Velká deprese se blíží

| Andrej Rády

Dobře ještě dlouho nebude. Ačkoli se ve světě množí optimističtější názory na budoucí vývoj, meziroční srovnání s loňským rokem je něco jako vítězství v soutěži s nejslabším hráčem. Kdo dostane padáka v dalším kole? Na mušce jsou spotřebitelé. Jaké jsou pro to důvody?

1. Pracovních míst ubývá každý měsíc

Statistiky sice ukazují zpomalování růstu nezaměstnanosti, ale je to trochu výmysl. Ze statistik o podpoře v nezaměstnanosti každý týden vypadávají tisíce nezaměstnaných, a ti už se nikde neobjevují. Podle Shadowstats.com dosahuje reálná nezaměstnanost ve Spojených státech téměř ke 20 procentům. Myslete si, co chcete, ale podobná míra nezaměstnanosti už hodně připomíná Velkou depresi.

2. Úvěrů stále ubývá

Za posledních deset let si Američané zvykli na to, že úvěr (nebo dluh, jak je libo) je něco jako jejich druhý příjem. A to už nefunguje. Banky možná čerpají miliardy z vládní pomoci, ale jednotlivců se to skutečně netýká. Připočtěte k tomu úbytek na straně těch běžných, skutečných příjmů, a máte najednou miliony lidí, kteří nemají často ani na základní nákupy.

3. Propadlých nemovitostí dál přibývá

Ano, i po dvou letech plných nesplácených hypoték je stále řada dalších v ohrožení. A těm nepomohou vládní programy na podporu financování nemovitostí. Nezaměstnanost a nedostatek úvěrů znamenají pro miliony lidí neřešitelný problém se splácením hypotéky. Kdo dnes ztratí práci, má jen malou šanci sehnat takovou, která pokryje jeho dluh.

Ve skutečnosti ještě ceny nemovitostí nespadly na své dno. Konzervativní odhady hovoří o 15 procentech, ale co když jde o podcenění? Co když realitní sektor spadne o 30 procent? V Japonsku v 90. letech spadly ceny o 80 procent. A kdybyste se zeptali některých Japonců, kde začala deprese, stačilo by jistě nějakých 45 procent.

4. Dluhy jsou spláceny pozdě

Speciálně na kreditních kartách. Bank of America vykázala za 3. čtvrtletí ztrátu okolo 2 miliard dolarů, a to zčásti kvůli nespláceným dluhům na kreditních kartách. A takhle nevypadá dobrá situace ve spotřebitelské sféře. Navíc kdo dnes nesplácí dluh na kartě, bude mít v budoucnu problém získat novou. Právě prodlení při splácení dluhů je varovným signálem pro banky, které by měly rozhýbat trh s úvěry. A proto je prodlení dalším důvodem, proč úvěrů jen těžko začne brzy přibývat.

  • 1
  • 2
reklama
reklama