Výhled na rok 2017

Čeká Evropu studená občanská válka? Čeká Evropu studená občanská válka?

Evropská unie prochází zatěžkávací zkouškou. Z eurooptimistů se stávají opatrní realisté a z europesimistů vyložení odpůrci. V roce 2017 se uskuteční hned několikero voleb, ve kterých se ukáže, jaké nálady mezi občany zemí EU převažují a do jaké míry lidé věří ve společný evropský projekt a své lídry.

Makléř: Evropským akciím by se letos mohlo dařit lépe než těm americkým, na strategii "kup a drž" zapomeňte Makléř: Evropským akciím by se letos mohlo dařit lépe než těm americkým, na strategii "kup a drž" zapomeňte

Pokud se nenaplní ty nejčernější vize politického a ekonomického vývoje, mělo by se letos dařit evropským akciím, a to dokonce lépe než těm americkým. V pořadu Investice ZET svůj názor rozvedl makléř Vladimír Vávra z WOOD & Company.

Rusko v roce 2017: Tlustá čára a budování nových strategických vztahů Rusko v roce 2017: Tlustá čára a budování nových strategických vztahů

Ruský prezident Vladimir Putin byl v ostře sledovaném poselství na konci loňského roku překvapivě méně agresivní vůči západu. Politický geograf Michael Romancov to čte jako odraz ekonomických problémů Ruska a výzvu k budování vztahů s novými lídry světových mocností.

Tomáš Kozelský (EU Office ČS): Řecko by nemělo s eurozónou hýbat tolik jako Itálie, jednotná evropská měna by měla letos kolísat spíše krátkodobě Tomáš Kozelský (EU Office ČS): Řecko by nemělo s eurozónou hýbat tolik jako Itálie, jednotná evropská měna by měla letos kolísat spíše krátkodobě

Řecká ekonomika na konci loňského roku nečekaně zpomalila, když HDP mezikvartálně klesl o 0,4 % po růstu o 0,9 % v předchozím čtvrtletí. O Řecku, ale také o dalších, možná větších starostech pro eurozónu a celou Evropskou ekonomiku jsme před pár dny hovořili s Tomášem Kozelským z EU Office České spořitelny.

11 investičních fondů, které budou slušet každému portfoliu 11 investičních fondů, které budou slušet každému portfoliu

Investiční tipy na jednotlivé akcie, dluhopisy, certifikáty nebo třeba komodity se hezky poslouchají a mohou fungovat, cesta drobných investorů s omezenějším kapitálem na trh ale zpravidla vede přes podílové fondy. Konkrétní nápady pro portfolia investorů nabídli na lednovém Investičním fóru v Praze Miroslav Kovanda (Chytrý Honza), Štěpán Uherík (Save & Capital) a Jiří Bican (Erste Private Banking).

Slovenská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí zrychlila růst na 0,8 %
Slovenská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku zrychlila růst proti předchozím třem měsícům na 0,8 % z tempa 0,7 % ve třetím kvartálu. Vyplývá to z odhadu, který v úterý zveřejnil slovenský statistický úřad.

Zdroj: ČTK

Prandstetter (ČSOB): Bankovní akcie jsou horkým investičním tipem, jejich atraktivita je ale vyvažována rizikem Prandstetter (ČSOB): Bankovní akcie jsou horkým investičním tipem, jejich atraktivita je ale vyvažována rizikem

Evropský bankovní sektor je na začátku roku 2017 nepochybně zajímavou sázkou, je ale potřeba mít na paměti její rizikovost. Finanční odvětví má našlápnuto k růstu, ale není jisté, že jeho ozdravení a stabilizace proběhnou ještě letos, zdůraznil na lednovém Investičním fóru v Praze hlavní investiční stratég ČSOB Asset Management Aleš Prandstetter.

Ekonomika EU letos podle Evropské komise vzroste o 1,8 %, objevují se ale rizika
Hospodářství Evropské unie letos i příští rok vykáže růst o 1,8 %, uvedla v pondělí ve své pravidelné zimní makroekonomické předpovědi Evropská komise. Pro eurozónu letos uvádí růst o 1,6 % a v roce příštím o 1,8 %. Poprvé za téměř deset let čeká prognóza růst ekonomiky všech zemí EU po celé sledované období, tedy od roku 2016 až do roku 2018.

Zdroj: ČTK

Evropská komise: Růst české ekonomiky letos zrychlí na 2,6 %
Hospodářský růst České republiky v loňském roce podle odhadů Evropské komise zpomalil na 2,4 % z předloňských 4,5 %. Příznivý vliv spotřeby domácností totiž podkopala slabší investiční aktivita. Letos by měl růst díky oživení investic zrychlit na 2,6 %, v příštím roce by pak měl činit 2,7 %, uvedla v pondělí komise ve své zimní makroekonomické prognóze. Předpověděla také, že průměrná inflace v Česku letos vystoupí na 2 % z loňských 0,6 %.

Zdroj: ČTK