Současný růst ve světle historie

| Andrej Rády

Za uplynulých pět měsíců světové trhy posílily o více než padesát procent. Ti, kteří odhadli příchod této rally, si nyní mnou ruce. Ostatní alespoň umazali podstatnou část loňských ztrát.

Rok 1930

Po vypuknutí tzv. Velké krize o rok dříve zažil index S&P 500 mohutný nárůst podobný tomu současnému. Od svých minim z 12. listopadu 1929 si připsal 47,2 procenta, což mnohé naprosto zmátlo. Komukoli, kdo tehdy nakupoval na vrcholu rally 10. dubna 1930, pak hrozila ztráta celých 83 procent během dalších dvou let. Pokud dnešní pesimisté hledají medvědí trh, kterým se inspirovat, jsou to právě roky 1930 až 1932.

Zásadní otázka je nyní jasná: Co bude dál? Současný prudký růst není úplně ojedinělý, historie však nabízí jen pár srovnatelných. Všechna tato srovnání mají nějakou chybu, navíc se vzájemně liší.

Fair value

skutečná, reálná hodnota akcie

Rok 1932

Po největší dosavadní rally a následném pádu indexu S&P 500 na své dno ve třicátých letech se hlavní americký index znovu vydal nahoru. Růst byl raketový – 111 procent během deseti týdnů začínajících 8. červencem.

Tentokrát už se trh na své dno nevrátil, ale budoucnost přesto nebyla dobrá. Po agresivním růstu, těsně před zvolením Franklina D. Roosevelta americkým prezidentem, se vlády ujali medvědi a poklesy se táhly celá desetiletí. Index S&P klesl do konce roku 1932 o 25 procent a v letech 1934 a 1938 se znovu podíval I pod své úrovně ze září 1932. Toto období nebylo vhodné pro nákup a držení akcií.

Co mají všechny uvedené rally společného? Když začínaly, vládl obrovský pesimismus, strach jasně dominoval nad touhou po zisku.

Kromě roku 1930 přišly na konci hluboké recese. A to je i případ současného růstu.

Najdeme však rozdíly. V letech 1932, 1975 a 1982 přišly růsty v době, kdy byly akcie tak levné, že i po 50procentním růstu levnými zůstaly.

Průměrné P/E ratio za deset let bylo extrémně nízké. (kurz /zisk na akcii)

V případě roku 1930 akcie neklesly na svoji “fair value” před začátkem rally, a tak byly na jejím konci nepřiměřeně drahé.

Tentokrát ceny klesly mírně pod dlouhodobý průměr, ale kvůli rally byly dál poměrně drahé. Dnešní rally (silný růst) se v tomto směru podobá právě této z roku 1930.

reklama
reklama