Sice ubíráme léky, ale boj o ekonomické přežití pokračuje

| Jan Maňák

Předpovídat vývoj pro další rok nikdy nebylo složitější než letos, a to vinou nezvyklého průběhu krize a opatření na její potlačení.

Mezinárodní měnový fond například ze své lednové předpovědi růstu světového HDP o 0,5 procenta v dubnu výrazně ubral na pokles o 1,3 procenta. V červenci přidal ještě desetinu na -1,4 procenta. Znovu ovšem očekává změnu směru vývoje, v aktuálním výhledu předpokládá pokles světové ekonomické aktivity v roce 2009 zhruba o procento, a růst o 3 procenta v roce 2010. Nevylučuje ovšem riziko dalšího poklesu. Kromě toho, že podle ekonomického cyklu mělo světové hospodářství být na dně právě v pololetí roku 2009, máme jen minimum signálů potřebných pro určení dalšího vývoje.

BNP - předpověď vývoje HDP
BNP - předpověď vývoje inflace

Dál bude záležet na politice jednotlivých vlád. Optimisté věří, že budou pokračovat fiskální a monetární stimuly, nebo že alespoň politika vlád nebude brzdit další růst. Řadíme se k těmto optimistům, ovšem předpokládáme, že růst ve vyspělých zemích bude jen pozvolný. Strach ze ztráty zaměstnání bude jistě motivací pro domácnosti snižovat dluh. To už vidíme ve Spojených státech, kde se dluh domácností snížil v pololetí meziročně o 1,2 procenta. To je poprvé, kdy domácnosti snížily svůj dluh, od začátku jeho monitorování.

Nepředpokládáme žádný výrazný růst poháněný úvěry, a to proto, že banky samotné budou muset navyšovat svůj kapitál kvůli silnější regulaci a požadavkům G20. Cenou za tuto stabilizaci a větší bezpečnost bank bude pomalejší hospodářský růst. Kvůli tomuto faktoru a kvůli zhoršení na pracovním trhu budou muset vlády dál podporovat ekonomickou aktivitu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama