Akcie – nejlepší dlouhodobá investice?

| Vladimír Hobza

Od začátku desetiletí byl akciový trh jen dírou na peníze. Když byl začátkem letošního března (2009) na dně, investoři ztratili od března 2000 více než 50 % hodnoty, a to po zohlednění inflace. Od té doby se situace mírně zlepšila na 40% ztrátu.

Jsou tedy akcie dobrá dlouhodobá investice? Stále dokola se říká, že akcie jsou nejlepší dlouhodobou investicí. Jejich cena kolísá, ale po dostatečně dlouhé době vykazují zisky, které poráží dluhopisy, nemovitosti, komodity a každé jiné aktivum.

Překvapivě odpověď závisí na tom, co považujete za dlouhou dobu. Za poslední dvě století byly akcie pro investory daleko lepší než dluhopisy nebo jakékoli jiné aktivum. Nicméně stejně tak, jak uvádí prospekty podílových fondů, historická výnosnost nemusí odpovídat budoucím výsledkům. Přesto existují smysluplné argumenty, proč by akcie měly i nadále dlouhodobě vykazovat nejlepší zisky.

To ovšem neznamená, že je vždy nejlepší je nakoupit a držet portfolio, které se skládá převážně z akcií. Záleží na investičním horizontu. Investor by měl také zvážit, zda tak rizikové investování, jakým jsou akcie, patří do jeho spoření na důchod.

Trocha historie

Příručka akcie vs. dluhopisy

Tvrzení že akcie jsou dlouhodobě nejlepší investice, se datuje do roku 1922, kdy jeden dluhopisový broker z New Yorku najal Edgara Lawrence Smitha, aby vytvořil příručku, vysvětlující, proč dluhopisy, a ne akcie jsou nejlepší dlouhodobou investicí, což bylo tou dobou na Wall street považováno za běžnou moudrost. Dluhopisy sloužily k investování a akcie ke spekulaci.

Poté, co Smith prošel historické údaje, poznamenal, že nemůže nalézt žádné důkazy, které by toto tvrzení podpořily. Naopak zjistil, že za každé zkoumané 20leté období akcie překonaly svou výkonností dluhopisy, pouze s jednou výjimkou.

V roce 1924 publikoval Smith výsledky svého výzkumu v knize Kmenové akcie jako dlouhodobé investice. V té době se jednalo o senzaci. Smith – předtím nevýznamný podnikatel – si založil vlastní investiční fond a byl pozván Keynesem, aby se připojil do elitní Královské ekonomické společnosti (Royal Economic Society).

reklama
reklama