Trhy nejsou jen o číslech aneb Proč by investoři měli číst Shakespeara
|

Trhy nejsou jen o číslech aneb Proč by investoři měli číst Shakespeara

Technické faktory a ekonomické fundamenty jsou jen dílky daleko větší tržní skládačky, zdůrazňuje Brad McMillan, investiční ředitel Commonwealth Financial Network, který osobně dohlíží na aktiva za více než 100 miliard dolarů. Na mysli má především lidský element.

Ponaučení pro investory Vzdělání Pravidla a doporučení pro investování Investování

Podle McMillana má především smysl poznávat historii a číst klasiky. "Chápat technickou stránku investování je naprostý základ, na vyšší level vás ale dostane až pochopení širších souvislostí. Investoři by měli studovat historii, číst krásnou literaturu, snažit se porozumět tomu, jak lidé uvažují a jak se chovali v minulosti. Trh je o lidech, znát technickou stránku věci nestačí," míní.

V rámci literatury vyzdvihuje dílo Williama Shakespeara. "Od Shakespeara se dozvídáme mnohé o moci, rozhodování, ambicích nebo o zaslepenosti vlastními touhami. A to vše jsou faktory, které vstupují do investičního procesu. Až tento kontext dělá z investování něco reálného, živého. Všechno se netočí okolo valuací. Jsou to nakonec vždy lidé, kdo investuje," zdůrazňuje McMillan.

"Podívejte se na Warrena Buffetta, Charlieho Mungera nebo Howarda Markse. Nepochybně mají v malíku technické a ekonomické fundamenty, ale nad rámec toho se soustředí na samotné uvažování o předmětech svého investování, analyzují situaci a pečlivě hledají souvislosti mezi současností a minulostí. A na podobný způsob přemýšlení o investování potřebujete znát i něco jiného než tržní prostředí," uzavírá investiční ředitel Commonwealth Financial Network.

Zdroj: Business Insider