Úrokové sazby

Úroky v Česku ve stínu exitu ČNB Úroky v Česku ve stínu exitu ČNB

Oživení inflace v České republice nemá vliv jen na takzvaný exit České národní banky a na českou korunu, ale také na úrokové riziko. I když ČNB sazby letos zvyšovat nebude, úroky u zajištění se již zvedají a mohou dále narůst. Dvěma hlavními riziky vyšších sazeb jsou změna inflačních očekávání, pokud míra růstu cen dále poroste, a možnost, že měnové podmínky nebudou dostatečně utaženy.

Bude Fed zvyšovat úrokové sazby v březnu? Analytici počítají spíše s červnem
Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová v tomto týdnu vystoupila v obou komorách amerického kongresu a nepřímo znovu potvrdila, že Fed v tomto roce počítá s trojím zvyšováním úrokových sazeb. Yellenová zároveň uvedla, že by nebylo moudré čekat na zvyšování příliš dlouho, což zvýšilo pravděpodobnost, že k utažení měnové politiky Fed přistoupí již na březnovém zasedání. Nahrává tomu i středeční inflační statistika, která dopadla lépe, než trhy očekávali. Přestože se pravděpodobnost zvyšování zvýšila z původních zhruba 30 %, analytici spíše počítají, že k němu dojde až v květnu či v červnu.

Zdroj: Twitter

Ranní analytická poznámka (15. února): Yellenová posílila jestřábí tón, šance na brzký růst sazeb se zvyšují
Janet Yellenová se v úterý nechala slyšet, že si americká centrální banka musí dát pozor, aby příliš neotálela s dalším zvyšování úrokových sazeb. Přirozeně se tak zvýšila šance na dřívější utažení monetárních kohoutků. První příležitost dostane výbor Fedu v březnu. Na druhou stranu nadále zůstává v rozhodovacím procesu významná nejistota v podobě Donalda Trumpa.
Lacker (richmondský Fed): Další zvýšení sazeb by mělo přijít spíše dříve než později
Další zvýšení základní úrokové sazby americké centrální banky by mělo přijít spíše dříve než později. V úterý to řekl prezident richmondského Fedu Jeffrey Lacker. Současně upozornil, že kolem pozitivních dopadů politiky prezidenta Donalda Trumpa na americkou ekonomiku panuje značná nejistota.
Ranní analytická poznámka (14. února): Trump přišel o prvního věrného, investoři čekají na "grilování" Yellenové
Napětí do obchodování v příštích dnech může vnést rozhodnutí Trumpova poradce pro bezpečnost Michaela Flynna odstoupit. Může jít totiž o signál rozbrojů, které by zkomplikovaly realizaci plánovaných reforem.
ČNB: Nízké úrokové sazby nejsou zatím akutním rizikem
Současné nízké úrokové sazby zatím nepředstavují akutní riziko pro finanční stabilitu. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady České národní banky ze čtvrtka 2. února, který ČNB v pátek zveřejnila.

Zdroj: ČTK

Šindel (Citibank): Fed bude zvyšovat sazby pomaleji, eurodolar by se ale ve střednědobém horizontu měl dostat pod paritu
Americká centrální banka v letošním roce základní úrokovou sazbu zvýší zřejmě pouze dvakrát, posilování dolaru by ale i tak mělo pokračovat a eurodolar by se ve střednědobém horizontu měl dostat pod paritu. Na Investičním večeru to v úterý řekl hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel. Fed ve své poslední prognóze předpověděl, že by měl letos základní úrok zvýšit třikrát.
Miklášová (Fidelity): Toto jsou dvě největší současná rizika pro akciový trh Miklášová (Fidelity): Toto jsou dvě největší současná rizika pro akciový trh

Celkově je výhled pro akciové trhy i zkraje roku 2017 příznivý, existují ale (minimálně) dvě podstatná rizika pro další růst cen. Nejen o tom hovořila na lednovém Investičním fóru Eva Miklášová z Fidelity International.

Evans (chicagský Fed): Americká ekonomika v příštích pěti letech poroste tempem 2-2,5 %, sazby by se měly postupně zvyšovat
Úrokové sazby americké centrální banky by měly dál pozvolna růst. Řekl to v pátek šéf chicagského Fedu Charles Evans. Americká ekonomika podle Evanse v příštích pěti letech poroste tempem mezi 2 a 2,5 %. Charles Evans je hlasujícím členem měnového výboru Fedu, který rozhoduje o nastavené měnové politiky.

Zdroj: CNBC