Zadlužení

Obama: Toto byla moje nejděsivější chvíle v Bílém domě
Co byla pro Baracka Obamu za osm let v prezidentském úřadu nejtěžší zkouška? Vyjednávání s Íránem o jeho jaderném programu? Zapojení Spojených států do leteckých útoků proti Islámskému státu? Nebo snad prosazování zdravotnické reformy známé jako Obamacare? Samá voda.

Zdroj: Crooked Media

Dluhy českých domácností v listopadu stouply na 1,42 bilionu korun
Domácnosti ke konci listopadu dlužily bankám přes 1,42 bilionu korun, což je zhruba o 11 miliard Kč více než v říjnu. Meziročně byly dluhy domácností vyšší o téměř 99 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Česká národní banka. Vzrostla i zadluženost podniků.

Zdroj: ČTK

Eurozóna: Růst objemu úvěrů domácnostem v listopadu mírně zrychlil
Objem úvěrů domácnostem v eurozóně vzrostl v listopadu o 1,9 %. Tempo růstu se tak mírně zvýšilo z říjnových 1,8 % a dosáhlo nejvyšší úrovně od roku 2012.

Zdroj: Reuters

Eurozóna je připravena uzavřít dohodu o zmírnění řeckého dluhu
Řecko zahnalo pochyby o svém odhodlání pokračovat v reformách, aby snížilo své dluhy, řekl v sobotu šéf eurozóny Jeroen Dijsselbloem. Podle něho se tak otevírá cesta k realizaci dohody o zmírnění dluhové zátěže Atén.

Zdroj: ČTK

Státní dluh ČR za letošek klesne o 60 miliard na 1,613 bilionu Kč
Státní dluh ČR za letošní rok meziročně klesne o 60 miliard na 1,613 bilionu korun, řekl ČTK ministr financí Andrej Babiš (ANO). Loni byl dluh 1,673 bilionu korun. "Za dobu našeho vládnutí se státní dluh snížil o 70 miliard korun," dodal.

Zdroj: ČTK

České ministerstvo financí bude potřebovat na financování dluhu v roce 2017 méně peněz
Ministerstvo financí bude příští rok potřebovat na financování státního dluhu 290,6 miliardy korun, což je o 58,3 miliardy méně, než činil plán z loňského roku. Uvedlo to ministerstvo financí s odkazem na zveřejněnou Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2017.

Zdroj: ČTK

Zahraniční dluh Česka ve 3. čtvrtletí vzrostl na 3,423 bilionu Kč
Zahraniční dluh České republiky vzrostl v letošním 3. čtvrtletí o 126,1 miliardy na 3,423 bilionu korun. Meziročně byl vyšší o 228,3 miliardy korun. Dluh Česka vůči cizině odpovídá 73,1 procenta hrubého domácího produktu. V dluhu převládají závazky se splatností delší než jeden rok. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Zdroj: ČTK

13 strašáků roku 2017 (7. díl): Dluh jsi a v dluh se obrátíš. Již napřesrok? 13 strašáků roku 2017 (7. díl): Dluh jsi a v dluh se obrátíš. Již napřesrok?

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. Dnes se zaměříme na všudypřítomné a narůstající zadlužení.

Stratég: Tohle je jeden z nejděsivějších grafů, které jsem za dlouhou dobu viděl Stratég: Tohle je jeden z nejděsivějších grafů, které jsem za dlouhou dobu viděl

Albert Edwards ze Société Générale není mezi strašícími tržními komentátory žádným nováčkem, před neuspokojivým stavem světové ekonomiky a trhů varuje dlouhá léta. Současná situace je ale prý i na něj trochu moc.

Euroskupina se shodla, jak zmírnit zadlužení Řecka
Ministři financí zemí eurozóny se v pondělí shodli na opatřeních, která mají pomoci zmírnit dluhovou zátěž Řecka. Po jednání euroskupiny, která ministry sdružuje, to uvedl její šéf Jeroen Dijsselbloem. Kroky, které navrhl Evropský stabilizační mechanismus (ESM), mají podle jeho ředitele Klause Reglinga k roku 2060 pomoci srazit veřejný dluh Řecka o 20 % hrubého domácího produktu.

Zdroj: ČTK