Těžba

Barel ropy za 10 USD? Důvody by byly Barel ropy za 10 USD? Důvody by byly

Cena ropy loni poprvé za více než desetiletí sestoupila pod 30 USD za barel. Aktuálně se již sice barel obchoduje za více než 50 USD, podle některých expertů ale stále nemá vyhráno.

Objem nově nalezené ropy a plynu loni klesl na minimum od 40. let
Objem ropy a zemního plynu v nově objevených nalezištích loni klesl na nejnižší úroveň od 40. let minulého století. Propad cen surovin přiměl ropné firmy k prudkému omezení investic do průzkumu, uvedla ve středu norská poradenská společnost Rystad Energy.

Zdroj: ČTK

ExxonMobil koupí za 6,6 miliardy USD těžaře v texaské Permské pánvi
Americká ropná jednička ExxonMobil koupí za 6,6 miliardy dolarů těžařské společnosti, které vlastní rodina Bassů a které působí v Permské pánvi v západním Texasu. ExxonMobil to uvedl v úterním sdělení. Permská pánev je jedním z nejrentabilnějších amerických nalezišť ropy a podle nedávných průzkumů jde zřejmě o zdaleka největší naleziště břidlicové ropy v USA.

Zdroj: ČTK

Šéf IEA čeká výraznější výkyvy cen ropy, má obavy o investice
Ačkoliv by se na trhu s ropou mohla v prvním pololetí obnovit rovnováha mezi nabídkou a poptávkou, budou ceny ropy v letošním roce procházet mnohem výraznějšími výkyvy. V rozhovoru s Reuters Television to v neděli řekl generální ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Upozornil také, že ho znepokojuje především nedostatek investic do těžby.

Zdroj: ČTK

Americký těžař WPX Energy koupí za 775 milionů USD aktiva v texaské pánvi Permian
Americký těžař ropy a zemního plynu WPX Energy koupí od společností Panther Energy a Carrier Energy Partners aktiva v texaské pánvi Permian. Zaplatí za ně 775 milionů dolarů. WPX Energy v rámci dohody získá 23 aktivních vrtů.

Zdroj: Reuters

Těžaři ropy a plynu letos po dvou letech zvýší investiční výdaje
Těžaři ropy a zemního plynu ve světě po dvou letech škrtů letos mírně zvýší investiční výdaje. Předpověděla to ve středu konzultační společnost Wood Mackenzie. Těžaři tím reagují na to, že ceny ropy za poslední dva měsíce vzrostly o zhruba 20 procent a za loňský rok získaly asi 50 procent. Výdaje by se měly zvýšit asi o tři procenta na 450 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK

Čína chce dál redukovat kapacity pro těžbu uhlí a výrobu oceli
Čína slíbila, že bude pokračovat ve snižování nadměrných kapacit pro těžbu uhlí a výrobu oceli, které jsou důvodem obchodních sporů s mnoha zeměmi. Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) v úterý rovněž uvedla, že Čína splnila své loňské cíle pro snižování těchto kapacit.

Zdroj: ČTK

Těžaři v ČR začínají odvádět státu vyšší poplatky za povrchovou těžbu
Těžařské společnosti v Česku začínají státu odvádět vyšší poplatky za povrchovou těžbu nerostů. S navýšením počítá vládní nařízení, které navazuje na novelu horního zákona. Ministerstvo průmyslu v novele prosadilo, aby poplatek za vytěžené nerosty byl nově stanoven právě nařízením vlády, a nikoli zákonem jako dosud.

Zdroj: ČTK

Těžaři břidličné ropy a plynu v USA dostávají více úvěrů, zřejmě zvýší těžbu
Američtí těžaři ropy a plynu z břidlicových formací příští rok nejspíše výrazně zvýší výdaje na průzkum nových zdrojů a těžbu. Banky jim totiž díky ožívání světových cen ropy poprvé za dva roky celkově zvýšily objem dostupných úvěrů. Uvedla to ve středu agentura Reuters, která se opírá o údaje jednotlivých firem.

Zdroj: ČTK

Horníci vytěžili poslední kubík skrývky na lomu ČSA
Horníci vytěžili poslední metr krychlový skrývky v lomu ČSA na Mostecku. Dál pokračovat kvůli limitům těžby uhlí nemohou. Končí tak odkrývání uhelné sloje i práce ojedinělého obřího rypadla. ČTK to v neděli řekla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí společnosti Czech Coal, která důl provozuje.

Zdroj: ČTK