Zadlužení

Lidé v Česku loni více naspořili, než utratili, závazky spláceli lépe
Lidé v současné době, kdy ekonomika roste, sice hodně utrácejí, naspoří ale více, než si vypůjčí. Úspory domácností v bankách se za loňský rok zvýšily o 156 miliard korun, dluhy vzrostly meziročně o 99 miliard korun, vyplývá z dat České národní banky. Své závazky domácnosti podle inkasních agentur navíc splácely lépe a počet neplatičů klesl. Domácnosti nyní dluží bankám 1,41 bilionu korun, naproti tomu mají v bankách úspory 2 biliony korun.

Zdroj: ČTK

Dluh amerických domácností dosáhl maxima od finanční krize
Celkový dluh amerických domácností v posledním čtvrtletí loňského roku dosáhl 12,58 bilionu dolarů a dostal se těsně pod svou rekordní úroveň z doby těsně před vrcholem finanční krize minulého desetiletí. Sdělila to ve čtvrteční zprávě newyorská pobočka Fedu.

Zdroj: ČTK

Státní dluh ČR loni klesl o 60 miliard korun na 1,61 bilionu Kč, potvrdilo ministerstvo financí
Státní dluh České republiky se loni snížil o 59,6 miliardy korun na 1,613 bilionu Kč. Na poklesu má zásluhu přebytek státního rozpočtu 61,8 miliardy Kč a zefektivňování řízení likvidity státní pokladny, vyplývá ze Zprávy o řízení státního dluhu ČR v roce 2016, kterou v pátek zveřejnilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh 153 000 korun.

Zdroj: ČTK

Eurozóna a MMF prý dospěly k dohodě o společném postoji k Řecku
Představitelé eurozóny a Mezinárodního měnového fondu se údajně dohodli na jednotném přístupu k silně zadluženému Řecku. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na představitele eurozóny. Dohoda eurozóny a MMF je důležitá pro pokračování záchranného programu pro Řecko.

Zdroj: ČTK

Čínské dluhy: V čem je největší problém? Čínské dluhy: V čem je největší problém?

Dluhy v Číně rostou rychlým tempem. Konsenzus na finančních trzích je ten, že největším nebezpečím je riziko nesplácení a dluhové krize, a to jak v případě státních, tak soukromých firem. Skutečné riziko se ale může skrývat jinde.

Miklášová (Fidelity): Toto jsou dvě největší současná rizika pro akciový trh Miklášová (Fidelity): Toto jsou dvě největší současná rizika pro akciový trh

Celkově je výhled pro akciové trhy i zkraje roku 2017 příznivý, existují ale (minimálně) dvě podstatná rizika pro další růst cen. Nejen o tom hovořila na lednovém Investičním fóru Eva Miklášová z Fidelity International.

MMF: Dluh Řecka je navzdory pokroku stále neudržitelný
Řecko pokročilo při řešení svých rozpočtových problémů i ve snaze obnovit hospodářský růst, jeho zadlužení ale zůstává z dlouhodobého hlediska neudržitelné. V hodnocení řecké ekonomiky to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Jeho vedení stále nerozhodlo, zda se fond bude finančně podílet na další pomoci Řecku. Fond se zatím do posledního záchranného programu nezapojil právě kvůli pochybnostem ohledně udržitelnosti řeckého dluhu.

Zdroj: ČTK

Ve stínu: Řecko stále úpí pod hromadou dluhů. Pomohou mu volby v Německu? Ve stínu: Řecko stále úpí pod hromadou dluhů. Pomohou mu volby v Německu?

Trochu nepovšimnuté kvůli jiným a novějším tématům, jako jsou třeba husarské kousky novopečeného amerického prezidenta, je další kolo debaty o budoucím osudu Řecka, tedy o jeho dluhu a setrvání v eurozóně.

Dluhy českých domácností loni vzrostly o 96 miliard na 1,428 bilionu korun
Dluhy českých domácností za loňský rok stouply o necelých 96 miliard korun. Bankám a finančním institucím lidé ke konci prosince dlužili téměř 1,428 bilionu korun. Zadlužení vzrostlo i za samotný prosinec, a to o 7,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Česká národní banka. Meziročně stoupla i zadluženost podniků, oproti listopadu ale klesla.

Zdroj: ČTK

ESM: Řecký dluh je dlouhodobě zvládnutelný
Řecký veřejný dluh bude díky mimořádně vstřícným úvěrovým podmínkám a nedávno přijatým úlevám pro zemi dlouhodobě zvládnutelný. Uvedl to evropský záchranný fond ESM v reakci na výpočty Mezinárodního měnového fondu (MMF), podle nichž bude řecký dluh ve velmi vzdálené budoucnosti neudržitelný. ESM označil odhady MMF za panikářské.

Zdroj: ČTK