Těžba

Největší těžař železné rudy Vale se loni vrátil k zisku
Brazilská těžařská společnost Vale, která je největším producentem železné rudy na světě, se v loňském roce díky oživení cen komodit vrátila k zisku. Čistý zisk činil čtyři miliardy USD (102,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 12 miliard USD v roce 2015, která byla nejvyšší ztrátou v historii firmy. Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení.

Zdroj: ČTK

Těžařská společnost Glencore se v loňském roce přehoupla do zisku
Britsko-švýcarská těžařská společnost Glencore se v loňském roce díky vyšším cenám komodit nečekaně dostala do zisku a zveřejněnými čísly pozitivně překvapila analytiky. Společnost v roce 2016 zaznamenala čistý zisk 1,4 miliardy USD proti čisté ztrátě 4,9 miliardy USD v roce 2015. Tržby v loňském roce stouply na 152,9 miliardy USD ze 147,4 miliardy USD v předešlém roce.

Zdroj: MarketWatch

Rusko v prosinci těžilo více ropy než Saúdská Arábie
Rusko na konci loňského roku poprvé po devíti měsících opět překonalo Saúdskou Arábii a těžilo nejvíce ropy na světě. Plyne to podle agentury Bloomberg z oficiálních statistických údajů. V prosinci přitom obě země začaly těžbu snižovat v přípravě na právě uzavřenou globální dohodu o omezení nabídky ropy na světovém trhu.

Zdroj: ČTK

Těžařská společnost Anglo American se v loňském roce přehoupla do zisku
Nadnárodní těžařská společnost Anglo American v loňském roce zaznamenala čistý zisk 1,6 miliardy USD proti čisté ztrátě 5,6 miliardy USD v roce předešlém. Tržby společnosti se téměř nezměnily, když vzrostly na 23,1 miliardy USD z 23 miliard v roce 2015. Čistý dluh společnosti se v loňském roce snížil na 8,5 miliardy USD z 12,9 miliardy USD. Ke snížení dluhu přispěly vyšší ceny komodit a prodeje některých aktiv společnosti.

Zdroj: MarketWatch

Těžařská společnost BHP Billiton se díky růstu cen komodit vrátila k zisku
Těžařská společnost BHP Billiton se v první polovině svého finančního roku vrátila k zisku a vyplatí vyšší prozatímní dividendu, než se čekalo. Čistý zisk za šest měsíců do konce prosince činil 3,2 miliardy USD (81,7 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 5,7 miliardy USD ve stejném období předchozího fiskálního roku. Hospodaření podpořily růst cen komodit, pokračující snižování nákladů a absence velkých odpisů, které měly negativní dopad na hospodaření v předchozím roce. BHP je největší těžařskou firmou na světě podle tržní kapitalizace.

Zdroj: ČTK

Těžařům břidlicové ropy v USA letos po 5 letech porostou náklady
Američtí producenti ropy z břidlic čelí v letošním roce prvnímu růstu nákladů na těžbu za pět let. Přispívá k tomu oživení aktivity a zvyšování poplatků poskytovateli energetických služeb, kteří se tak snaží získat větší podíl na ziscích vytvořených růstem cen ropy, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Vláda neschválila Mládkův návrh, aby Diamo koupilo OKD
Státní podnik Diamo nekoupí černouhelnou společnost OKD, rozhodla v pondělí vláda. Hlasy ČSSD na schválení návrhu ministra průmyslu a obchodu nestačily, uvedl na Twitteru šéf resortu Jan Mládek (ČSSD). K podání nabídky k odkupu OKD vyzvali minulé úterý kabinet odboráři těžební společnosti. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) jim ale odpověděl, že prodej OKD je určen primárně pro soukromé investory a vstup státu by prodej poškodil. Lidovci podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) návrh podpořit nemohli, protože jim chyběly podrobné informace o finanční situaci i strategie do budoucna.

Zdroj: ČTK

Írán hodlá v příštích letech zvyšovat těžbu ropy
Írán předpokládá, že do poloviny dubna zvýší těžbu ropy na čtyři miliony barelů denně. Během příštích pěti let pak hodlá uskutečnit 500 nových ropných vrtů a dosáhnout produkce 4,7 milionu barelů denně. Uvedl to šéf Národní íránské ropné společnosti (NIOC). V lednu Írán oznámil, že jeho produkce se blíží k 3,9 milionu barelů ropy denně.

Zdroj: ČTK

OPEC dodržuje dohodu o omezení těžby z více než 90 %
Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v lednu dodržovali dohodu o snížení produkce z více než 90 procent. Vyplývá to z pravidelné měsíční zprávy kartelu. Bez zahrnutí Nigérie a Libye, jež mají z dohody výjimku, se produkce OPEC dostala těsně pod 29,9 milionu barelů denně. Z říjnové úrovně, ke které se dohoda vztahuje, se tak produkce snížila asi o 1,1 milionu barelů denně.

Zdroj: ČTK

FT: Nálezy ložisek ropy a plynu loni byly nejslabší za 60 let
Loňský rok byl z hlediska nově objevených nalezišť ropy a zemního plynu nejslabší za 60 let. Celkem bylo podle výzkumné společnosti IHS Markit loni hlášeno pouze 174 nálezů, zatímco v minulosti to bývalo 400 až 500 ročně, informoval server ekonomického listu Financial Times (FT).

Zdroj: ČTK