Způsobil úvěrovou krizi; teď investorům radí opatrnost

| Roman Chlupatý

Tetsuya Ishikawa je jedním z dravců, kteří vymysleli, zkonstruovali a následně dokázali většinu finančních institucí přesvědčit aby nakupovali složité investiční nástroje.

Tetsuya Ishikawa

Právě ty, které hrály podstatnou roli na počátku nynější celosvětové recese. Možná i proto tento investiční bankéř, jehož služeb v době před krizí využívali giganti jako Morgan Stanley a nebo Goldman Sachs nyní radí investorům zůstat při zemi. A to i přesto, že se na obou březích Atlantiku objevuje stále více signálů o možném překonání toho nejhoršího.

Názory na další vývoj trhu se výrazně liší. Jedni předpovídají růst indexu Dow k hranici 12.500, jiní jeho pokles až k 7.000 bodům. Kam patříte vy, mezi býky a nebo medvědy?

Jsem někde uprostřed. Ale o něco blíže mám asi k býkům. Myslím si totiž, že jak Spojené státy tak i Británie už udělaly mnohé na podporu ekonomiky, a to že se projeví. Navíc, o hodně problémech se už ví a pracuje se na jejich odstranění, což platí zejména o finančním sektoru. Na jednu stranu je tak možné čekat, že ještě chvíli potrvá, než se toto naplno promítne do reálné ekonomiky; na té druhé si ale myslím, že jsme si sáhli na dno a věci se už nebudou horšit tak rychle, jako dosud. Například důvěřa spotřebitelů se tak možná ještě bude propadat, ale ani zdaleka nepůjde o takový sešup, jakého jsme byli svědky doposavad. A v určitou chvíli se i to zastaví, věci se zastabilizují a ozdravení bude nastartováno.

Někteří ekonomové s odvoláním na data zveřejněná během posledních dvou týnů tvrdí, že ozdravný proces už byl nastartován. Jde tedy podle vás o předčasný optimismus?

Asi jako během každé krize platí, že ani tentokrát není jasné, zda k obratu už skutečně došlo a nebo ještě ne. Jisté signály, které obyčejně přicházejí poté, co se situace začíná stabilizovat, tu už máme: bankovní sektor je relativně stabilní; situace na mezibankovním trhu se vrátila k normálu; a klíčové americké statistiky se lepší – například nezaměstnanost sice stále narůstá, ale počet nových žádostí o podporu klesá. A to vše je jistě dobré. Co je naopak špatné je přetrvávající nedůvěra spotřebitelů. Přitom právě ta se musí výrazně zlepšit, než se dočkáme opravdového obratu. Není totiž možné mluvit o ozdravení před tím, než se ozdraví samotné jádro reálné ekonomiky. Což se týká většiny ekonomik světa.

Kdy se tedy dá podle vás očekávat, že pocítíme skutečnou změnu, skutečné ozdravení?

Dejte tomu dva, tři roky. Myslím si, že v tomto horizontu bude už zcela určitě to nejhorší za námi. Za dva, tři roky budeme svědky nezpochybnitelného, stabilního ozdravení.

Vycházíte-li z takového předpokladu, kam je v tuto chvíli dobré investovat?

Já jsem nikdy příliš neinvestoval a to proto – což může teď znít ironicky – že jsem si byl vědomý nebezpečí s tím spojených. Ale obecně vzato, jako investor bych nyní držel většinu svých prostředků v hotovosti. Na akciových a komoditních trzích totiž očekávám i nadále výraznou volatilitu. A v takové situaci je hotovost nejbezpečnější investicí. Pochopitelně nejde o investici s nejvyšším výnosem. Ale nemyslím si, že je vzhledem k současné situaci maximální zisk tím, na co se investoři soustředí. Větší příležitosti bych pak očekával, že se objeví během příštích dvou, tří let společně s postupným ozdravováním ekonomiky.

  • 1
  • 2
reklama
reklama