, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK

Na summitu APEC se sejdou prezidenti USA, Číny i Ruska
Prezidenti Číny, Ruska a Spojených států se v Peru zúčastní summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Jedním z hlavních témat sobotního setkání by měla být budoucnost obchodní smlouvy známé jako Transpacifické partnerství (TPP), kterou budoucí americký prezident Donald Trump označil za katastrofu.

Zdroj: ČTK

Balls: Centrální banky by se měly vzdát politické autonomie
Koncept nezávislosti centrálních bank by měl projít změnou, aby vyhovoval současným potřebám. Banky by měly přenechat část své politické autonomie vládám, aby si v době, kdy musejí přijímat nekonvenční a sporná opatření, zachovaly operační nezávislost a legitimitu. Podle agentury Bloomberg to uvedl bývalý britský stínový ministr financí za labouristy Ed Balls, jeden z tvůrců nezávislosti britské centrální banky.

Zdroj: ČTK

OSN: Zpomalení globálního oteplování by přineslo nárůst světového HDP
Splnění cíle pařížské dohody o klimatu, tedy omezení nárůstu průměrné teploty na planetě od předindustriální éry do roku 2100 na 1,5 stupně Celsia, by zabránilo ekonomickým ztrátám v rozsahu 12 bilionů dolarů neboli 10 % světového HDP. Sdělila to ve středu OSN. Podle její studie, zveřejněné na klimatické konferenci v Marrákéši, by se ale do roku 2050 musely zrušit emise uhlíkových plynů a celý svět by musel přejít na obnovitelné zdroje energie.

Zdroj: ČTK

Chcete začít podnikat? V těchto zemích vám bude přáno
Začátky podnikání jsou většinou náročné, podle zprávy Doing Business 2017, kterou každoročně vydává Světová banka, je to však obecně jednodušší než v minulosti. Pokud byste chtěli rozjet podnikání během jednoho dne, přestěhujte se na Nový Zéland, který je zároveň státem, kde je podnikání nejjednodušší. Česká republika se umístila na 27. místě, Slovensko se zařadilo o šest příček níže.

Zdroj: World Economic Forum

IEA: Světová spotřeba ropy bude růst až do roku 2040
Světová spotřeba ropy se bude nejspíš zvyšovat až do roku 2040, a to navzdory snahám o omezování emisí. Ve svém dlouhodobém výhledu to ve středu předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Poptávka po ropě jako surovině pro pohonné hmoty do osobních automobilů by sice mohla klesat, růst v ostatních sektorech ale tento vliv překoná.

Zdroj: ČTK

5 velkých výzev roku 2017 pro světovou ekonomiku 5 velkých výzev roku 2017 pro světovou ekonomiku

V předpovědích na rok 2017 se to zrovna nehemží optimismem, pokud jde o vývoj globální ekonomiky. Podívejme se na několik významných výzev, jimž hospodářství bude čelit v příštím roce.