Světová ekonomika

Hampl: Proč lidé nechápou centrální banky? Kvůli varováním před povodněmi se zapomnělo na nebezpečí sucha
Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl se v Hospodářských novinách zamýšlí, proč se v posledních letech na centrální banky snáší tak velká kritika. Důvodem je podle něj fakt, že lidé přestali centrálním bankám rozumět. Hampl vysvětluje, že po roce 2008 centrální banky začaly vyprávět jiný "měnový příběh", než na jaký byli lidé do té doby všeobecně zvyklí.

Zdroj: Hospodářské noviny

Putin: Rusko musí udržovat makroekonomickou stabilitu
Rusko musí udržovat makroekonomickou stabilitu a dodržovat inflační cíle, aby zajistilo, že se ekonomika zotaví z poklesu. Na investičním fóru v Moskvě to ve středu řekl prezident Vladimir Putin. Rozpočtový deficit v letošním roce by byl podle Putina přijatelný na třech procentech hrubého domácího produktu (HDP).

Zdroj: ČTK

Erste: Ekonomický a tržní výhled na čtvrtý kvartál 2016 Erste: Ekonomický a tržní výhled na čtvrtý kvartál 2016

Ekonomické oživení v USA a v eurozóně je sice pouze mírné, ale stabilní. Analytici z Erste očekávají v závěru roku zvýšení sazeb v USA a společně s růstem inflačních očekávání také růst výnosů dluhopisů. ECB bude pokračovat v expanzivní politice, která bude držet evropské dluhopisové výnosy nízko. Z toho by měly nadále těžit firemní bondy investičního stupně a akcie, protože honba za výnosem by měla převážit nad nadprůměrně vysokým oceněním burzovních titulů.

MMF důrazně vyzval k podpoře slabého globálního růstu
Řídící výbor Mezinárodního měnového fondu v sobotu vyzval členské země, aby použily všechny nástroje na podporu oživení slabého růstu světové ekonomiky. Od fondu je to zatím nejdůraznější oficiální výzva k podpoře globálního růstu, který je podle něj nadále "pomalý a nerovnoměrný".

Zdroj: ČTK

Schäuble nevylučuje finanční krizi, kritizuje měnovou politiku
Nová globální finanční krize nemůže být vyloučena ani po všech změnách regulace finančního sektoru po poslední krizi v roce 2008, řekl v pátek německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Ve Washingtonu na tiskové konferenci po zasedání skupiny G20 sdružující největší světové ekonomiky poukázal ministr zejména na rizika krajně uvolněné měnové politiky pro bankovní systém.

Zdroj: ČTK

Síla transatlantického pouta aneb Jak Apple a Deutsche Bank (ne)rozdělily EU a USA Síla transatlantického pouta aneb Jak Apple a Deutsche Bank (ne)rozdělily EU a USA

Již nějaký ten týden staré zprávy svádějí k novému zamyšlení. A nejde (jen) o Apple, jeho zájmy a názory jsou poměrně srozumitelné, stejně jako vyjádření Evropské komise. Do hry totiž rychle vstoupila Deutsche Bank, respektive požadavky na ni od amerického ministerstva.

MMF: Globální dluh loni dosáhl rekordních 152 bilionů USD
Globální dluh v loňském roce dosáhl rekordních 152 bilionů dolarů, což bylo 225 procent globálního hrubého domácího produktu (HDP). Zvýšil se tak z 200 procent v roce 2002 a dál se zvyšuje, uvedl ve čtvrtek Mezinárodní měnový fond. Celkový údaj zahrnuje jak soukromý, tak veřejný dluh.

Zdroj: ČTK

Svět slíbí na podporu Afghánistánu každoročně tři miliardy dolarů
Mezinárodní společenství ve středu podle všeho slíbí Afghánistánu do dalších čtyř let o něco menší podporu, než jakou vláda v Kábulu dostávala dosud. Kuloární a diplomatické informace ze středeční rozsáhlé bruselské konference o další podpoře Afghánistánu hovoří o tom, že účastníci se zatím zavázali každoročně přispívat na fungování země o něco více než třemi miliardami dolarů (přes 72 miliard Kč).

Zdroj: ČTK

MMF: Světová ekonomika zůstane slabá, hrozí jí stagnace
Mezinárodní měnový fond (MMF) ponechal v nejnovější globální prognóze odhady růstu světové ekonomiky beze změn, výrazně ale zhoršil prognózu pro Spojené státy. Letos čeká fond zvolnění globálního růstu na podprůměrných 3,1 %, zatímco na příští rok předpovídá stejně jako v červencové předpovědi zrychlení růstového tempa na 3,4 %. MMF v úterním výhledu znovu varoval před přetrváním globální hospodářské stagnace, která by mohla zesílit ochranářské nálady ve světě.